Kanadský premiér Justin Trudeau (4. zleva) hovoří s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem (3. zprava) během schůzky v Tiao-jü-tchaj, vládním domě pro hosty v Pekingu, 5. prosince 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
Kanadský premiér Justin Trudeau (4. zleva) hovoří s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem (3. zprava) během schůzky v Tiao-jü-tchaj, vládním domě pro hosty v Pekingu, 5. prosince 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
Kanadský premiér Justin Trudeau sdělil tisku, že během setkání s čínským vedením v Pekingu vznesl otázku kanadských občanů, kteří jsou v Číně v současné době uvězněni. Učinil tak během pětidenní návštěvy Číny, kde se setkal s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem.

Kanadská média uvedla, že Trudeau otevřel otázku lidských práv a specifických konzulárních případů a skutečnost, že kanadští diplomaté nemohou navštívit některé Kanaďany zadržované uvnitř v Číně.

Mezi kanadskými občany, kteří jsou v Číně v současné době zadržování, je například podnikatelka a zakladatelka miliardové společnosti Leadman paní Sun Čchien, kterou čínská tajná policie zatkla za podivných okolností v její rezidenci v Pekingu. Čínské úřady ji uvěznily na základě obvinění z toho, že se věnuje meditační praxi Falun Gong, kterou bývalý vůdce komunistické strany Ťiang Ce-min postavil mimo zákon v roce 1999.

Případ paní Sun Čchien vyvolal znepokojení poté, co její obhájce odhalil, že byla ve vězení mučena. Miss Kanada Anastasia Lin spustila petiční akci adresovanou premiérovi Trudeauovi, kterou podepsalo více než 14 tisíc Kanaďanů.

Dalšími zadržovanými jsou Huseyin Celil, ujgurský disident; majitel vinařství British Columbia John Chang, který byl zatčen společně se svou ženou Allison Lu ve spojitosti s celními spory. Lu byl později propuštěna, ale čínské úřady jí neumožňují opustit Čínu.

„Přednesl jsem je během včerejšího večera (lidská práva a konzulární případy), když jsem jednal s premiérem Li Kche-čchiangem, a jistě se budeme zabývat těmito otázkami při jednání s prezidentem Si Ťin-pchingem,“ uvedl Trudeau před plánovaným setkáním se Si Ťin-pchingem podle zprávy The Globe and Mail.

Před cestou do Číny uvedla ministryně zahraničních věcí Chrystina Freelandová v rozhovoru pro The Globe and Mail, že ona i předseda vlády berou případy čtyř zadržovaných Kanaďanů velmi vážně.

„Osobně se o nich zmíním při každé příležitosti. Jsou velmi znepokojující... Je to hrozné pro Kanaďany vězněné v Číně a je to strašné pro jejich rodiny,“ řekla Freelandová.

V pondělí nebyly oznámeny žádné plány na zahájení formálních jednání o volném obchodu poté, co se Trudeau a Li osobně setkali.


Přeložil a upravil Milan Kajínek; Zdroj: small United States


Chtěli byste o tom dát vědět vašim přátelům? Sdílejte prosím tento článek na facebooku, pomůžete tím článek zavčas ke všem dostat a zároveň nám tím pomůžete vydělat na reklamě, abychom vám nadále mohli přinášet zprávy. Děkujeme vám!



Čtěte také:

Kanada – Poslanci žádají premiéra: Zasaďte se o vydání Kanaďanky vězněné v Číně za její víru

Matka zadržené kanadské občanky se pokouší žalovat pekingskou policii za její mučení a věznění


Další skandál: Čína unesla kanadskou miliardářku do vězení za to, že se věnuje meditační praxi Falun Gong (video)