Stará tržnice v Bratislavě, chráněná památka. (Wikimedia Commons)
Stará tržnice v Bratislavě, chráněná památka. (Wikimedia Commons)
V pátek 17. listopadu jednou z akcí a připomínek pohnutých událostí bude výstava fotografií, zobrazujících policejní násilí a jeho následky. Myanmar, Spojené státy nebo Moldava nad Bodvou – všechna tato města a další spojuje smutná vzpomínka na zneužití pravomoci policie, mnoho zbitých, zraněných i zabitých nebo dehumanizovaných mužů a žen i dětí. Výstavu ve Staré tržnici v 19,00 hod. otevře výjimečná bojovnice za lidská práva, Anya Neistat, bývalá výzkumnice Human rights watch a současná ředitelka výzkumu v Amnesty International.

Na výstavu a připojené akce zve Amnesty International. Kromě obrazů k dívání bude slyšet i slovo, a to v sobotu 18. 11. ve 13,30 v Ateliéru Babylon, kam se sejdou výjimeční hosté a navodí k zamyšlení vhodná témata. ( Stredoeurópske fórum). V rámci Středoevropského fóra bude uvedena i mimořádná projekce filmu E-Team, vítězného dokumentu Sundance festivalu 2014. Po filmu má proběhnout diskuze s Anyou, která ve filmu také vystupuje. (Vstupné je dobrovolné.)


20171112-policie
15letá zdravotní sestra stojí sama proti policii. (Amnesty International, SR)

Sami organizátoři festivalu o filmu uvedli: 

Když jsou v zemích zločiny páchané bezohlednými diktátory, Human Rights Watch posílá do terénu E-Team (Emergency Team), skupinu mimořádně inteligentních jednotlivců najatých na dokumentování válečných zločinů a jejich odhalení světu. Režisér Ross Kauffman a režisérka Katy Chevigny nás provázejí nestálou frontovou linií v Sýrii a Lybii, kde šrapnely, díry po kulkách a neoznačené hroby poskytují důkazy o koordinovaných útocích vedených Bašárem al-Assadem a Muammarem Kaddáfím. Jejich zločiny jsou nekontrolovatelné, náhodné a často nezdokumentované, takže úlohou E-Teamu je dostat informace o nich ven ze země, do mezinárodních médií a na trestní soudy.“

Petici za spravedlnost pro oběti policejního násilí lze podepsat zde.


Zdroj: Amnesty International, SR