Americký prezident Donald Trump, ilustr. foto. (Olivier Douliery – Pool / Getty Images)
Americký prezident Donald Trump, ilustr. foto. (Olivier Douliery – Pool / Getty Images)
Úředníci amerického ministerstva zahraničí, kteří mají na starosti otázku lidských práv v oblasti Asie a Tichomoří, oznámili, že prezident Donald Trump vydal směrnici k důkladnému sestavení seznamu osob, které porušují lidská práva. 

Tento krok by znamenal, že do seznamu budou zahrnuti také funkcionáři Komunistické strany Číny, kteří jsou či byli zapojeni do násilných odběrů orgánů stoupencům Falun Gongu, tradiční meditační praxe pronásledované režimem od roku 1999.

Tato směrnice vychází z Magnitskyho nadnárodního zákona o porušování lidských práv, který je zaměřen na zahraniční občany odpovědné za zabíjení, mučení a korupci.

20171220-fg
Lidé cvičí páté cvičení Falun Dafa. (Foto: Minghui)
 
Američtí úředníci potvrdili, že práce na seznamu je v plném proudu, a že čínští úředníci podezřelí z jakékoliv formy účasti na perzekuci Falun Gongu, kteří se od té doby usadili i se svými rodinami ve Spojených státech, budou mezi prvními, kteří budou vyšetřováni.

Podobný krok nedávno učinil Tchaj-wan, když nevpustil do země tři čínské úředníky angažované v pronásledování Falun Gongu. Chiu Chui-Cheng, místopředseda Rady pro pevninské záležitosti (Mainland Affairs Council), potvrdil, že rada omezuje povolení ke vstupu na ostrov porušovatelům lidských práv z Číny. Pokud má čínský úředník záznam o pronásledování Falun Gongu a spadá pod Úřad 610, je mu okamžitě zamítnut vstup. O situaci informoval web falungong.cz.

Falun Gong (známý také jako Falun Dafa) je založen na univerzálních principech „Pravdivost, Soucit a Tolerance“. Tato praxe se v Číně vyučuje veřejně od roku 1992. Díky skvělým přínosům pro zdraví začalo tento pokojný systém za pouhých pár let praktikovat 70–100 milionů lidí jen v samotné Číně.

 
Období závratné popularity skončilo 20. července 1999, kdy bývalý stranický vůdce Ťiang Ce-min spustil celostátní kampaň s cílem vyhlazení mírumilovné praxe. Nastala éra rozsáhlého pronásledování, zatýkání a mučení.

Předseda Tchajwanské asociace za lidská práva v Číně, Yang Hianghong, v rozhovoru pro rádio Sound of Hope prohlásil, že se setkal s úředníky ministerstva zahraničí Spojených států během jejich nedávné návštěvy Tchaj-wanu, kdy diskutovali o zavedení zmíněných právních předpisů.

20171220-fg3
Non-stop protest Falun Gongu naproti čínského velvyslanectví v Londýně. Praktikující tu demonstrují formou meditace už od roku 2002. (In Pictures s.r.o. / Corbis skrz Getty Images)
Yang k jeho rozhovoru s jedním americkým úředníkem pověděl: „Sdělil mi, že ministerstvo zahraničí USA nyní podniká hodně příprav. Nadnesl také situaci, že je Falun Gong velmi vážně pronásledován, a to zejména v otázce ´odběrů orgánů zaživa´.

Řada čínských funkcionářů se podílí na odběrech orgánů kriminálním syndikátem, a to ve větší či menší míře. Samozřejmě že podrobně sledujeme i další případy pronásledování, jako je například zásah proti 709 právníkům. Nicméně se obávám, že u žádného z nich není k dispozici tolik detailních materiálů, jako u problematiky odebírání orgánů zaživa. Jak rozvedl tento americký představitel, tyto materiály týkající se Falun Gongu jsou nejobsažnější a jsou tak nejsnadnější ke kompilaci.“

Již v únoru tohoto roku Yang potvrdil, že úředníci Spojených států se při několika příležitostech zmínili o tom, že tento zákon bude brzy použit, a že „američtí zákonodárci nám již sdělili, že ministerstvo zahraničí již začalo seznam sestavovat“.

V dopise ze 20. dubna prezident Trump načrtl podporu administrativy pro tuto legislativu a napsal: „...vláda teď aktivně identifikuje osoby a subjekty, na které se zákon může vztahovat, a shromažďují důkazy nezbytné k jeho implementaci. V nadcházejících týdnech a měsících započnou úřady podrobné lustrování, aby zajistily, že dostojíme našemu závazku přivést k zodpovědnosti pachatele zapletené do porušování lidských práv a do korupce.“

Pan Yang dále informoval o tom, co mu bylo sděleno během jeho návštěvy v Bílém domě 19. května 2017 ohledně jednání se zkorumpovanými čínskými úředníky. „Jsou to právě tito bezohlední lidé, kteří perou peníze ve Spojených státech, a dokonce sem posílají i své manželky a děti. Pokud v tom však budete pokračovat a podkopávat lidská práva, my (vláda USA) se naprosto nebudeme držet zpátky a zkonfiskujeme veškerý váš majetek ve Spojených státech a deportujeme vaši manželku i děti zpět.“

20171220-fg5
Stoupenci Falun Gongu protestují v Londýně proti uvězňování, mučení a odběru orgánů svým druhům v Číně, 16. červenec 2016. (Mike Kemp / In Pictures skrz Getty Images)
Podle Sound of Hope Trumpova vláda oznámí první balíček sankcí na základě Magnitskyho zákona do 19. prosince.


Pro více informací o Falun Gongu navštivte prosím: falungong.cz.

Pokud se vám tento článek líbil a považujete jej za zajímavý nebo důležitý, proč nás nepodpořit jeho sdílením na sociálních sítích. Vřele děkujeme!


Přeložil M. C.: small United States