
Annie Yang na mezinárodní konferenci o lidských právech v Pražské křižovatce. (Screenshot z I-visílání ČT)
Paní Yangová přijela do ČR na pozvání Knihovny Václava Havla, aby promluvila na Mezinárodní konferenci k Ceně Václava Havla za lidská práva, kde spolu s dalšími významnými hosty promluvila na téma porušování lidských práv. (Videozáznam z konference ČT)
„Víte, sebrali mi to nejzákladnější lidské právo. Právo být člověkem. Lidská bytost musí pít, jíst, spát, mýt se – tohle všechno mi vzali. Každé ráno mi dali jídlo: půlku krajíčku chleba, dvě lžíce rýžové kaše a dva tenoučké plátky nakládané zeleniny. Říkala jsem: „Tohle jídlo mi nestačí!“ „Když nezavrhneš to, v co věříš,“ opáčili, „jsi proti naší vládě.“ Takhle vypadala moje snídaně, a stejně tak i oběd a večeře. A každý den mi dali také 500 ml vody, půl litru na 24 hodin...,“ sdělila Annie v rozhovoru pro Český rozhlas.
Falun Gong, kterému se Annie věnuje (český přepis Fa-lun Kung, někdy také Fa-lun-kung), je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující pět cvičení a nauky o rozvoji charakteru dle morálních principů buddhismu a taoismu. V Číně se objevila na veřejnosti v roce 1992 a do roku 1999 dle vládních statistik dosáhl počet příznivců Falun Gongu 70 milionů, čímž překonal o 10 milionů počet členů komunistické strany Číny. Následně byl Falun Gong v ČLR zakázán a démonizován generálním tajemníkem komunistické strany Ťiang Ce-minem.
Annie Yang nyní žije v Anglii v azylu. Domů za svým synem a rodiči se podívat nemůže, protože by podle jejích slov byla zatčena už na letišti. Její jméno je na černé listině. Ve své víře ale vytrvala. Nezlomil jí ani tvrdý život v pracovním táboře, ani vymývání mozku, kterému byla ve vězení vystavována.
„Je to duchovní cvičení založené na principech pravdy, soucitu a snášenlivosti. Na tom přece není nic špatného. Můj učitel mě vždycky nabádal: ať už děláš cokoli, mysli prvně na ostatní, až pak na sebe. Kdykoli máš s někým konflikt, nahlédni nejdřív do svého nitra, co je špatně s tebou. To je princip Falun Gongu,“ sdělila Annie v rozhovoru pro ČRo.
Českou republiku navštívila už podruhé. Poprvé na pozvání nevládní organizace Lidská práva bez hranic, aby společně s bývalým čínským chirurgem Enverem Tohtim svědčila o závažných podezřeních čínských transplantačních center ze zneužívání vězňů svědomí k orgánovým transplantacím. Dle několika vyšetřovacích zpráv* se z vězněných následovníků Falun Gongu, ale také křesťanů, Tibeťanů a Ujgurů snadno stávají nedobrovolní dárci orgánů, jejichž těla zmizí ve vězeňském systému a orgány jsou rozprodány zájemcům z Číny a ze zahraničí, kteří samozřejmě neznají skutečný původ orgánů.
POZN: V ČR byla oslovena k rozhovoru několika médii. Pro český rozhlas s ní uskutečnila interview Magdalena Slezáková.
* Vyšetřovací zprávy: Bloody Harvest - Krvavá sklizeň (2006), Slaughter - Jatka (2014), BH - Sl. an update (2016)
Čtěte také:
Zdravý způsob života: Falun Gong
Europoslanec Zdechovský žádá vyšetřování čínské transplantologie a zabíjení vězňů svědomí pro orgány
Represivní kampaň předsedy Ťiang Ce-mina – pronásledování Falun Gongu