Ideální prostředí k pozorování ptáků představují rybníky. Z toho důvodu většina vycházek směřuje k vodním plochám. (Festival ptactva, Jivjanské rybníky 2016)
Ideální prostředí k pozorování ptáků představují rybníky. Z toho důvodu většina vycházek směřuje k vodním plochám. (Festival ptactva, Jivjanské rybníky 2016)
Česká společnost ornitologická uspořádala pro všechny milovníky ptáků a přírody 23. ročník Festivalu ptactva. Festival má za cíl upozornit na fenomén ptačí migrace a na nebezpečí, která mohou ptáky na jejich cestách potkat. Lidé tak vyprovázejí opeřence před jejich dalekou poutí na jih.

Hlavní festivalový víkend letos připadl na 30. září a 1. října, ale vycházky se budou konat ještě několik dalších víkendů po hlavním termínu. Přehled všech událostí, stručný program a kontakty na organizátory jsou uvedené na webu ČSO.

„O víkendu 30. září a 1. října se na území celé Evropy a střední Asie konal Festival ptactva. Guinessova kniha rekordů zmiňuje, že Festival ptactva je největším organizovaným pozorováním ptáků na světě. V Jihlavě se akce konala v sobotu 30. září. Zúčastnilo se jí sedmnáct lidí, z toho čtyři děti a jeden pes. V úvodu vycházky představil Tomáš Kněžíček svoji sbírku ptačích per. Děti si zasoutěžily ve správném vyplnění křížovky, kde tajenka vznikla správným vyplněním jednotlivých řádků, které tvořily názvy vyobrazeného ptáčka, všichni si mohli pak tipnout, kolik druhů ptáků v rámci vycházky uvidí,“ uvedl J. Kněžíček v regionvysocina.cz.

V rámci festivalu proběhne téměř 50 akcí (některé z nich už se konaly o uplynulém víkendu), které povedou zkušení ornitologové. Účastníci se tak mohou těšit na zajímavé informace, pozorování ptáků, hry pro děti a další doprovodný program včetně oblíbených ukázek odchytu a kroužkování ptáků.

Ornitologové budou v průběhu vycházek zaznamenávat počty pozorovaných druhů a jedinců ptáků, nejčastěji pozorované druhy, vzácné druhy a další zajímavosti. Tyto údaje organizátoři ještě během víkendu zpracují, vyhodnotí a pošlou evropskému koordinátorovi, který následující den předá zpracované výsledky z celé Evropy sdělovacím prostředkům.

Říjnová pozorování, která se teprve uskuteční, lze nalézt v pozvánce webu cso.cz/festival2017.