Fotografii Dáma s vějířem vytvořil History Foto Atelier, Havelská 3, Praha 1. (history-foto.cz)
Fotografii Dáma s vějířem vytvořil History Foto Atelier, Havelská 3, Praha 1. (history-foto.cz)
V minulosti jsme publikovali prázdninovou detektivní hru Stříbrná mince, která vás přivedla k napínavému vyšetřování v ulicích Prahy, kryptografické hádanky Milostný dopis nebo Téma pro Molly. Díky příjemné odezvě čtenářů jsme se rozhodli vytvořit zbrusu nový detektivní seriál.

Pustil jsem se do pátrání po sérii snímků známého fotografa a spisovatele Petra Šebrta, který na sklonku života vytvořil sedm snímků, do nichž zakomponoval svoji zálibu pro kryptografii a shromažďování životních moudrostí.

Jako první jsem se rozhodl nalézt Dámu s vějířem, fotografii, kterou údajně prodal pražskému obchodníkovi s kožešinami. Poté, co obchodník zkrachoval pro odpor veřejnosti k zabíjení zvířat kvůli kožešinové módě, prodal fotografii do neznámého pražského obchodu se starožitnostmi.

Nakonec jsem ji náhodně objevil poblíž Obecního domu, a to hlavně díky tomu, že ji majitel obchodu umístil přímo do výlohy, vedle krásně malovaného porcelánu a historických zbraní.

Odebral jsem se oslavit svůj nález do oblíbené kavárny na nábřeží Vltavy, odkud je příjemný výhled na řeku a panorama Pražského hradu. Postavil jsem fotografii před sebe, zamíchal lžičkou šálek čaje a dlouze se zadíval na dámu ukrytou za vějířem. Chvíli jsem pozoroval její oči a výraz tváře a neustále těkal očima na římská čísla v okrajích fotografie a nesrozumitelný sled písmen na bílém vějíři.

Záhy jsem dospěl k přesvědčení, že autor měl až dětinskou radost z vytváření záhad; jak šifru prolomit mě ale nenapadalo. Jako nejrozumnější se mi zdálo strávit večer s pocitem vítězství z úspěšného nálezu a další duševní námahu odložit na zítřek.

Malebná procházka ve svěžím větříku ovívajícím ulice usínajícího velkoměsta mě zavedla k výloze obchodníka s psacími stroji. Pozoroval jsem letmým pohledem rozličné mechanismy, až se mi vybavila vzpomínka na Enigmu, šifrovací přístroj z 2. světové války. Alan Turing, který její kód prolomil, hledal členy kryptografického týmu prostřednictvím šifry zveřejněné v novinách.

Kdokoliv ji vyřešil, mohl se zúčastnit výběrového řízení. Co kdybych nechal kopii fotografie otisknout a počkal, až někdo dokáže rozluštit ukrytý vzkaz?!

Sherlockova kancelář - Autentická úniková hra v Praze.
Zapojíte se do hry?

Pokuste se rozluštit zprávu ukrytou ve fotografii Dámy s vějířem.

Níže naleznete menší nápovědu, ale pozor, můžete se tak připravit o hodiny zábavného přemýšlení a řešení, který může mít za následek, že překvapíte sami sebe a zprávu zdárně rozluštíte.

Přejeme úspěšné dešifrování!

NÁPOVĚDA 1

Jedná se o způsob steganografického šifrování, které je popsáno ve speciálním vydání o kryptografii a steganografii.

NÁPOVĚDA 2

Vějíř a čísla na okrajích fotografie mají souvislost s šifrovanou zprávou.

NÁPOVĚDA 3

Žena na fotografii je režisérka a spisovatelka Eva Toulová.

SOUTĚŽ

Celé znění rozšifrovaného textu zašlete e-mailem na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . 30. září z úspěšných hráčů vylosujeme výherce, který se bude moci účastnit natáčení s režisérkou Evou Toulovou a výherce volné vstupenky do únikové hry společnosti Exit Game Prague.