Ilustr. foto. (TEH ENG KOON / AFP / Getty Images)
Ilustr. foto. (TEH ENG KOON / AFP / Getty Images)
Nová výroční zpráva pro americký kongres obviňuje čínská státní média z účasti na špionáži a propagandě a uvádí, že jejich zaměstnanci ve Spojených státech by se měli registrovat jako zahraniční agenti. Uvedla to agentura Reuters.

Komise Spojených států pro kontrolu ekonomických a bezpečnostních vztahů s Čínou se odkazuje na to, že zatímco Čína zpřísnila působení domácích i zahraničních médií na své půdě, čínská státní média mocně expandují do zámoří. Například zpravodajská agentura Sin-chua už má kanceláře v New Yorku, Washingtonu, Chicagu, Los Angeles, Houstonu a San Francisku. 

Ve zprávě se píše, že čínská expanze státních médií je součástí širšího úsilí o větší kontrolu nad tím, jaký image si Čína ve světě utváří. Zároveň ale upozorňuje, že pracovníci čínských médií se také koncentrují na shromažďování informací, píše Reuters.

Bývalý zaměstnanec čínského konzulátu v Sydney, Čchen Jung-lin, již v roce 2011 řekl pro Epoch Times „Někteří reportéři používají profesi jako štít, ale mají také politické poslání. Kromě toho hrají roli špióna, protože Sin-chua je ve skutečnosti prodlouženou rukou výzvědných služeb Komunistické strany Číny. Povaha jejich práce je taková, že musí použít všechny možné způsoby k infiltrování a získání tajných informací,“ pronesl Čchen.

Čchen Jung-lin pracoval 14 let na čínském ministerstvu zahraničních věcí, z toho čtyři roky jako konzul pro politické záležitosti na generálním konzulátu v australském Sydney. Ovšem jen do 26. května 2005, kdy se rozhodl zběhnout.

V roce 2014 kancelář bývalého kanadského premiéra Stephena Harpera zakázala novinářům pracujícím pro Lidový deník a tiskovou agenturu Sin-chua (Xinhua), což jsou dvě oficiální média čínského režimu, aby se zúčastnili jeho služební cesty.

Zákaz se údajně zakládá na špatném chování reportérů, k němuž se nyní ještě přidaly obavy na straně kanadské vlády, že tito novináři ve skutečnosti provádějí špionáž pro čínskou výzvědnou službu.

V České republice působilo v roce 2012 celkem šest akreditovaných zpravodajů Čínské lidové republiky.


Související články:

Kanadský novinář pracoval jako špión pro Čínu

Čínští novináři působí v zahraničí jako špioni

Kanadský premiér zakázal účast čínských novináři pro podezření ze špionáže