Po přesunu z jednoho transportního boxu do druhého v zázemí zoo zaměstnanci přesunuli Dandyse do pavilonu šelem. (Zoo Jihlava)
Po přesunu z jednoho transportního boxu do druhého v zázemí zoo zaměstnanci přesunuli Dandyse do pavilonu šelem. (Zoo Jihlava)
Vysočina - Po dlouhém vyjednávání s koordinátory chovu a mezi zoology dovezli zaměstnanci zoo velkou šelmu, nového samce tygra sumaterského ze Zoo Brno. Samec Dandys se narodil se před necelými šesti lety v roce 2012 ve varšavské zoo v Polsku. V roce 2014 byl přivezen do Zoo Brno k samici Satu, která má necelých čtrnáct roků a která vytrvale odmítala všechny samce, které jí chovatelé v Brně nabízeli, včetně Dandyse,“ uvedla ředitelka jihlavské zoo Ing. Eliška Kubíková a dodává:

„Jde o krásného mladého samce, který váží kolem 140 kg a který se i věkově hodí k naší samici, neboť přesně věk kolem pátého roku života je u tygrů sumaterských nejvhodnějším pro snadné spárování a případné budoucí rozmnožování.“

V Zoo Jihlava na brněnského samce Dandyse čeká o rok mladší samice Cinta, která se narodila v Jihlavě koncem března roku 2013 sedmileté samici Sumě a devatenáctiletému samci Dustinovi.

„Cintiným kmotrem se poté stal zpěvák a herec Tomáš Klus, který jméno Cinta (čti Činta) vymyslel sám, protože v domorodé indonézštině znamená toto slovo láska. Doufejme tedy, že Cinta i Dandys v sobě objeví pravou tygří lásku a snad se časem v Jihlavě dočkáme i tygřích koťat,“ doplňuje mluvčí zoo Martin Maláč.

Tygr Dandys dorazil do Zoo Jihlava v pondělí 30. října v odpoledních hodinách, kdy ho uvítala zrovna sněhová plískanice. O několik málo minut později vešel tygří samec do svojí nové ubikace, která mříží sousedí s ubikací samice Cinty tak, aby se zvířata mohla očichávat a komunikovat spolu. Cinta reagovala na Dandyse od počátku velmi neklidně a nedůvěřivě, po několika minutách se však tygři přes mříže očichali. V prvních týdnech budou od sebe oba tygři odděleni a budou se střídat v ubikacích tak, aby si po sobě navzájem přeznačkovali teritorium a zvykali si navzájem na svoji přítomnost.

20171031-tygr-dandys-transport1Tygr sumaterský je nejmenším poddruhem tygra, který žije pouze na ostrově Sumatra v Indonézii. (Zoo Jihlava)

 

Tygr sumaterský (Panthera tigris sumatrae), je nejmenším poddruhem tygra, který žije pouze na ostrově Sumatra v Indonézii, je tedy sumaterským endemitem. Samci jsou větší než samice a mohou s ocasem měřit 2,5 metru a vážit mezi 100–140 kilogramy. Samice měří kolem dvou metrů a váží kolem 70–110kg. Ve volné přírodě jsou tygři vrcholovými predátory, kteří loví divoká prasata, jeleny, nebo tapíry čabrakové, ale i opice, nebo drobné obratlovce.

Odhady početnosti tygrů sumaterských v jejich domovině se pohybují kolem 400-500 jedinců. Tygři jsou dnes ohroženi nejen pytláctvím pro kůži, orgány, nebo kosti využívané v tradiční asijské medicíně, ale v současnosti především ztrátou původních biotopů. Původní deštné pralesy jsou dnes káceny a jejich jednotlivé části jsou fragmentovány kvůli plantážím palmy olejné, které oproti roku 2003 vzrostly asi sedminásobně. Dnes tygr sumaterský patří podle IUCN mezi kriticky ohrožené druhy živočichů, tedy pod nejpřísnější formu ochrany, protože je přímo ohrožen vyhubením.

Zdroj: TZ Zoo Jihlava