Ilustr. foto. (Pixabay.com)
Ilustr. foto. (Pixabay.com)
Pacienti by měli mít možnost poslouchat při operačních zákrocích hudbu, aby zmírnila bolesti a úzkost, prohlásil přední britský chirurg.

Bhaskar Somani, primář urologie ve fakultní nemocnici v Southamptonu a zdatný chirurg, který ročně provede kolem dvou stovek operací, uvedl, že tato metoda je „praktická, levná a neškodná“.

„V moderní době stoupá objem urologických zákroků prováděných ambulantně a řada z nich se provádí pod lokálním umrtvením, například flexibilní cystoskopie, biopsie prostaty a litotripsie,“ citovala Somaniho britská média.

Tyto druhy operací mohou podle chirurga způsobovat pacientům bolest a úzkost, a proto doporučuje používat při zákrocích hudbu. Somani vychází z analýzy 15 mezinárodních studií, ve které se svým týmem zkoumal 1 900 osob, jež si prošly ambulantními urologickými zákroky a vyšetřeními, od biopsie až po odstraňování ledvinových kamenů.

Analýza byla publikována v odborném časopise Journal of Urology. Podle ní dochází u pacientů, kteří poslouchali při těchto úkonech hudbu, ke snížení bolesti a úzkosti u celých 90 procent studií. Celkovou větší spokojenost hlásilo 53 procent účastníků a ochota zopakovat si proceduru byla vyšší ve čtyřiceti procentech.

Somani doporučuje zavedení hudební terapie při zákrocích u všech lékařských oborů.

Hudba má své místo i v tradičních léčebných systémech. Například v tradiční čínské medicíně je hudba považována za lék. 


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.