20171218-capi
Zimující čáp v Kunčicích pod Ondřejníkem. (Jaroslava Siváňová)
Černobílý elegantní obyvatel našich luk a mokřadů mění svoje zvyky.  Na jaře zůstává poslem jara, obývá u nás komíny a jiná vyvýšená místa, ale na podzim pro něj přestává být žádoucí daleká cesta do Afriky.

ČSO sděluje, že podle pozorování amatérských i profesionálních ornitologů je letos známo zatím sedm těchto míst, kde čáp bílý přezimuje. Někde zimuje jedinec, jinde dokonce celý pár.

Jednoznačná odpověď, proč u nás někteří čápi zůstávají celý rok, neexistuje. Česká společnost ornitologická se obrací také na veřejnost, aby zimní pozorování čápů zadávala do databáze birds.cz a pomohla tak tuto záhadu rozluštit.

Čáp patří k oblíbeným ptákům a svým kontrastním zabarvením je v přírodě nápadný. Není proto divu, že jeho přítomnost v zimě překvapí.

Není řešením čápa hned odchytit

„Proč u nás ptáci zůstávají, přesně nevíme. Záleží na charakteru zimy, jakou šanci na přežití budou mít. V mírných zimách posledních let nacházeli na polích dostatek potravy. Jakmile napadne sníh, mohou mít problém. V žádném případě není ale řešením snažit se čápa hned odchytit a odvézt do záchranné stanice, ani okamžitě začít s přikrmováním.“

Gabriela Dobruská z ČSO k tomu dodává: „Jedná se o volně žijící zvířata a zbytečným přikrmováním jen podpoříme jejich „domněnku“, že nikam odlétat nemusí. Kdybychom pak přestali přikrmovat uprostřed zimy plné sněhu, vystavíme zvířata hladovění,“ vysvětluje.  Přikrmování má smysl jen tehdy, jestliže čápi skutečně strádají nedostatkem potravy. Záchrannou stanici potřebují pouze, jsou-li zranění nebo příliš vysílení.

Známým zimujícím párem byl pár z Blatné, který 8 let zimoval na komíně lihovaru. Poté, co samice zahnízdila s jiným samcem, společně odlétli.

„Samice v prvních třech letech normálně odlétala. Pak začala hnízdit se samcem pravděpodobně z umělého odchovu v Německu, kde vypouštějí čápy ze středomořských netažných populací. Je možné, že po výměně partnera si samice prostě po osmi letech ´vzpomněla´, že kdysi táhla a spolu se samcem odlétli,“ vysvětluje Petr Pavlík z ČSOP Blatná záhadu blatenských čápů. V blízkosti sádek čápi zřejmě nacházeli dostatek potravy a neměli tedy problém zimu přežít.

Potravu čápi shání u řeky

Dalším párem, který již několik let pravidelně zimuje, jsou dobřanští čápi. „Létají pravidelně na louky k Radbuze shánět žrádlo,“ uvádí Libor Schröpfer u svého pozorování na birds.cz. Čápi se v zimě často zdržují v blízkosti svých hnízd, která využívají k přezimování. Podobně můžeme letos čápy spatřit na Olomoucku či Frýdeckomístecku. Hodně pozorování je ale omezeno na jednu zimu.

 „Pokud zimu přežili, možná zjistili, že zimovat tady není úplně to pravé, a následující rok odlétli, jak se na čápa sluší a patří,“ doplňuje Dobruská.

Brokovnice překazila život zachráněnému

ČSO chápe obavy lidí, kteří se obrací s dotazy a snaží se čápům pomoci, i smutek z toho, že čápa ke konci zimy, kdy se ho snaží zachránit, někdo zastřelí.

„To se stalo v březnu loňského roku čápovi na Novojičínsku, který neodletěl z důvodu zranění. Lidé ze záchranné stanice v Bartošovicích ho celou zimu přikrmovali, aby mohl přežít, a nakonec ho někdo trefil brokovnicí…,“ vzpomíná Dobruská a dodává:

„Pomozme jim přežít zimu. Ale tak, abychom nepodporovali jejich ´myšlenku´ zůstat i příští rok zbytečným přikrmováním a vytvořením iluze nadbytku potravy i v zimních měsících. To zatím není v našich podmínkách pro čápy udržitelná cesta.“

Cenná pozorování na birds.cz

„Byli pár, v srpnu odletěli a jeden z nich se vrátil. Většinu dne chodí po loukách a na noc se pravidelně vrací,“ uvádí paní Siváňová u svého pozorování na birds.cz. Zda jde skutečně o téhož jedince nebo o ptáka, který zde ukončil svoji migraci ze severu, by prokázal pouze kroužek.

O důvodech zimování čápů u nás toho víme jen velmi málo. Pokud čápa v zimě uvidíte, můžete své pozorování zadat na www.birds.cz. Pomůžete tak ornitologům získat více informací o zimujících jedincích. Zastihnete-li čápa přímo na hnízdě, můžete své pozorování zadat i na web Čapí hnízda.


Zdroj: TZ ČSO


Pokud se vám náš článek líbil, podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.