Policejní prezident Tomáš Tuhý. (mvcr.cz)
Policejní prezident Tomáš Tuhý. (mvcr.cz)
Mezi nevládními organizacemi a aktivisty, kteří upozorňují na pochybný původ lidských těl vystavovaných na pražském Výstavišti v rámci výstavy Body The Exhibition, vzniká diskuse nad nedávnou návštěvou Číny, kterou absolvoval policejní prezident Tuhý. Diskuse se sbíhá zejména k tomu, zda by jeho návštěva mohla ovlivnit rozhodování policie o podpoření kroků starosty Prahy 7, který chce na popud Ministerstva pro místní rozvoj nechat vystavovaná těla pohřbít do pronajaté hrobky.

Plastinovaná lidská těla pro výstavu Body The Exhibition dodával čínský profesor Suej Chung-ťin (pchin-jin: Sui Hongjin) z Vysoké školy lékařské v čínském pobřežním městě Ta-lien, provincie Liao-ning, kterou český pořadatel JVS Group zmiňuje v programové knize výstavy. Suej Chung-ťin je vedoucím plastinační laboratoře Dalian Hoffen Bio-Technique Co., Ltd., a zároveň zřizovatelem laboratoře v rámci univerzity města Ta-lien.

Starosta Jan Čižinský se pokusil před koncem výstavy o identifikaci těl v součinnosti s policií, která mu oznámila, že český pořadatel JVS Group dosud dokumenty o identitě nebo dobrovolném souhlasu zesnulých s posmrtným nakládáním a vystavováním těl na jejich výzvu nedoložil. Dle policie byly doloženy pouze celní dokumenty, které tyto informace neobsahují.

Starosta Prahy 7 již před více než jedním týdnem v souladu se zákonem o pohřebnictví požádal policii o součinnost, aby umožnila pohřební službě vstup na pozemek výstaviště, odkud chce nechat těla převézt do pronajaté hrobky. Jednalo by se technicky o pohřbení těl lidí s neznámou totožností. V hrobce by měla být těla šetrně uložena do doby, než se dořeší všechny právní záležitosti.

Společnost JVS Group, která výstavu pořádá, prohlašuje, že co se týče těl, jedná se o majetek čínské laboratoře, která těla plastinovala. Majetek, který mají v pronájmu. Prohlášením fakticky neuznává těla za lidské pozůstatky a odvolává se na celní dokumenty, které ovšem neobsahují identitu zesnulých ani dobrovolné souhlasy.

Odpůrci výstavy i pořadatel napjatě čekají na vyjádření policie. Český pořadatel doufá, že policie nechá výstavu pokračovat a odjet ze země. Odpůrci doufají, že těla budou důstojně pohřbena a výstava jednou provždy ukončena. Otázkou je, zda je tolerování výstavy v rozporu se zákonem či nikoliv.

Právní analýza Ministerstva pro místní rozvoj a Starosty Prahy 7 se opírá o zákon o pohřebnictví. Pořadatel JVS Group staví na tom, že těla jsou majetkem zahraniční laboratoře, který mají v pronájmu, na který se podle nich zákony ČR nevztahují.

Český Občanský zákoník však uvádí, že lidské tělo není věcí a nemůže být považováno za věc nebo majetek či pouhý exponát. Tělo patří zesnulému a jeho rodině, a pokud nedal zesnulý nebo rodina laboratoři dobrovolný písemný souhlas s posmrtným nakládáním s tímto tělem, potom je dle českého zákona takové nakládání ilegální.

Pokud pořadatel nepředloží dokumenty o identitě nebo dobrovolném souhlasu zesnulých s posmrtným nakládáním a vystavováním jejich těl, mohla by být výstava z hlediska českého zákona považována za ilegální.

Podobné výstavy se ocitly před soudem ve Francii (2010) a v Izraeli (2012), kde byly výrokem nejvyššího soudu zakázány, protože nebyly schopny doložit původ vytavovaných těl ani dobrovolné souhlasy zesnulých. 


Čtěte také: Příznivci Falun Gongu se shromáždili před výstavištěm, policie se vyjádří k pohřbení těl