Čínská vojenská policie hlídkuje před Velkou síní lidu během 19. národního kongresu v Pekingu, 19. října 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
Čínská vojenská policie hlídkuje před Velkou síní lidu během 19. národního kongresu v Pekingu, 19. října 2017. (Fred Dufour / AFP / Getty Images)
Poprvé pod současným vůdcem Si Ťin-pchingem čínský režim výslovně vyzval členy mocenské frakce, aby se nepokoušeli uskutečnit převrat proti vedení.
 
Oznámení se uskutečnilo uprostřed nejvíce politicky důležité události, 19. národnostního kongresu strany, kde vrcholné vedení strany rozhoduje o nové generaci vládnoucích elit na dobu dalších pěti let.

Od chvíle, kdy Si Ťin-pching získal moc na posledním kongresu strany v roce 2012, ocitl se na válečné stezce s opoziční mocenskou frakcí exprezidenta Ťiang Ce-mina. Mnozí z úředníků, které na různá místa Ťiang Ce-min dosadil, byli od té doby sesazeni v rámci rozsáhlé protikorupční kampaně, kterou vede Si Ťin-pching prostřednictvím interního disciplinárního oddělení.

Ve čtvrtek na zasedání strany v rámci 19. národního kongresu předseda Čínské regulační komise pro cenné papíry Liou Š'-jü zcela jednoznačně uvedl, že bývalí vrchní představitelé mocenské frakce se spikli za účelem uskutečnění převratu. Je to poprvé, kdy je režim otevřeně obvinil z tak závažného činu.

Liou Š'-jü v proslovu přímo nezmínil Ťiang Ce-mina, ale ti, které vyjmenoval, jsou jeho nejbližšími spojenci. Konkrétně jmenoval bývalé vůdce strany v megapoli Čchung-čching, tajemníky Po Si-laje a Sun Čeng-cchaje, bývalého vrchního šéfa úřadu státní bezpečnosti Čou Jung-kchanga, bývalé místopředsedy ústřední vojenské komise Kuo Po-siunga a Sü Cchaj-choua a bývalého politického poradce Ling Ťi-chua. Všichni byly vyloučeni ze strany pod obviněním z porušení stranické disciplíny a braní úplatků.

Nicméně tentokrát jsou však přímo odsuzováni za uzurpování moci.

20171026-cina2
Předseda Komise pro regulaci cenných papírů Liou Š'-jü se účastní tiskové konference na 19. národním kongresu, 19. října 2017. (Etienne Oliveau / Getty Images)
„Měli vysoké postavení ve straně a velkou moc, ale byli velice zkorumpovaní a osnovali uzurpování vedení strany a uchopení státní moci,“ řekl Liu účastníkům zasedání podle zprávy South China Morning Post.

Přestože se očekává, že Si Ťin-pching bude pokračovat ve své funkci jako vůdce strany dalších pět let, komentáře Liou Š'-jü, k nimž téměř jistě dostal pokyn od Si Ťin-pchinga, jsou tichým potvrzením toho, že mezi těmito dvěma frakcemi stále pokračuje boj o moc a Ťiang Ce-min, který nechvalně proslul celostátní represivní kampaní proti duchovnímu hnutí Falun Gong, je hlavní opoziční silou.

Dokonce i když se strana snaží předvádět obraz jednoty, když si při zahájení kongresu prezident Si Ťin-pching potřásá rukou se staršími členy strany včetně Ťiang Ce-mina, vedení strany následně poslalo Ťiangově frakci jasné varování.

Si Ťin-pching se v minulosti zmínil o převratu v několika projevech. V roce 2015 obvinil elitní představitele strany z formování „klik a frakcí“ za účelem „zničení a rozštěpení“ strany.

Čínský mediální odborník Ťi Ta poznamenal, že média v pevninské Číně ještě proslov Liou Š'-jüa nepublikovaly, což naznačuje, že členové strany stále věrní Ťiang Ce-minovi kladou prezidentovi odpor.


Ke zpravodajství přispěl Luo Ya.
Článek byl redakčně zkrácen.
Přeložil Milan Kajínek.