Samička motáka pochopa v křečovité poloze typické pro otravu, kolem hlavy má peří vytrhané z návnady. (Klára Hlubocká / ČSO)
Samička motáka pochopa v křečovité poloze typické pro otravu, kolem hlavy má peří vytrhané z návnady. (Klára Hlubocká / ČSO)
První jedy se objevily kolem roku 4500 př. n. l. a používají se dodnes. Byly objeveny už ve starověku, používány dávnými civilizacemi na lov k urychlení smrti kořisti nebo nepřátel. Sloužily nejčastěji jako zbraně (někdy i jako léky). I v dnešní době se však najdou lidé, kteří jsou travičstvím jakoby posedlí a nesnášejí živé tvory. Mrtvého motáka pochopa s podezřením na otravu našla ve středu 26. července na Vysočině specializovaná „psí jednotka“ České společnosti ornitologické.

„Včera jsme dostali hlášení, že lidé objevili mrtvého orla mořského. Dnes jsem při prohledávání místa nálezu našla nástrahu a poblíž i další mrtvá zvířata – samici motáka pochopa a lišku.“ uvádí psovodka Klára Hlubocká z ČSO. Případ byl vzápětí předán policii.

20170728-travic2
Orli mořští se stávají oběťmi otrávených návnad velmi často. (Klára Hlubocká / ČSO)

Česká policie převzala od specializované terénní jednotky České společnosti ornitologické další nález dravce s důvodným podezřením na otravu – nedaleko mrtvé samičky motáka pochopa byla totiž objevena i nástraha. Na místě byl navíc nalezen také otrávený orel mořský a liška.

Nálezce, který ornitology informoval, ale velmi riskoval, protože s mrtvým orlem manipuloval. ČSO upozorňuje, že traviči nejčastěji používají jed karbofuran, který představuje smrtelné nebezpečí i pro člověka. Lidé by se proto neměli mrtvých zvířat ani nástrahy dotýkat a měli by okamžitě volat policii a ČSO. Pokládáním nástrah berou traviči velmi brutálním způsobem život často extrémně vzácným a ohroženým druhům dravců.

Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO dodává: „Naše práce, tedy nález a předání policii jsou jen prvním krokem. Je nezbytné, aby následoval zodpovědný přístup vyšetřovatelů, především Policie České republiky, v jejichž kompetenci je dopadení pachatelů.“

20170728-travic3
Karbofuran je nebezpečný nejen pro ptáky, ale také pro savce, kteří umírají za delší dobu po pozření jedu a často se tak před smrtí stihnou ukrýt. (Klára Hlubocká / ČSO)

Nálezce, který informoval ČSO, mrtvého orla přenesl k sobě domů, čímž ale velmi riskoval a navíc nevědomky zničil některé stopy. „Lidé by v žádném případě neměli na nálezy sahat a měli by také chránit své děti a domácí mazlíčky a zabránit jim v přístupu ke kadaveru,“ důrazně varuje Hlubocká.

Ptačí kriminalitu má Česká společnost ornitologická v hledáčku již od roku 2000 a bojuje proti ní v rámci programu Volná křídla a webu karbofuran.cz. Za tu dobu už ornitologové zaregistrovali vedle nejrůznějších způsobů likvidace ptáků i stovky otrav.

Náhodně zjištěné případy jsou ale pouze kapkou v moři otřesných činů, které jsou někteří lidé schopni páchat na ptácích. A právě proto se Česká společnost ornitologická rozhodla zintenzivnit pátrání po otrávených nástrahách a jejich obětech, zřízením specializované terénní jednotky – psovodky Kláry Hlubocké a Chesapeake bay retrívra Sama. Inspirovala se přitom maďarskými kolegy, kterým se při hledání otrávených návnad speciálně vycvičení psi osvědčili.

20170728-travic4
Takto může vypadat otrávená nástraha, traviči často používají zbytky domácích zvířat. (Klára Hlubocká / ČSO)



K travičství se vztahuje trestní zákoník s paragrafy:
  • § 299 Neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami
  • § 302 Týrání zvířat
  • § 304 Pytláctví


Více o projektu PannonEagle Life: www.imperialeagle.eu/cs


Zdroj: TZ ČSO