Ilustr. foto. (Suhyeon Choi / Unsplash)
Ilustr. foto. (Suhyeon Choi / Unsplash)
Bylinkové čaje pijeme hlavně v zimním období a zejména kvůli zdravotním přínosům. O tom, že neplatí: co bylinný čaj, to tekutý lék – svědčí výsledky nedávných testů. Třetina prověřovaných čajů obsahovala pesticidy a jedovatý plevel. Dva z těchto čajů jsou navíc určeny dětem.

Testy provedla spotřebitelská organizace dTest, která zkoumala kvalitu 11 druhů bylinkových čajů. Laboratoř zkoumala výskyt pyrrolizidinových a tropanových alkaloidů, plísní, mykotoxinů, pesticidů a dalších kontaminantů, jako jsou nikotin, antrachinon a dusičnany. 

Naprosto propadl čaj Babička Růženka Sedmero bylin, který měl víc než dvojnásobnou dávku pyrrolizidinových alkaloidů, než jakou německé úřady pro kontrolu potravin považují za bezpečnou pro dospělého jedince.

Další nevyhovující vzorek byl bylinný čaj z Tesca, který přesáhl zákonné hodnoty tropanových alkaloidů. „Spotřebitelům doporučujeme vyhnout se čaji Tesco Mix of Herbs, ve kterém laboratoř zjistila množství atropinu 190 µg/kg a skopolaminu 98 µg/kg. Kvůli tomuto prohřešku jsme podali podnět Státní zemědělské a potravinářské inspekci,“ uvedla v tiskovém prohlášení šéfredaktorka časopisu dTest, Hana Hoffmannová.

Laboratoř odhalila, že ve dvou čajích pesticidy přesáhly legislativní limity. Byly to čaje Tesco Mix of Herbs (překročení maximální hodnoty pro herbicid linuron) a Dr. Popov Zdravínek pro děti (překročení maximální hodnoty pro fungicid tetraconazol).

Ve zkoumaných čajích se našly také pesticidy. „Zarazilo nás, kolik zbytkových pesticidů obsahují čaje určené dětem. Nejhůře jsme ohodnotili výrobek firmy Oxalis Naše byliny Dětský čaj, ve kterém laboratoř zjistila pozůstatky 12 různých pesticidů,“ komentuje Hana Hoffmannová.

Zajímavé je, že tři výrobky obsahovaly menší množství jedovatého pesticidu DDT, který očividně přetrvává v životním prostředí ještě z dob před rokem 1974, kdy byl zakázán.

Tři výrobky obsahovaly menší množství jedovatého pesticidu DDT, který očividně přetrvává v životním prostředí ještě z dob před rokem 1974, kdy byl zakázán.

Hodnocení dTestu vycházelo z principu předběžné opatrnosti, podle kterého mohou nahromaděné chemické látky způsobovat nevyzpytatelný koktejlový efekt. Přehled testovaných čajů je dostupný na webu www.dtest.cz


Čajové propadáky

Babička Růženka: Sedmero bylin

Apotheke: Dětský bylinný čaj pro běžné pití

Dr. Popov: Zdravínek pro děti

Oxalis: Naše byliny Dětský čaj

Tesco Mix of Herbs

Valdemar Grešík: Sedmikvítek


Čajové hvězdy (dobré až velmi dobré hodnocení)

Lipton: Herbal Infusion Alps Breeze

Teekanne: Mountain Herbs

Sonnentor: Děkuji Bylinný čaj

Jančův čaj Bylinná směs


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.