Fabergého vejce – „Pelikán“. ( Autor: Chuck Redden from Petersburg, VA, United States of America – Flickr, CC BY 2.0)
Fabergého vejce – „Pelikán“. ( Autor: Chuck Redden from Petersburg, VA, United States of America – Flickr, CC BY 2.0)
Kdo zhlédnul francouzský film Nedotknutelní, si možná vzpomene, že mimo jiné tam v jednu chvíli šlo o vejce, a to neobyčejné vejce. „Kinder–vajíčko“ daroval Driss své tetě – a ztratilo se. Když je odcizil svému chlebodárci, nejen netušil, že ten ho bude hledat, ale odkud vlastně se to drahocenné vejce vzalo.

Výtvor klenotníkův, Fabergého vejce, které je dodnes žádoucím artiklem bohatých sběratelů, pochází ze Sankt Petěrburgu, od ruského klenotníka Carla Petera Fabergého z rodiny původem hugenotských uprchlíků z Německa. Avšak – podobně jako kinder–vajíčko – v sobě ukrývalo tajemný obsah jako překvapení. Koho mělo ohromit?

Předobraz kinder-vajíčka

Tento klenotník vynašel vlastně již v 19. století předobraz žádoucího dárku, který po otevření obsahuje tajemný obsah jako překvapení pro obdarovaného. A tím nebyl nikdo jiný než ruský car a jeho rodina sídlící v předrevolučním carském paláci.

Fabergého vejce, zlatý klenot ve tvaru velikonočního vejce, tvořil ve své rodinné dílně klenotník a jeho zlatníci a glyptici v období 1885-1917. Za časů panování Romanovců se zlatnické dílo těšilo jejich přízni a slovní pojení „Vejce Fabergé“ se stalo především synonymem nádhery a symbolem bohatství klenotů ruského carského dvora a předrevolučního Ruska.

Pozdě dokončená vejce

Zcela první „velikonoční“ vejce objednal roku 1885 car Alexandr III. jako dar pro svou ženu, carevnu Marii Fjodorovnu ke 20. výročí jejich zasnoubení. Potom každoročně své manželce u příležitosti Velikonoc věnoval další takový klenot, a každý byl originálem ukrývajícím překvapení. Jeho syn Mikuláš II. v otcem započaté tradici pokračoval s tím, že obdarovával jak svou matku, tak svou manželku. Poslední dvě vejce z roku 1917 se ale v důsledku dramatických převratných událostí Ruské revoluce k carské rodině nedostala, protože byla dokončena až po její internaci a následné popravě.

Důmyslné dílo přerušeno bolševikem

Je odhadováno, že bylo vyrobeno kolem sedmdesáti těchto klenotů (zdokumentováno bylo 71), z toho padesát dvě na zakázku carské rodiny (tzv. carská velikonoční vejce), další pak pro Fabergého stálé nebo prominentní zákazníky. Nápady a výtvarné provedení kromě Fabergého obstarávali tři zlatničtí mistři. Do současnosti se dochovaly 43 exempláře.

Klenot je to vskutku nevídaný, zhotoven zásadně ze zlata, drahých kamenů nejvyšší kvality a dalších nákladných materiálů, jako slonovina a perleť.

Nápaditost klenotníků jakoby neznala mezí – každé vejce je otevírací a uvnitř ukrývá něco zvláštního. Některá jsou na kolečkách a pojízdná, jiná se dají rozebrat, některá ukazují hodiny. Kromě toho v nich funguje důmyslný mechanismus pro pohyb, figurku nebo jinou funkci.

Když zvítězila Velká říjnová revoluce, bylo proslulé Fabergého zlatnictví a klenotnictví zestátněno. Fabergé s rodinou uprchl posledním diplomatickým vlakem do Rigy a odtud se dostal do Švýcarska. ( Brzy po roce 1917 byl větší počet Fabergého vajec z carských a jiných sbírek odvezen z Ruska. V roce 1927 bylo na Stalinův příkaz několik vajec prodáno do ciziny a dostalo se do majetku soukromých osob.)

Z ran, které mu bolševická revoluce způsobila, se klenotník nikdy nezotavil. Zemřel záhy roku 1920 v Lausanne.

Padělky i napodobeniny

Není bez pozoruhodnosti, že již po jeho smrti se začaly objevovat padělky vajec nebo jejich miniaturní napodobeniny. Druhá velká vlna padělatelství i s perfektními puncy se dostavila počátkem 21. století s nástupem 3D skenování do klenotnictví.

Dnes napodobeniny Fabergého vaječných klenotů vyrábí a dodává na trh např. firma Swarovski.

Symbol luxusu

Historikům umění je známo, kde a u koho se nachází originálních zbylých 43 vajec. Jedno z nich za svého života vlastnil také zpěvák Michael Jackson, některá se nacházejí ve sbírkách britské panovnické rodiny, další byla vydražena a dostala se do rukou bohatých rodů.

Tyto pozoruhodné šperky v podobě vajec náleží k nejvzácnějším klenotům na světě. Pro svou vysokou uměleckou hodnotu, kvalitu výroby, vysokou cenu použitých materiálů a v neposlední řadě důmyslné technické řešení jsou celosvětově uznávána jako jeden z vrcholů klenotnického umění a symbol luxusu.


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.