Americký rockový bubeník Sterling Campbell v New Yorku, 12. leden 2015. Campbell pracoval s řadou slavných jmen, jako David Bowie, B-52, Duran Duran, Soul Asylum, Cyndi Lauper nebo Gustavo Cerati. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Americký rockový bubeník Sterling Campbell v New Yorku, 12. leden 2015. Campbell pracoval s řadou slavných jmen, jako David Bowie, B-52, Duran Duran, Soul Asylum, Cyndi Lauper nebo Gustavo Cerati. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Sterling Campbell býval dlouholetým bubeníkem slavné rockové hvězdy Davida Bowieho. S bubnováním začal již v dětství a jako mladík upoutal svým talentem.

V té době si užíval života bez zábran včetně řady nezdravých návyků, které jsou na rockové scéně běžné. V polovině devadesátých let se k němu dostala sebezdokonalovací disciplína z Východu, které mu změnila život…

Život v rock ‘n rollu

Sterling Campbell se narodil roku 1964 ve městě New York City. Už jako dítě byl posedlý hudbou a bubnováním. „Na bubny hraju celý svůj život, od svých 12 let. Stala se z toho část mého já,“ vypráví Campbell.

V roce 1986 se Campbellovi coby mladíkovi podařilo prorazit. Najali ho na turné se Cyndi Lauperovou, která tehdy byla na vrcholu své kariéry, zatímco Campbell v té době ještě nikdy ani neseděl v letadle.

20170810-fg2
David Bowie se Sterlingem Campbellem v San Franciscu v roce 2002. Čínské znaky na Campbellově bubnu znamenají pravdivost, soucit, snášenlivost, což jsou principy duchovní praxe Falun Gong. (Mark Jeremy/CC BY-SA)
Od tohoto bodu zaznamenala jeho kariéra prudký vzestup. Začal spolupracovat s řadou slavných kapel, jako Duran Duran, Soul Asylum nebo B-52. Hlavně se však proslavil jako bubeník Davida Bowieho, pro něhož začal pracovat roku 1992 a zůstal s ním dalších 14 let. Slavný muzikant zemřel v lednu 2016.

Kanadský filmový tvůrce a herec Michael Mahonen zveřejnil v roce 2002 na svém facebookovém profilu fotografii s Davidem Bowiem, kde má Campbell čínskými znaky napsáno na bubnu „Pravdivost, Soucit, Snášenlivost“.

„Lidi si tam vždycky chtějí něco dávat. Já si chci na buben dát nějaké pozitivní věci a říct lidem, jakýže jsem člověk,“ svěřuje se Campbell.

Pravdivost, Soucit, Snášenlivost jsou principy meditační disciplíny Falun Dafa, známé také jako Falun Gong, která vychází s dávných čínských tradic.

Cestou Falun Gongu

Jednoho dne roku 1998 se Campbell procházel po Riverside Park v New Yorku, kde uviděl skupinku lidí, jak provádí nějaké cviky.

„Periferním pohledem jsem zahlédl pár lidí, jak cvičí Falun Gong, a šel jsem k nim, abych si s nimi promluvil,“ vzpomíná si hudebník a pokračuje: „Nevěděl jsem, proč mě to tak zajímá, ale přitahovalo mě to.“

Hlavní kniha Falun Gongu s názvem Zhuan Falun byla přeložena do více jak 40 jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Jde o jednu z nejpřekládanějších čínských knih na světě, dokonce předčila taoistickou „bibli“ Tao Te Ťing od dávného mudrce Lao-C‘.

20170810-fg3
Sterling Campbell při koncertu s B 52 v New Yorku, 8. listopadu 2008. (Sterling Campbell)
Campbell si vzpomíná, že když knihu četl poprvé, měl u toho nezvyklé pocity. „Vzal jsem Zhuan Falun a zdá se mi, že se mnou ta kniha mluví. Tak si to přečtu, věřím tomu a pomyslím si, že tohle je přesně to, co jsem hledal.“

Campbell vypráví, že než začal s Falun Gongem, měl spoustu závislostí, které ho dlouhé roky trápily. „Bubeník má v popisu práce každou noc popíjet, každý den kouřit cigarety a trávu. Taky tam byly i jiné drogy, ale to bych nerad zmiňoval.“
 
Tak jako život ostatních seriózně praktikujících Falun Gongu, i ten Campbellův se začal radiálně měnit a špatné návyky jednoduše zmizely. „Zkoušel jsem s tím přestat, ale nešlo to. Dva týdny potom, co jsem začal dělat Falun Gong, jsem zjistil, že už po kouření, alkoholu a drogách netoužím,“ vzpomíná rocker.

Od té doby je Falun Gong součástí jeho života, říká Campbell. Dnes je to téměř dvacet let.

„Spousta lidí mě podporuje. Hodně lidí ví, že praktikuju Falun Gong a účastním se na souvisejících aktivitách. Koneckonců jsme v éře Wikipedie a Googlu. Když si vygooglujete moje jméno, najdete tam o mně a o tom, že dělám Falun Gong.“



Více informací o Falun Gongu lze získat na www.falundafa.org.

Přeložil Ondřej Horecký; originální článek: small United States