Vězni, kteří se účastní programu TAILS se svými psy. (S laskavým svolením Craiga O'Neala)
Vězni, kteří se účastní programu TAILS se svými psy. (S laskavým svolením Craiga O'Neala)
V pěti věznicích na Floridě v USA se někteří vězni učí, jak trénovat psy, a to s úžasnými výsledky.

Program se nazývá TAILS, což je anglická zkratka pro výuku životních schopností vězňům a zvířatům. Psi s problémovým chováním sebraní z útulku, takoví, o které lidi nemají zájem, se umístí do věznic, kde je skupina vězňů cvičí pod vedením profesionálního trenéra psů.

Po osmi až dvanácti týdnech si psi projdou obrovskou proměnou.

„Když psi přijdou, je těžké je zvládnout, taky mají špatný zdravotní stav a nevypadají dobře, ale po osmi týdnech jsou z nich úplně jiní psi.“ říká policistka Lisa Irreová, koordinátorka psího programu z kanceláře šerifa v Jacksonville na videu na webové stránce programu TAILS.

V loňském roce vstoupilo do programu 203 psů a po absolvování jich 202 nalezlo nové domovy. Lidští účastníci se dočkali ještě větších změn.

„Spousta chlapů, co sem přijdou, jsou tvrďáci a hrubiáni. Díky psům u nich vždy vystoupí i ta měkčí strana,“ uvádí Irreová ve videu.

Program chovance nejen učí, jak cvičit psy, ale také je učí důležitým životním dovednostem, jako je trpělivost, zodpovědné jednání a dobrá spolupráce s ostatními (každý pes má dvě osoby, které musí pracovat společně).

201711124-vezni3
Vězeň a účastník programu TAILS se svým psem. (S laskavým svolením Craiga O'Neala)

Psi mají chovatelské stanice uvnitř cel svých vězňů, a tráví tak s nimi většinu času. Vytváří se mezi nimi silná vazba. Když je tréninkový program u konce, někteří odsouzenci se loučí se svými čtyřnohými partnery se slzami v očích, říká Jen Deaneová, trenérka psů a ředitelka Pit Sisters, neziskové organizace, která program vede. Naštěstí trestanci dostanou během několika dní nové psy, aby znovu započali jejich výcvik.

Problémy s chováním mezi vězni prakticky neexistují. Ti, kteří se dostanou do problémů, jsou vyřazeni z programu. Navíc jim program pomáhá najít si po propuštění práci.


Nové šance

Deaneová si myslí, že důvod, proč vězni dobře pracují se psy, je ten, že psi je nesoudí.

Sama se snaží to udělat stejně. Jak psi, tak vězni dostávají prostřednictvím programu druhou šanci, a proto se rozhodla, že nebude řešit záznamy o trestních deliktech účastníků programu.

„Nechci to vědět,“ říká a dodává: „Zajímá mě, jací jsou teď.“

201711124-vezni2
Vězeň a účastník programu TAILS se svým psem. (S laskavým svolením Craiga O'Neala)

Často u vězňů dochází k dramatickým změnám. Jeden z nich poslal programu tento text, který popisuje, jak ho to ovlivnilo:

„Přišel jsem na toto místo plný nenávisti a zášti. Ztratil jsem všechny a všechno, co jsem kdy měl. Několikrát. Proč, Pane, jsem tady? A pak mi ukázal – tyto nádherné tvory. Sami, zavření za jediný zločin – že se narodili do světa, který je nechce, a považuje je za podlé a kruté. A přesto jsou tady. Ukazují mi, co je opravdu bezpodmínečná láska, a to mi vrací mé vlastní srdce. Doufám a plánuji, že budu pomáhat těmto psům, dokud to Bůh dovolí.“


Anglická verze.