Glasgow ve Skotsku, 28. února. (Jeff J Mitchell / Getty Images)
Glasgow ve Skotsku, 28. února. (Jeff J Mitchell / Getty Images)
Washington – Každou hodinu přijde alespoň jedna. Silná vánice s ostrými větry, která trvá kolem třiceti minut, se střídá s chvilkou klidu. A pak znovu, a znovu a znovu. Už třetí den. Washington ležící kousek od Newcastlu na severovýchodě země, patří k oblastem, kterou kalamita zasáhla nejvíce. Hůř je na tom už jen Skotsko více na sever.

Teploty pod nulou, silný vítr a přívalové vánice sužují britské ostrovy od úterý odpoledne. Britové, kteří rádi dávají bouřím jména, dali studené vlně, která se přihnala ze Sibiře, přezdívku „Bestie z Východu“. 

Obyvatelé tu nejsou na takové počasí zvyklí jako u nás. Domy nezateplují, drtivá většina si jich nevyměňuje letní pneumatiky na zimní a odhrnovače sněhu vlastní jen hrstka domácností. Teď však mají 15–30 cm sněhu. Není proto divu, že extrémní podmínky vyvolaly dopravní kolaps. Na skotské dálnici M80 spojující Glasgow a Stirling uvízly ze středy na čtvrtek tisíce řidičů. Někteří strávili v autě až 13 hodin, informovala BBC. 

Jelikož sněhové pluhy jsou nedostatkovým zbožím, doprava zůstává v některých místech silně omezena a odklízeny jsou prioritně dálniční tahy, zatímco zbytek cest se ošetření zatím nedočkal. Řidiči jezdí po zasypaných komunikacích s maximální opatrností a velmi pomalou rychlostí. Ti, kdo mohou, raději používají autobusy nebo chodí pěšky.

Omezeny nebo úplně zrušeny byly a jsou některé vlakové spoje a lety z regionálních letišť na severu. Letiště v Glasgow zavřelo ve čtvrtek brány úplně. 


Meteorologové doporučují lidem žijícím v zasažených oblastech, aby nevycházeli a nevyjížděli z domu, pokud bezprostředně nemusí. Kritický bude zejména čtvrtek odpoledne a večer. Pro část Skotska byl na středu a čtvrtek vyhlášen nejvyšší stav pohotovosti – ohrožení života. Ve čtvrtek a pátek mají sněhové bouře zasáhnout také jihozápad země a části Walesu a Severního Irska.

Tisíce škol jsou zavřeny a nečekané volno se tak dotkne více než 450 tisíc žáků, informoval server BBC. Dodavatelé energie již varovali, že nemusí mít na čtvrtek dostatečné zásoby plynu, aby pokryli prudce narůstající poptávku. Nepříznivé počasí se negativně dotýká i seniorů a postižených lidí, kteří jsou závislí na zdravotní péči sester. Ty musí k některých domácím pacientům chodit od hlavních tahů pěšky. 


Zaujal vás tento článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.