Donald Trump hovoří s médii před odjezdem na Spojenou základnu Andrews v Kalifornii, 13. března 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Donald Trump hovoří s médii před odjezdem na Spojenou základnu Andrews v Kalifornii, 13. března 2018. (Samira Bouaou / The Epoch Times)
Vláda prezidenta Trumpa ve čtvrtek 15. března uvalila sankce na 19 Rusů a pět ruských subjektů za pokusy o zásahy do voleb, kybernetické útoky a vniknutí do klíčové infrastruktury.

Ministerstvo financí zablokuje majetky těchto osob a subjektů a američtí občané mají zakázáno s nimi udržovat obchodní styky. Sankce se týkají také dvou hlavních ruských výzvědných služeb – FSB (Federální služba bezpečnosti) a ústřední rozvědka GRU, v níž bylo obviněno 6 osob z nejvyššího vedení.

Seznam dotčených zahrnuje 13 Rusů a tři ruské subjekty, kteří se objevili ve zprávě zvláštního poradce Roberta Muellera, jež minulý měsíc dospěl k závěru, že Trump nebyl ve spojení s Ruskem za účelem zajištění svého vítězství ve volbách, jak jej obviňovala opozice.

Analytici však míní, že dopad sankcí bude mít spíš symbolický charakter, na řadu z těchto jednotlivců byly sankce ve skutečnosti uvaleny již za administrativy Baracka Obamy a i přesto nadále navštěvovali Spojené státy. Úředníci nicméně doufají, že tato opatření budou sloužit jako precedent pro další manipulaci s budoucími volbami či jako ochrana před kyberútoky.

20180317-rusko
Sídlo hlavního oddělení ruské rozvědky GRU v Moskvě, 30. prosince 2016. (NATALIA KOLESNIKOVA / AFP / Getty Images)

Počítačovým atakem z Ruska, jenž vedl k sankcím, byl jmenován zejména útok malwarem NotPetya před dvěma lety, který ministerstvo financí označilo za „nejničivější a zároveň nejnákladnější kybernetický útok v historii“. Útok způsobil celosvětovou škodu v hodnotě několika miliard dolarů a narušil taktéž celosvětovou dopravu či fungování nemocnic. Útok byl taktéž zaměřen na mnoho amerických vládních úřadů, ohroženo bylo energetické odvětví, včetně toho jaderného a vodohospodářského, letectví, a přímo se také zaměřil na výrobní odvětví.

Ministerstvo vnitřní bezpečnosti a FBI uvedly, že „vícestupňová narušovací kampaň ruských vládních kybernetických činitelů se zaměřila na sítě malých komerčních zařízení“, do kterých útočníci posílali maily s malwarem a pomocí tzv. spear phishingu získávali vzdálený přístup do energetických sítí.

20180317-rusko2
Igor Valentinovich Korobov, generálporučík a současný šéf ruské rozvědky GRU, je jeden ze sankciovaných Rusů ze strany USA. (Mil.ru/CC BY 4.0
Rusko už v minulosti popřelo, že by se pokusilo proniknout do infrastruktury jiných zemí a za nynější sankce plánuje odvetu.

Výzkum, který nedávno provedl deník The Epoch Times, navíc ukazuje, že PR a tisková společnost Fusion GPS vyhotovila v rámci zakázky placené ze zdrojů kampaně Hillary Clintonové dokumentaci, která se stala záminkou pro vyšetřování FBI ve věci „politických vazeb“ Donalda Trumpa.

Portfólio klientů společnosti Fusion GPS přitom zahrnuje i ruskou vládu. FBI částečně použila dodanou dokumentaci k získání povolení pro utajované sledování Trumpova týmu. (Více zde).


Pokud se vám líbí náš článek, podpořte nás prosím sdílením na sociálních sítích.