Paní Vu Minh Khanh, žena vietnamského lidskoprávního aktivisty a bloggera Nguyena Van Daie, před kongresem USA, kde hledá pomoc pro svého vězněného muže. (Dan Huynh)
Paní Vu Minh Khanh, žena vietnamského lidskoprávního aktivisty a bloggera Nguyena Van Daie, před kongresem USA, kde hledá pomoc pro svého vězněného muže. (Dan Huynh)
V pondělí 7. srpna uplyne 600 dní, které tráví ve vězení vietnamský právník Nguyen Van Dai. Vietnamské úřady jej zadržují bez soudního procesu, aniž by oficiálně sdělily, jak dlouho ještě jeho zadržování potrvá.

Nguyen Van Dai vystupoval na obranu náboženských menšin a snažil se o šíření povědomí o lidských právech ve Vietnamu. Český občanský spolek Van Lang, založený zdejší vietnamskou komunitou, na jeho případ upozorňuje česká média a v pondělí 7. srpna uspořádal protestní akci před pražským velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky.

Na zem před budovou velvyslanectví účastníci protestu nakreslili jednu čáru za každý den, kdy je Nguyen Van Dai mimosoudně zadržovaný.

„Zavírání právníků, bloggerů a nezávislých novinářů je ve Vietnamu velký problém. Koncem června letošního roku byla odsouzena známá vietnamská bloggerka Me Nam, matka dvou malých dětí a držitelka mnoha cen za aktivity v oblasti občanských a lidských práv, k 10 letům odnětí svobody. Na konci července padl podobný rozsudek pro další vietnamskou aktivistku Tran Thi Nga,“ píše v tiskovém prohlášení sdružení Van Lang.

Český občanský spolek Van Lang 7. srpna uspořádal protestní akci před pražským velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky. (Van Lang)
Český občanský spolek Van Lang 7. srpna uspořádal protestní akci před pražským velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky. (Van Lang)

Vietnam je spolu s Čínou, Laosem, Kubou a Severní Koreou jedním z posledních států, kde je veškerá moc koncentrována v rukou Komunistické strany.

Podle Vietnamců ze sdružení Van Lang v jejich zemi neexistuje svoboda slova ani nezávislé soudnictví, což „vytváří půdu pro vysokou míru korupce a bezpráví ve společnosti“. 

„Podobnou situaci si ještě pamatuje mnoho Čechů z doby před ´sametovou revolucí´,“ apeluje Van Lang na obyvatele ČR s prosbou o podporu jejich snah o osvobození právníka Nguyena Van Daie.

„Neznala jsem Daie, nevěnovala jsem jeho případu velkou pozornost, než jsem uviděla fotky jeho ženy, jak stojí před Kongresem USA a před Evropským parlamentem, kde promlouvala o jeho případu,“ prozradila Epoch Times jedna z pořadatelů protestní akce paní Mai Nguyenova (není příbuzenská spojitost s právníkem). „Její oči, ten smutek na každé fotce, kde byla, mě pronásleduje až teď.“

Pravděpodobně se právník Dai ani nedozvěděl, že mu Německá asociace soudců udělila cenu, protože návštěvy jeho rodiny jsou mu ve vězení umožňovány jen minimálně a je jim pod dohledem dovoleno hovořit pouze o určitých „povolených“ věcech.

„Když jsem přijela do vaší země, ještě více jsem si uvědomila, jak lidé v mé zemi trpí. Jak jinak byste to popsali, když nemáte základní práva?“ řekla právníkova žena reportérce LA Times po příjezdu do USA, kde se pokoušela hledat pomoc a podporu k propuštění jejího manžela z ilegálního zadržování.

Zakladatel Komise za lidská práva ve Vietnamu zatčen

20170808-vietnam
Zakladatel komise za lidská práva ve Vietnamu Nguyen Van Dai je již 600 dní zadržován bez soudního procesu.
Nguyen Van Dai je právník a blogger. Je také zakladatelem Komise za lidská práva ve Vietnamu, která se zabývá tréningem právníků k obhajobě lidských práv a propaguje právní vzdělanost. Sám cestoval po vietnamských městech, kde vyučoval mladým Vietnamcům, jak vést zápisy o porušování lidských práv a jak se vypořádat s obtěžováním ze strany policie. Společně s vietnamskými disidenty koordinoval lidskoprávní aktivity a pořádal fóra v Hanoji a Saigonu.

K jeho zatčení došlo poté, co vyšel ze svého domu v hlavním městě Vietnamu Hanoji, aby se setkal s představitelem Evropské unie ve Vietnamu za účelem výzkumu lidskoprávních případů.

Policisté v civilu jej zastavili před jeho domem a eskortovali zpět do budovy, jejíž vchod monitorují policejní kamery. Podle výpovědi jeho ženy mu zabavili tři počítače a USB disk. Později byl obviněn z „vedení propagandy proti státu“.

O čtyři měsíce později zakázali návštěvy členům jeho rodiny a rovněž zamítli jeho žádost o poskytnutí právního zástupce.

Mezinárodní lidskoprávní skupiny jeho uvěznění odsoudily. Vietnam obecně označují za zemi se silným pronásledováním věřících a nedostatkem svobody slova a shromažďování.

Přední obránci lidských práv kritizovali soudní rozhodnutí Nejvyššího lidového soudu prodloužit vazbu Nguyena Van Daiho a vyzývají vietnamské úřady, aby zrušily všechna obvinění vznesená proti němu, jelikož se domnívají, že jsou přímo spojena s jeho mírovou a legitimní prací v oblasti právní obrany Lidských práv ve Vietnamu.