Ilustrační záběr. (Alexandra Gorn / Unsplash)
Ilustrační záběr. (Alexandra Gorn / Unsplash)
Pracoviště jsou semeništěm možné nákazy chřipkou. Běžná sezónní epidemie chřipky zabije každý rok jen ve Spojených státech tisíce lidí a tamní Středisko pro kontrolu a prevenci chorob odhaduje, že letošní chřipka vedla ke 125 tisícům onemocnění, aniž by epidemie opadávala. 

Nellie Brownová, ředitelka Programu zdraví a bezpečnosti na pracovišti na Cornellově univerzitě v USA a zároveň certifikovaná průmyslová hygienička, nabízí tipy, jak minimalizovat riziko šíření viru v kanceláři. 

Dotkli jste se sešívačky? „Přemýšlejte o tom, čeho jste se dotkli v kanceláři i mimo ni. Použili jste bankomat? Tankovali jste benzín? Jestli jste byli v konferenční místnosti, dotýkali jste se stolu a židlí? Půjčili jste si něčí pero? Byli jste si pro vodu? V průběhu dne se dotkneme mnoha věcí, a tím se šíří choroby.“

Jak zabránit šíření mikrobů: „Používejte dezinfekční prostředky. Abyste zabránili šíření choroboplodných zárodků, ošetřujte povrchy funkční dezinfekcí, která zabíjí chřipková onemocnění. Ruce si pečlivě umývejte obyčejným mýdlem a dělejte to častěji než jindy. Pokud použijete kapesník, po prvním použití ho zahoďte. Jestli na vás jde bolest hlavy a máte plný nos, dávejte pozor, jak kýcháte. Kapičky letící z nosu a pusy doletí bez problémů i dva metry.“ 

Nehrajte si na hrdinu: „Zůstaňte doma. Lidé s chřipkou by měli být poučeni, aby do práce nechodili. Jelikož je chřipkový virus nakažlivý, nejlepší je, když nemocní zaměstnanci zůstanou doma. Pokud máte bolesti od krku dolů, jste vyčerpaní nebo máte horečku, vaše tělo vám říká, že potřebujete odpočinek. Poslechněte ho.“

Netrestejte nemocné: „Řekněte svým zaměstnancům, ať nemocní do práce nechodí. Osoby na nemocenské by firma neměla trestat, jinak budou do práce chodit s nákazou, a to neprospěje vůbec nikomu. Chřipka může na některé jedince dopadnout velmi silně a pomineme-li lidské utrpení, přináší zaměstnavatelům i větší ztráty. Pro zaměstnavatele je výhoda, když nemá na pracovišti nakažené lidi.“  


Tento článek byl původně publikován Cornellovou univerzitou a přetištěn portálem Futurity.org po licencí CC 4.0. 

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích. Originální článek zde.