Veřejné shromáždění před čínským velvyslanectvím v den 18. výročí perzekuce Falun Gongu. (ET ČR)
Veřejné shromáždění před čínským velvyslanectvím v den 18. výročí perzekuce Falun Gongu. (ET ČR)
Praha – 20. července 2017 mohli kolemjdoucí v Pelléově ulici před čínským velvyslanectvím spatřit nezvyklý výjev: žena v bílém roztrhaném oděvu, přivázaná k plotu a střežená nelítostnými policisty v tmavých barvách čínských policejních uniforem, nebo další vězeň trpící mučením ze strany příslušného režimu dozorců, ochotných vykonat jakýkoliv režimní příkaz.
 
Asociace Falun Gong ČR uspořádala ve výroční den pronásledování věřících z Falun Gongu veřejné shromáždění s tiskovou konferencí v Praze. Ranní část shromáždění se konala před čínským velvyslanectvím spolu s názornou demonstrací způsobů zacházení s vězni svědomí.

Ukázky perzekuce těchto následovníků v Číně doprovázely sešívané pandy Barbory Bálkové, ušité ze silikonu, symboly nedobrovolného odebírání orgánů v Číně.

20170724-fg2
Veřejné shromáždění před čínským velvyslanectvím v den 18. výročí perzekuce Falun Gongu. (ET ČR)

20170722-fg6
Pandí medvídci byli rozpáraní a sešití vlasy jako symbol odběru orgánů vězňům svědomí v Číně. (Ondřej Horecký / Epoch Times ČR)

20170724-fg3
Medvěd je šitý vlasy, vyroben z realistické imitace lidské kůže včetně pigmentových skvrn. Má prsní bradavky, pupík a stopy po řezných ranách. (ET ČR)

„Vycházím dále i z představy plyšového medvídka v naší kultuře, jako něčeho milého, přítulného, co nám už od dětství sugeruje přítele, o kterého se staráme,“ sděluje Barbora Bálková, studentka AVU ke svému výtvoru malých medvídků a dodává: „Medvěd je šitý vlasy, vyroben z realistické imitace lidské kůže včetně pigmentových skvrn. Má prsní bradavky, pupík a stopy po řezných ranách v identických místech jako u reálných obětí odběru orgánu. Zároveň zbarvením i částmi těla odkazuje k pandě. Měří a váží asi jako novorozené dítě, čímž jsem chtěla opět podtrhnout jeho bezmoc a nutnost o něj pečovat a chránit jeho život.“

Za účasti médií proběhla tisková konference, kde Veronika Sunová, předsedkyně Asociace Falun Gong ČR, o. s., pronesla: „Dnes si připomínáme 18. výročí perzekuce následovníků meditační praxe, jež je založená na pravdivosti, soucitu a snášenlivosti. Chceme připomenout, že tato perzekuce dosud neskončila. Lidé věnující se meditační praxi v Číně, jsou tvrdě potlačováni, zavíráni do vězení, kde je na nich a uplatňováno více než sto způsobů mučení a týrání. A dokonce se stali zdrojem orgánů ke komerčním transplantacím.“

Tato kauza je několik let vyšetřována nezávislými zpravodaji, jako je např. David Kilgour, bývalý kanadský ministr zahraničí, nebo právník David Matas, který byl před pár týdny na návštěvě v Praze (rozhovor s ním). Zjistili, že od r. 1999 se každoročně v Číně provede až 60 tisíc transplantací orgánů. Jediné vysvětlení nárůstu operací směřuje k vězňům svědomí. Největší skupinu těchto vězňů tvoří právě následovníci praxe Falun Gong.

20170722-fg2
Komunismus s pandí tváří – medvídci jako výtvarné dílo doprovázejí výzvy následovníků Falun Gongu v ČR v Praze na Můstku. (ET ČR)

20170724-fg
Ukázky mučení a cvičení na Můstku. (Epoch Times ČR)

Veřejné shromáždění pokračovalo v odpoledních hodinách na Můstku pod Václavským náměstím. Turisté, užívající si letního velkoměsta, se zastavovali až srocovali před názornými bannery a mnozí podepisovali petici ve všech jazycích. Uskupení nerozehnal ani silný liják a večer pokračovalo svíčkovou vigilií za oběti, jejichž tváře září z ověnčených fotografií, jejichž mnohá jména jsou známa, i za ty, které zůstaly neznámy.

20170722-fg3
Mnoho návštěvníků Prahy se zastavovalo u bannerů veřejného petiční akce na Můstku a se zděšením se dozvídali o odvrácené tváři dnešní Číny. (ET ČR)

20170724-fg4Svíčková vigilie, Praha Můstek. (Epoch Times)