Mizící metoda rybaření Mokenů. Dorte Verner z USA. (NIKON CEE GmbH, Česká republika)
Mizící metoda rybaření Mokenů. Dorte Verner z USA. (NIKON CEE GmbH, Česká republika)
Mezi ty nejvýznamnější výstavy už od roku 1969 náleží Nikon Photo Contest, mezinárodní fotografická soutěž. Nikon Photo Gallery uvádí výstavu fotografií vítězů, kde přinese vítězné snímky v několika kategoriích od profesionálních i amatérských fotografů z celého světa. Hlavním tématem „Celebration“ (Oslava) připomíná 100. výročí založení, které společnost Nikon slaví právě letos. Výstava fotografií bude zahájena vernisáží 2. října 2017 od 18.00 v Nikon Photo Gallery v Praze na Újezdě 19.

„Je velkou ctí, že si společnost Nikon Corporation vybrala právě pražskou galerii pro tuto výstavu. Česká republika je tak vedle Japonska, Číny, Indie, Francie a Spojeného království jednou ze zemí, kde bude tato putovní výstava k vidění. Letošní ročník je výjimečný tím, že Nikon oslavuje 100. výročí od svého založení a oslavám bylo věnováno také hlavní téma soutěže.

Pro nás v České a Slovenské republice máme však jeden důvod k oslavám navíc: poprvé v historii konání této soutěže jednu z 1. cen získala slovenská fotografka Anna Opinová za snímek Mysterious v kategorii Next Generation. Anna přislíbila, že se vernisáže osobně zúčastní,“ sdělil Michal Večeřa, senior public relations manager.

Odborná porota vybrala jednoho vítěze ceny Nikon 100th Anniversary Prize (Cena 100. výročí společnosti Nikon) a jednoho vítěze ceny Grand Prize (Hlavní cena). Udělena byla i cena Award for the Most Popular Entry (Cena pro nejpopulárnější příspěvek), která je výsledkem hlasování účastníků soutěže.

Vítězkou ceny 100. výročí společnosti Nikon se stala původem italská fotografka Annamaria Bruni se svou fotografií Pozdrav slunci.

20170929-nikon4
Vítězná fotografie Anny Opinové. Svůj černobílý výjev zobrazující muže s cigaretovým kouřem překrývajícím jeho obličej nazvala jako „Záhadný“ (NIKON CEE GmbH, Česká republika)

„Touto fotografií vzdávám jakýsi osobní hold mému milovanému Egyptu, který je dnes již přes 10 let mým domovem. Záměrem této fotografie bylo vyjádření klidu a míru jakožto ‚oslavy' prostřednictvím obrazu ženy modlící se před oknem“ popisuje Annamaria Bruni.

S velkým nadšením odborné poroty získala Hlavní cenu (Grand Prize) fotografie Přestávka čínského fotografa Jüan Jüan Tchien. Výjev pracovníků železárny na pracovní pauze ohodnotil hlavní porotce Neville Brody slovy: „Fotografie odkazující na klimatické změny a nutnost ‚přestávky' od industriálních prací a znečišťování ovzduší zobrazuje tyto obavy velmi intenzivně a použitím černobílé fotografie tento efekt ještě více dramatizuje. Dělníci zahaleni ve vlnách dýmu jsou ozářeni paprsky slunce, které se rozprostírají do neznáma. V okraji vidíme otevřené dveře a za nimi strom, což nám připomíná nutnost chránit přírodu. Ikoničnost tohoto výjevu lze uplatnit v tomto smyslu kdekoliv na světě. Nádherné, dramatické a silné.“

20170929-nikon3
Fotografie Přestávka čínského fotografa Jüan Jüan Tchien. (NIKON CEE GmbH, Česká republika)

Cenu pro nejpopulárnější příspěvek získal Dorte Verner z USA se svou Mizící metodou rybaření Mokenů. Dynamická fotografie zachycující domorodce, který skáče z lodi přímo do vody s kopím, je sdělením z tichého světa zapomenutých. Získala nejvíce z celkového počtu 7065 hlasů.

Na výstavě bude mimo jiné možné vidět i vítěznou fotografii mladé slovenské fotografky Anny Opinové. Ta zvítězila v kategorii Next Generation Award, tedy kategorii pro nadějné fotografy do 30 let. Svůj černobílý výjev zobrazující muže s cigaretovým kouřem překrývajícím jeho obličej nazvala jako „Záhadný“. Muži totiž přes dým nevidíme do tváře, proto fotografie vyvolává pocit zvědavosti. „Fotografia ma oživuje, osviežuje a pretvára moje bytie. Fotografovaním môžem zažívať, dýchať,“ píše na svém webu Anna. Její fotografii dali porotci přednost před dalšími 76 tisíci snímky.  

Výstava v Nikon Photo Gallery potrvá do 31. 10. 2017.

Pro získání dalších informací o oceněných výrobcích Nikon navštivte webovou stránku www.nikon.cz.

20170929-nikon
Pozdrav slunci – z prostředí Egypta, od italské fotografky Annamaria Bruni. (NIKON CEE GmbH, Česká republika)