Žena původem z Číny stojí u protestního transparentu před výstavou lidských těl „Bodies“, Kanada, květen 2015. (Epoch Times) Poznámka redakce: Jedná se o jiný případ hledání těla příbuzné, který se odehrál v Kanadě. Fotografie byla použita jako ilustrační.
Žena původem z Číny stojí u protestního transparentu před výstavou lidských těl „Bodies“, Kanada, květen 2015. (Epoch Times) Poznámka redakce: Jedná se o jiný případ hledání těla příbuzné, který se odehrál v Kanadě. Fotografie byla použita jako ilustrační.
Nedávno jsem usedl ve Švandově divadle na představení Srdce patří za mříže. Ve vtipně napsané hře přijíždí do Prahy jeden z obyvatel Číny, aby na výstavě lidských těl v Praze hledal těla svých příbuzných. Nyní se divadelní hra přenesla do skutečnosti. 13. července 2017 Wan-čching Chuang (Huang Wanqing) podal na Policii ČR trestní oznámení, v němž žádá o pomoc při hledání svého nezvěstného bratra. Domnívá se, že jeho tělo může být na výstavě Body The Exhibition v Praze.

Příběh zmizelého bratra Siunga Chuanga (Siung Chuang) začíná již v roce 1999. Tajná policie ho hledala po celé Číně již několik let. Policie odhalila místo jeho pobytu v Šanghaji, což ukazovaly plakáty s jeho tváří lemující tamní ulice. Do Šanghaje se rozhodl odjet 20. dubna 2003. Té noci telefonicky kontaktoval svého bratra v USA, aby mu sdělil, že se znovu ozve, až bude v bezpečí.

„Nikdy už mi nezavolal,“ říká Wan-čching Chuang, jeho starší bratr žijící v New Yorku jako občan USA. (Více o případu naleznete zde)

Hledání bratra

20170525-cina
Bratři Wan-čching Chuang a Siung Chuang se svojí rodinou v Číně. (S laskavým svolením Wan-čching Chuang)
Od zmizení svého bratra se Wan-čching rozhodl odhalit co nejvíce lidem jeho osud v Číně a zjistit nějaká fakta o jeho dalším pohybu po zatčení v Šanghaji za roznášení informačních letáků.

„Vynaložil jsem hodně úsilí, abych zjistil, kde je, a zajistil nějaké informace, ale neměl jsem štěstí,“ říká Wan-čching.

Díky jeho aktivitám během několika let zaslali soudci a členové kongresu USA několik dopisů čínskému ministerstvu zahraničí, žádajících odhalení informací o situaci Siunga Huanga, ale úřady na výzvy nikdy nereagovaly.

Wan-čching říká, že jeho přátelé z právnických kruhů v Šanghaji, kteří mají vztahy se šanghajskou policií, zjistili, že místní policie jeho bratra skutečně zatknula a zadržovala. Nikdo ale neví, kam byl potom transportován.

Čínský reportér, který si přál utajit svoji identitu z důvodu bezpečí, se obrátil na šanghajskou policejní stanici s dotazem na jeho bratra a podařilo se mu najít policistu, který tvrdil, že jeho případ dobře zná, ale při dalším kontaktování původní tvrzení popřel.
 
Před zatčením jeho bratra policie pravidelně obtěžovala jeho rodinu v Číně, aby z nich vymohli informace o místě jeho pobytu. Poté, co zmizel v Šanghaji, změnila policie tvář a někteří z policistů donesli rodině nějaké materiální dárky.

„To je hodně zvláštní,“ míní Wan-čching. „Myslím, že mému bratrovi udělali něco hodně špatného a bojí se to říci. Cítí vinu, a tak se snaží mojí rodinu odškodnit.“

„Stále doufám, že je stále někde naživu,“ svěřil se Wan-čching. „Dokud režim bude kontrolovat všechny informace a média, bude pro nás těžké zjistit pravdu o osudu mého bratra.“

20171214-bratr
Protesty proti výstavě lidských těl v Kanadě, květen 2015. Žena původem z Číny drží transparent, na němž je fotografie její sestry, která zmizela v čínském vězeňském systému. (Epoch Times)

I dnes v Číně pronásledování duchovního hnutí Falun Gong stále v určité míře pokračuje. I když současné vedení v čele s prezidentem Si Ťin-pchingem provedlo od roku 2012 velké množství zatčení v řadách mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina, která iniciovala a řídila pronásledování Falun Gongu, represe stále nejsou u konce. Část mocenské linie Ťiang Ce-mina v Číně stále působí a posílá následovníky Falun Gongu za mříže i dnes.

Následovníci Falun Gongu žádají čínské úřady o svobodu vyznání a ukončení násilných represí.

„Doufám, že více lidí pomůže těm, kteří jsou v Číně pronásledováni,“ dodává Wan-čching.

Otázkou, která vyvstává za zmizením jeho bratra, je, zda se jedná o jeden z těch případů, kdy došlo ke zneužití těla bezejmenného vězně k orgánovým transplantacím nebo k plastinacím. I když provincie Liao-ning, kde se začalo s plastinacemi lidských těl a byl zaznamenán největší počet prováděných transplantací, leží od Šanghaje 1 800 kilometrů daleko, mohl být do oblasti převezen.

Do vězeňského systému v provincii Liao-ning běžně proudili následovníci Falun Gongu zatčení v Pekingu, který je 865 km daleko. Proč by tam nemohl být převezen ze Šanghaje? Jeho tělo by tak mohlo být součástí kontroverzních výstav lidských těl Bodies, plastinovaných v Číně v provincii Liao-ning.

V roce 2006 podepsala americká spolenost Premiere Exhibitions smlouvu s čínskou laboratoří Dalien Hoffen Bio-Technique Co. v hodnotě 25 milionů amerických dolarů. Dle smlouvy měla laboratoř na zakázku plastinovat lidská těla pro výstavu nazvanou Body The Exhibition. Společnost Dalien Hoffen Bio-Technique Co. založil v roce 2004 profesor Suej Chung-ťin. (Více o případu zde)Čtěte také: 

Body The Exhibition: Policie může těla zajistit na základě předběžného opatření nebo rozhodnutí soudu


Rozhovor: David Matas – zneužívání transplantační chirurgie a výstavy „Bodies“ jsou různé faktory stejného problému