AMO spouští projekt, který mapuje čínský politický a ekonomický vliv v ČR, Slovensku a Maďarsku. (chinfluence.eu)
AMO spouští projekt, který mapuje čínský politický a ekonomický vliv v ČR, Slovensku a Maďarsku. (chinfluence.eu)

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) na konci října 2017 uvedla, že spouští projekt ChinfluenCE, který bude zkoumat čínský vliv ve střední Evropě.

"ChinfluenCE se zaměřuje na percepci Číny ve středoevropském prostoru. Na nově spuštěném webu chinfluence.eu je od dnešního dne dostupná mediální analýza. V rámci ní jsme zkoumali výstupy 42 českých deníků, týdeníků s politickým nebo ekonomickým obsahem, rozhlasových a televizních stanic a zpravodajských serverů od roku 2010 do června 2017," uvádí AMO v tiskové zprávě.

Prostřednictvím infografik nabízí AMO možnost zkoumat přehledy zachycující, jak se změnil počet článků po intenzifikaci česko-čínských vztahů, které celostátní deníky se o Číně vyjadřují pozitivně a které negativně či jaký obraz Číny přinášejí televizní stanice.

"V příštích týdnech budeme na stránkách uveřejňovat výsledky slovenské a maďarské mediální analýzy a věnovat se budeme také analýze českých, slovenských a maďarských aktérů diskurzu o Číně," uvádí AMO. 

POZN: Mezinárodní projekt ChinfluenCE je realizován AMO ve spolupráci s Institute of Asian Studies (Slovensko) a Central and Eastern European Center for Asian Studies (Maďarsko) a za podpory National Endowment for Democracy (NED).

Zdroj