Prezident USA John F Kennedy, 1957. (STRINGER/AFP/Getty Images)
Prezident USA John F Kennedy, 1957. (STRINGER/AFP/Getty Images)

Donald Trump chce zveřejnit utajovaný spis o smrti prezidenta J. F. Kennedyho, který byl zastřelen křížovou palbou během své návštěvy Dallasu. Z jeho smrti byl obviněn jediný muž, který byl při převozu do vězení zastřelen. Bratr J. F. Kennedyho byl zastřelen o něco později. Známý hollywoodský herec Kevin Costner spolufinancoval a natočil snímek JFK, který do hloubky rozkrývá vyšetřování Kennedyho atentátu a hledá stopy vedoucí do tajných složek armády USA. Vláda USA tehdy uvalila na část spisu o vraždě Kennedyho utajení 25 let.

Prezident Donald Trump napsal na Twitteru: "Jako prezident umožním otevřít dlouho blokované a utajované JFK dokumenty."


“Subject to the receipt of further information, I will be allowing, as President, the long blocked and classified JFK FILES to be opened.” - Donald Trump (Twitter.)

"Jako prezident umožním otevřít dlouho blokované a utajované JFK dokumenty." - Donald Trump (Twitter.)


Událost dodnes opředená otazníky, konspiračními teoriemi a spekulacemi. Naplánovaná vražda amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho na veřejném prostranství před filmovými objektivy a ve společnosti jeho nejbližší rodiny nedávno přitáhla pozornost scenáristy Noaha Oppenheima a režiséra Pabla Larraína, kteří natočili snímek o Jacqueline Kennedyové těsně po atentátu (Jackie - 2017). Hlavní roli zahrála Natalie Portmanová...

Co odhalí spisy, které se Trump chystá odtajnit?

Článek o odtajnění v Angličtině

The JFK assassination (The actual footage)
- dobové záběry z událostiČtěte také: Annie Yangová utekla z Číny, ve vězení z ní chtěli vymlátit její víruPět hvězdiček za odvahu snímek natočit. (Bontonfilm)
Pět hvězdiček za odvahu snímek natočit.
(Bontonfilm)
Film: JFK - Pozadí atentátu na prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho

Režie: Oliver Stone

Hrají: Kevin Costner, Tomy Lee Jones, Kevin Bacon, Gary Oldman a další.

JFK jsou iniciály bývalého amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho, zastřeleného v otevřeném voze během průjezdu Dallasem v roce 1963. Případ atentátu nedávno na plátnech kin opět oživil režisér Pablo Larraín ve snímku Jackie, který sleduje osud prezidentovy manželky Jacqueline Kennedyové těsně po atentátu.

Více než tři hodiny dlouhý snímek JFK z roku 1991 zasluhuje vysoké ocenění za odvahu producentů, scenáristů, režiséra a celého filmového štábu. Film velmi detailně mapuje vyšetřování prezidentovy vraždy, z níž byl obviněn pouze jediný muž, který měl údajně prezidenta zastřelit z okna třetího patra přilehlého nájemního domu.

Přezkoumání případu, které podnítil newyorský státní zástupce Jim Garrison, ukazuje, že se prezident dostal do křížové palby, vedené současně z několika různých stanovišť. Střelců tedy muselo být několik.

Zmiňované ocenění za odvahu začne dávat smysl ve chvíli, kdy pátrání odhaluje zapojení tajné jednotky americké armády do organizace atentátu, za nímž pravděpodobně stojí řada významných osobností a politiků, kteří se snaží vyšetřování zastavit. Svědkové začínají umírat a na obzoru se rýsuje promyšlené spiknutí pod označením "Mungo", za jehož nitky tahají lidé na nejvyšších místech. Oficiální dokumenty z vyšetřování mají být nyní odtajněny.

The Magic Bullet - Kouzelná kulka (JFK, 1991)


Ukázaka ze snímku Olivera Stonea (1991), kde Kevin Costner v roli newyorského státního zástupce Jima Garrisona vysvětluje, že takzvaná Warrenova zpráva popisující atentát na Kennedyho je podvod. Mimo jiné Warrenova zpráva uvádí, že byl Kennedy zastřelen jediným střelcem, který vystřelil třikrát z jednoho místa během několika sekund a že jedna kulka prošla několika těly. Costner ve scéně demonstruje trajektorii zmiňované kulky, která je absurdní...

Prezident J. F. Kennedy ve voze se svojí ženou Jacqueline před osudným atentátem.
Cestující v texaském Dallasu jsou zahloubáni do novinových zpráv o atentátu na prezidenta Kennedyho, 22. listopadu 1963. (Volné dílo)Prezident J. F. Kennedy ve voze se svojí ženou Jacqueline před osudným atentátem. Cestující v texaském Dallasu jsou zahloubáni do novinových zpráv o atentátu na prezidenta Kennedyho, 22. listopadu 1963. (Volné dílo)


CNN - What's in the JFK files?O odtajnění spisů okamžitě informovala CNN, která kontaktovala autora knihy, která popisuje atentát jako spiknutí uvnitř vlády USA. Podle něho mohou spisy ukázat do jaké míry byly politici, FBI a armáda zapojeni do celé kauzy. Zveřejnění spisů může pomoci očistit systém od pochybností a objasnit skryté nejasnosti...

JFK Secret Societies Speech (full version)


Kennedyho proslov k médiím (American Newspaper Publishers Association) o utajovaných společnostech, které z pozadí ovlivňují běh věcí. Proslov začíná po úvodních vtípcích kolem 6 minuty záznamu. Kennedy vyzývá k tomu, aby tisk nepodlehl cenzuře a vlivu skrytých sil v pozadí a pravdivě informoval veřejnost.