Člen britského parlamentu Patrick Grady. (Skotská národní strana)
Člen britského parlamentu Patrick Grady. (Skotská národní strana)
Po nedávném přijetí zákonných dodatků italským parlamentem se diskutuje o tom, zda by se italský zákon nemohl stát v Evropě precedentem pro boj proti orgánové turistice do Čínské lidové republiky. Izrael zákonné změny přijal už v roce 2006, Malaisie 2007, Tchaj-wan 2015, zatímco země, jako Austrálie, Kanada a Španělsko stále zůstávají pouze ve fázi jednání a přijali jiné formy omezování transplantační turistiky.

V Evropě do hry vstoupila také Velká Británie, když 10. října 2016 podepsalo 41 členů Britského parlamentu výzvu Early day motion 502, která ve světle rozšířené vyšetřovací zprávy Bloody Harvest / The Slaughter An Update a vyjádření Sněmovny reprezentantů USA a Evropského parlamentu naléhá na britskou vládu, aby odsoudila odebírání orgánů vězňům svědomí v Číně a na OSN, aby započala s vyšetřováním a zjistila, zda tyto praxe svým rozsahem nedosahují zločinů proti lidskosti.

Členové parlamentu dále požadují shromáždění statistik britských občanů, kteří odcestovali do ČLR za účelem transplantace. Požadují zamezení orgánové turistice do ČLR a zamezení vstupu na britské území: zprostředkovatelům transplantací, lékařskému personálu nebo úředníkům, kteří jsou do transplantací v ČLR zapojeni.

Součástí iniciativy je výzva britské vládě, aby neprodleně zvážila další opatření, která by Čínu přinutila nést zodpovědnost za tuto praxi a požadovala její ukončení.

Výzva byla v parlamentu zveřejněna po slyšení, které uspořádala komise britské Konzervativní strany, na němž vystoupili experti, kteří prováděli vyšetřování, a bývalý čínský chirurg Enver Tohti.

Téma se do britského parlamentu vrátilo opět 12. července 2017, kdy člen parlamentu Patrick Grady společně s dalšími poslanci naléhal na vládu, aby veřejně odsoudila státem schvalované násilné odběry orgánů, jejichž terčem jsou věznění následovníci duchovního hnutí Falun Gong (český přepis Fa-lun Kung).

Členové parlamentu ocenili snahy lidskoprávních organizací včetně Amnesty International, které se zasazují o okamžité ukončení pronásledování duchovního hnutí a propuštění všech jeho následovníků.

Zda členové britského parlamentu zvažují podobný návrh jako Itálie, zatím není jasné. Itálie vyměřila peněžní tresty a tresty odnětí svobody od 3 do 12 let pro všechny, kdo by se podíleli na transplantování orgánu, který byl získán ilegální cestou. Zákon zahrnuje jak pacienty, tak i lékaře a sestry, kterým kromě trestů hrozí i celoživotní zákaz výkonu práce v oboru.


Zdroje: Parliament.uk 173, Parliament.uk 502


Čtěte také:  Itálie schválila zákon proti obchodu s orgány v reakci na zprávy o násilných odběrech orgánů v Číně