Pan Eudard se svojí Nocloženkou. (Salvationarmy.org)
Pan Eudard se svojí Nocloženkou. (Salvationarmy.org)
Lidem bez domova se v zimním období vždy přitíží. Zůstat za mrazivé noci venku může být životu nebezpečno,  obzvlášť pokud jste nemytým a oslabeným bezdomovcem v současné střední Evropě. Koncem února poněkud přituhlo a teplota má ještě klesat. Některá města zavedla přechodné zimní noclehárny pro lidi bez domova. Přesto se nezřídka dočteme, že lidé v noci umrzají.

Každý týden uplatňuje Armáda spásy (Salvationarmy.org) stovky nocleženek, aby lidé bez domova nemuseli trávit mrazivé noci venku. Zakoupení nocleženek je stále velmi vítáno, děje se to i pomocí internetu. Když zakoupíte nocleženku, stanete se anonymním dárcem, který zajistí někomu potřebnému noc v teple a k tomu horký nápoj s teplou polévkou.

Příslušníci Armády spásy (dále AS) jsou velmi vděčni za poskytnuté nocleženky, které lidé zakoupí a  anonymně věnují. Podle slov AS dárci zakoupili již skoro 6 000 Nocleženek a téměř 4 tisíce z nich již bylo uplatněno a lidé bez domova tak mohli přečkat noc v některé z nocleháren Armády spásy.


Nyní v únoru, kdy teploty ještě stále v noci klesají, Armáda spásy předpokládá, že během následujících dnů zbylé nocleženky rozdá lidem bez domova.

„Dárci, jejichž nocleženky by zůstaly nevyužity, se nemusí se obávat, během letních měsíců budeme vaše příspěvky na Nocleženky pečlivě schraňovat a hned s prvním počátkem zimy je budeme moci opět distribuovat a pomoc tak zrychlit a zefektivnit,“ sděluje organizace, která je povděčná za pozornost, která se Nocležence dostává.

V prosinci 2017 se Nocleženka stala hostem Dobrého rána v České televizi, můžete si pustit reportáž pod textem: 


 
Podívat se na reportáž


Nocleženka se stala populární, když se dostala se na stránky novin i časopisů a mohli jste o ní slyšet i v rozhlase. Proběhla spolupráce s projektem Zkoleduj se, pod kterým se konalo několik vánočních koncertů a výtěžek jednoho z nich byl kompletně věnován právě projektu Nocleženka. Jednalo se o koncert, který proběhl těsně před Vánoci 2017 v Městské knihovně. 

Nocleženka se také zúčastnila charitativních trhů ve společnosti Deloitte, kde ji bylo možno díky  dobrovolníkům z AS zakoupit, navíc v příjemné společnosti dalších neziskových organizací. 

Příběh pana Eduarda

„Pan Eduard byl sirotek, za komunistů byl poslán do uranových dolů na nucené práce. Po revoluci se propadal do gamblingu, ale bojoval sám se sebou. Od té doby žil střídavě na ulici, střídavě u své přítelkyně. Z důvodu své složité povahy nemá přátele a na svět se dívá velmi negativním pohledem. Jak začal přicházet do let, pobyt na ulici byl pro něho stále problematičtější. Nedávno ho zasáhla mrtvice, kterou sice přežil, ale je odkázán na berle. Sociální terénní pracovník z AS ho poznal před rokem, zpočátku mu pan Eduard vůbec nedůvěřoval, na dotazy neodpovídal, byl zcela rezignovaný. Postupem času si pracovník pomalu získal jeho důvěru, dokonce se mu podařilo odvést pana Eduarda k praktické lékařce, která odvedla skvělou práci. Přes původní nedůvěru k lidem a jeho sociální fobii se podařilo pro pana Eduarda zažádat o byt s pečovatelskou službou, který mu byl schválen a nyní na něj čeká. Do té doby pan Eduard dochází na denní centrum Armády spásy a i díky Nocležence může noci trávit v Noclehárně. Opět začíná věřit lidem, aktivně řeší svou finanční situaci a doufá, že podzim života již prožije v klidu a s pozitivním pohledem na svět.“ (Salvationarmy.org) 

Líbil se vám tento článek? Podpořte nás jeho sdílením na sociálních sítích.