Když čínský premiér Li Kche-čchiang dorazil do Budapešti, maďarští příznivci Falun Gongu se shromáždili před čínským velvyslanectvím v ulici Benczúr. (Foto poskytli pořadatelé akce)
Když čínský premiér Li Kche-čchiang dorazil do Budapešti, maďarští příznivci Falun Gongu se shromáždili před čínským velvyslanectvím v ulici Benczúr. (Foto poskytli pořadatelé akce)

Šesté zasedání zástupců vlád Číny a 16 zemí střední a východní Evropy (CEEC) se konalo v Budapešti od 26. do 29. listopadu 2017. Dorazil na ně nejenom čínský premiér Li Kche-čchiang, ale také Evropané, kteří přišli upozornit na pronásledování pokojné meditační praxe v Číně.

Když čínský premiér Li Kche-čchiang dorazil do Budapešti, maďarští příznivci Falun Gongu se shromáždili před čínským velvyslanectvím v ulici Benczúr. Hrstka aktivistů, někteří z nich dorazili z jiných zemí EU, dokázala přitáhnout pozornost místních médií materiály o násilných represích v Číně, které jsou na mezinárodní úrovni zpracovávány již osmnáct let.

Místní asociace Falun Dafa (jiný název pro Falun Gong) požádala maďarského premiéra v otevřeném dopise, aby se vyjádřil k situaci lidských práv v Číně a přispěl k zahájení soudního procesu s bývalým čínským exprezidentem Ťiang Ce-minem, který v roce 1999 nařídil celostátní represe a zničení duchovního hnutí Falun Gong.

Ačkoliv bylo podle aktivistů celé centrum města Budapešti zablokováno policií, maďarská média dala aktivistům prostor promluvit. Téměř 10 velkých maďarských novin a televize (jako Index, 444, Nepszava, Blikk, Amerikai Nepszava, Hirtv, Atv apod.) informovalo o pokojných protestech před čínským velvyslanectvím.

Některé politické skupiny v Maďarsku, jako „Politika může být jiná“, také podpořily jejich prohlášení. 

„Následovníci Falun Gongu, kteří se zabývají pokojnou meditační praxí, provozují mírovou a nepolitickou činnost, neexistuje žádná příčina pro kruté pronásledování komunistickou diktatury. Stojíme za následovníky Falun Gongu a na doporučení Evropského parlamentu zvedáme svůj hlas proti jeho pronásledování,“ uvedl mluvčí Kanász-Nagy Máté.

K protestu se přidala také strana „MoMa - Moderní Maďarské hnutí“, která mimo jiné uvedla: „Odsuzujeme a protestujeme proti genocidě stoupenců Falun Gongu. Diktatury netolerují ty, kteří mají jiný pohled na svět. Pronásledují každého jednotlivce a komunitu, zakazují ty, které nesdílejí jejich názory a odmítají se podrobit. Následovníci Falun Gongu provádějí pokojnou meditační praxi, jejíž principy jsou pravdivost, soucit a snášenlivost. Podporuje ctnost a morálku, pomáhá při léčbě stresu. Členové skupiny nevykonávají žádnou politickou činnost, jejich záměry jsou mírumilovné. Není důvod, aby komunistická diktatura pronásledovala.“

Li Kche-čchiang bude v Maďarsku do středy, a tak aktivisté doufají, že mu během návštěvy otázky lidských práv a pronásledování hnutí někdo předloží k zamyšlení.

Zajímavostí je, že aktivisté neprotestují proti současnému čínskému prezidentovi ani premiérovi. Požadují především ukončení represí, které spustil exprezident Ťiang Ce-min a jeho postavení před soud.

Proti osobě Ťiang Ce-mina byly v minulosti (v roce 2009) spuštěny dva soudní případy ve věcech mučení a genocidy spáchaných během represí Falun Gongu. První v Argentině a druhý ve Španělsku. Interpol dokonce obdržel zatykač na exprezidenta od argentinského soudce, avšak nakonec byly po silných politických tlacích oba případy zastaveny. Ještě předtím byl exprezident pozván k soudu, aby podal důkazy o svojí nevině, na což nereagoval.

Čínský režim označuje příznivce Falun Gongu za občany, které je nutné „převychovat“, aby již dále nebyli „zmatení“. Podle průzkumů z roku 1998 bylo v tu dobu v Číně na 70 milionů příznivců Falun Gongu, který propaguje hodnoty buddhismu a taoismu, a do roku 1999 je vláda za menších represí nechávala existovat. Když jejich počet o deset milionů překročil počet členů komunistické strany, spustil tehdejší generální tajemník Ťiang Ce-min celostátní mediální a policejní kampaň namířenou na očernění a likvidaci masového hnutí. Počet ověřitelných obětí na životech překročil do dnešního dne 3 800 lidí.

Od roku 2014 bylo na Ťiang Ce-mina podáno čínským úřadům více než půl milionu žalob převážně následovníky Falun Gongu, obyvateli Číny, Tchaj-wanu a různých asijských zemí.

Čtěte také:

„Jako zažalovat Hitlera“: Čínští právníci a profesoři hovoří o žalobě na exprezidenta

Čínský režim není jednotný v reakci na vlnu žalob na exprezidenta

Kanada – Poslanci žádají premiéra: Zasaďte se o vydání Kanaďanky vězněné v Číně za její víru

Matka zadržené kanadské občanky se pokouší žalovat pekingskou policii za její mučení a věznění

{