Zástupkyně nevládní organizace WOIPFG Chaj-jen Wangová s překladatelem. Dom Novinárov, Župné námestie 7, Bratislava, 25. října 2017. Lidské tělo stažené z kůže na výstavě Body The Exhibition. Tvář zesnulého byla z fotografie elektronicky vymazána. (Se svolením Slovenská Asociácia Falun Gong) (Body The Exhibition)
Zástupkyně nevládní organizace WOIPFG Chaj-jen Wangová s překladatelem. Dom Novinárov, Župné námestie 7, Bratislava, 25. října 2017. Lidské tělo stažené z kůže na výstavě Body The Exhibition. Tvář zesnulého byla z fotografie elektronicky vymazána. (Se svolením Slovenská Asociácia Falun Gong) (Body The Exhibition)
Ve středu 25. října na tiskové konferenci v Domě novinářů v Bratislavě představila Chaj-jen Wangová, zástupkyně nevládní organizace WOIPFG, výsledky jejich vyšetřování o původu lidských těl na takzvaných výstavách „Bodies“. Ve slovenské Incheba aréně je nyní výstava Body The Exhibition, která sem přicestovala z České republiky, kde vzbudila značný odpor u lékařské obce, ministerstva pro místní rozvoj, starosty Prahy 7 a nevládních organizací.

Česká republika v červenci 2017 uvedla v platnost zákon, který ustanovuje, že na území ČR nesmí být vystavována mrtvá lidská těla, pokud k tomu nedal zesnulý před smrtí svůj souhlas. (pozn.: nevztahuje se na exhumované ostatky, relikvie atd.)

Po tiskové konferenci se zástupkyně vyšetřovatelů zúčastní plánované schůzky s některými poslanci Národní rady SR.

Zaměstnanci české nevládní organizace Lidská práva bez hranic ve své zprávě uvádějí, že mrtvá těla, která jsou právě na Slovensku, pocházejí z Čínské laboratoře ve městě Ta-lien a podle závěrů vyšetřování organizace WOIPFG se může jednat o nedobrovolné dárce. Vystavovatelé by se v takovém případě mohli obohacovat na vybírání vstupného na výstavu těl, která byla posmrtně plastinována a vystavována za komerčními účely bez svolení zesnulých.

„Společnost Dalian Hoffen Bio-Technique Co., Ltd., která se nachází ve městě Ta-lien v čínské severovýchodní provincii Liao-ning, byla založena v roce 2004. Dalian Hoffen je továrna na plastinování lidských těl, která využívá pouze těla z Číny. Generální ředitel společnosti Dalian Hoffen a ředitel oddělení anatomie na Lékařské univerzitě v Ta-lienu, Suej Chung-ťin prohlásil, že některá mrtvá těla pocházejí z Úřadu veřejné bezpečnosti a že Dalian Hoffen se mohl stát největší továrnou na plastinace lidského těla na světě pouze díky péči a podpoře vládních úředníků na různých úrovních. Ve skutečnosti byli do plastinačního byznysu jedním nebo druhým způsobem mnohokrát zapojeni úředníci čínské komunistické strany a vládní agentury,“ uvádí ve své zprávě WOIPFG.

Při soudních procesech zmíněných níže nebyli pořadatelé podobných výstav pocházejících z Číny nikdy schopni doložit souhlasy zesnulých a identitu těl. Není jasné, kdo tito lidé byli, za jakých okolností zemřeli a zda dali souhlas k tomu, aby jejich těla stáhli z kůže a konzervovali silikonem. Dále také zda dali souhlas k tomu, aby byla jejich těla posmrtně vystavována a aby je používala laboratoř jako svůj majetek k pronájmu, na jehož vystavování budou profitovat společnosti, které si těla budou pronajímat.

WOIPFG také prohlašuje, že těla mohla patřit následovníkům duchovního hnutí Falun Gong, které v Čínské lidové republice tvrdě pronásleduje tamní komunistická strana a kteří tvoří velké procento lidí v Číně vězněných za jejich víru. Mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International označuje následovníky Falun Gongu za vězně svědomí.

Kanadský právník David Matas, který je spoluautorem vyšetřovací zprávy Bloody Harvest (2006) a její rozšířené verze z roku 2016 prohlásil, že výstavy Bodies jsou součástí rozšířeného problému zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím.

„Problémem této výstavy je nejasný původ těl. Dlouhodobě se věnuji transplantacím orgánů v Číně a zjistili jsme, že většinou jde o vězně svědomí, tedy o nevinné lidi zavražděné pro jejich orgány. Jde o statisíce lidí. Děje se to po celé Číně, ale zvlášť problematické je to ve městě Ta-lien, ve kterém jako starosta působil Po Si-laj. On prosazoval tvrdé zákroky proti hnutí Falun Gong. Wang Li-tün šéfoval policii v sousedním městě a zde vykonával experimenty na vězních, aby se orgány daly efektivněji transplantovat pacientům. Ze stejného území pocházejí i těla na výstavě. Nemáme potvrzení o darování těla. Výstava je tedy součástí stejného problému jako transplantace orgánů vězňů, i když v mnohem menším rozměru,“ uvedl David Matas v rozhovoru pro slovenský deník SME.

Výstavy byly v minulosti zakázány nejvyššími soudy ve Francii (2010) a Izraeli (2012) a nyní nově zákonem v České republice právě proto, že pořadatelé nejsou schopni doložit písemné souhlasy zesnulých a další informace o identitě, způsobu smrti atd. Zevrubnou zprávu o výstavě Body The Exhibition zpracovala česká nevládní organizace Lidská práva bez hranic.

Slovenští poslanci nedávno navrhli ke schválení podobný zákon jaký byl přijat v ČR.

Policii ČR během pobývání výstavy v Praze oslovil Číňan, který emigroval do Kanady s trestním oznámením, v němž uvádí, že jeho bratr zmizel v čínském vězeňském systému a že má důvodné podezření o tom, že jeho tělo by mohlo být jedním z těl prezentovaných na výstavě. Jeho bratr byl zatčen v oblasti Pekingu v roce 2013 za to, že se věnoval meditační praxi Falun Gong, jejíž příznivce čínský režim pronásleduje od července 1999, kdy předseda tamní komunistické strany prosadil její veřejný zákaz.


Související články: