Che Li-č', bývalý čínský vězeň svědomí, který se dostal ven díky kampani lidskoprávní organizace Amnesty International, mluví o svých zkušenostech z vězení, kde byl opakovaně mučen a fyzicky týrán. (Faluninfo.net)
Che Li-č', bývalý čínský vězeň svědomí, který se dostal ven díky kampani lidskoprávní organizace Amnesty International, mluví o svých zkušenostech z vězení, kde byl opakovaně mučen a fyzicky týrán. (Faluninfo.net)
Během návštěvy kanadského premiéra Justina Trudeaua v Číně veřejně vystoupil bývalý vězeň svědomí, kterému z čínského lágru pomohla mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International. Nyní pobývá v Kanadě. Již před rokem 2000 osobně viděl záznam proslovu vysokého funkcionáře komunistické strany, který teoreticky školil vysoké čínské úředníky v programu strany na celosvětové vyhlazení náboženství.

Současného obyvatele Toronta, čínského uprchlíka Che Li-č'ho, který ještě v roce 2000 pobýval v Číně, obtěžovala tamní policie kvůli tomu, že věřil v něco „vyššího“ než je komunistická strana. Jeho nadřízení z práce mu tehdy umožnili zhlédnout vysoce tajný videozáznam proslovu funkcionáře komunistické strany.

Protože byl Che Li-č' ceněným inženýrem jejich firmy v Pekingu, chtěli ho videem varovat a přesvědčit, aby se vzdal svojí víry a uchránil se před připravovanou masivní politickou kampaní, která by mu mohla zničit kariéru, rodinu a jeho budoucnost v Číně.

Video odhalující plán čínské komunistické strany na vyhlazení náboženské víry po celém světě ho tehdy prý „šokovalo“.

Na záznamu promlouval Jie Siao-wen, tehdejší šéf Státní správy ve věcech náboženství, k vysokým představitelům strany a úředníkům státní rady z různých ministerstev.

Jeho proslov proběhl několik měsíců poté, co tehdejší vůdce strany Ťiang Ce-min, prosadil celostátní zákaz a spustil kampaň na potlačení čínské tradiční duchovní disciplíny Falun Gong (Fa-lun-kung), navzdory odporu části vysoce postavených členů strany, jejichž rodinní příslušníci se Falun Gongu věnovali.

Jie Siao-wen členům strany ve své přednášce sdělil, že vyhlazení Falun Gongu je nutným krokem k dosažení konečného cíle strany, tedy úplného vymýcení náboženské víry v celosvětovém měřítku, a odstranění konceptu „Boha“ v myslích lidí.

Později se ukázalo, že Ťiang Ce-minova represivní kampaň zasáhla více než 70 milionů lidí včetně přibližně 30 % členů komunistické strany.

Inženýr z Pekingu dále vypověděl, že na videozáznamu Jie Siao-wen objasňuje fakt, že důvodem pro udržování náboženské svobody jako součásti čínské ústavy, je využití oficiálních náboženství k „podvodné“ taktice postupného infiltrování do různých minorit věřících po celé Číně s cílem dosažení jejich konečného ovládnutí, říká Che Li-č'.

20171213-cina2
Přehlídka tanků Lidové osvobozenecké armády na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. (Feng Li / Getty Images)

„Věřili jsme, že je komunismus dobrý, protože sliboval, že budeme mít všechno, co chceme, neuvědomoval jsem si, že strana plánuje odstranit náboženskou víru,“ řekl pan Che deníku Epoch Times.

Che dále uvedl, že byl šokován částí proslovu, kde funkcionář Jie Siao-wen zmiňoval, že režim se zaměřuje na „odstranění náboženství v celosvětovém měřítku“.

„Když jsem slyšel, že se komunistická strana zaměřuje na zničení duchovní víry, první co mi prolétlo hlavou, bylo, že ve skutečnosti chtějí zničit lidstvo. To byl důvod, proč mě to tak šokovalo.“

O tom, že proslov funkcionáře Jie Siao-wena nebyl politruckým mluvením do větru, svědčí fakt, že krátce poté, co došlo k veřejnému zákazu Falun Gongu v červenci 1999, začal nově zřízený Úřad 610 po celé Číně masově zatýkat stoupence Falun Gongu a svážet je do nově vystavěných pracovních táborů o kapacitě až 50 tisíc lidí.

Mezi nimi byl také Che Li-č', kterého policie zatkla v březnu 2000 poté, co se veřejně postavil za Falun Gong, jehož učení má kořeny v buddhismu a taoismu. On a jeho žena byly doslova uneseni policisty a následně zadržováni a obviněni z členství v „kacířské organizaci“. Soud jim vyměřil 3,5 roku vězení za účelem takzvané „převýchovy“, během níž byl He ve vězení opakovaně fyzicky a psychicky týrán a nucen, aby se zřekl svojí víry.

Pan Che se jako jeden z mála dostal z vězení ven díky mezinárodním lidskoprávním iniciativám nevládních organizací.

Mnozí z jeho příbuzných a přátel zemřeli ve vězení, další přišli o práci nebo skončili s rozvrácenými rodinami kvůli obtěžování policie a úřadů.

Pro pana Che a další Číňany se stalo posláním odhalovat taktiky komunistické strany a vzdorovat propagandě, kterou režim šíří proti různým duchovním skupinám, což se neomezuje pouze na území Číny.

Z dílny komunistické strany pocházejí taková prohlášení jako: „Náboženství je podvod šířený za účelem ovládání mas“ nebo očerňující kampaně, mezi něž patří zinscenované „upálení na náměstí Nebeského klidu“ či „vražda v pobočce McDonald“.

V rámci svého občanského aktivismu se Che Li-č' podílí na veřejných osvětových akcích, kde se snaží všem lidem, které potká, vysvětlovat, co obnáší jeho víra ve Falun Gong. Je to jeho forma obrany proti pomluvám  šířeným komunistickou stranou, která využívá mohutného kapitálu a státních médií.

Podle svých slov doufá, že světové demokratické vlády včetně Kanady, kde právě pobývá, a která je s Pekingem v jednání o možnosti zavedení volného obchodu, nebudou podvedeny mediálním pozlátkem čínského režimu a pochopí, co se v Číně skutečně odehrává.

Čína během posledních let získala velký mezinárodní vliv, a pan Che to vidí jako důvod k obavám, že díky tomu by režim mohl být jednoho dne skutečně schopen realizovat svojí politiku na celosvětové úrovni.


Článek přeložil a upravil Milan Kajínek; zdroj: small United States

Líbil se vám náš článek? Podpořte nás prosím jeho sdílením na sociálních sítích.