Pivoňky, ilustr. foto. (Pixabay.com)
Pivoňky, ilustr. foto. (Pixabay.com)
Vonná, vrstevnatá, barvou i tvarem okouzlující květina trůní v zahradách a upoutává pozornost zejména v době svého květenství – v červnu. Královna květin z Asie, rostoucí jako vytrvalý keř či polokeř, k nám ze své původní oblasti přišla ve středověku. Má volný kalich, většinou pětičetný, korunní lístky bývají velké a výrazně barevné, vzácněji mají tuhý kožovitý zevnějšek.

Na zařazení pivoněk se odborníci neshodují – bývají řazeny do samostatné čeledi pivoňkovitých, vyšších dvouděložných rostlin, ve které jsou jediným rodem, starší verze je řadí do čeledi pryskyřníkovitých a podle současných poznatků patří do vývojové větve rostlin lomikamenotvarých.  Tyčinek u nich bývá velký počet, u zkultivovaných forem mohou mít tyčinky vzhled korunních lístků.

V posledních letech jsou novinkou pivoňky s květy jednoduchými či poloplnými, jež mají průměr více než patnácti- až dvaceticentimetrový, a k tomu si přičtěte ještě jejich příjemnou vůni. Klasikou jsou pivoňky s jednoduchými růžovými květy, mezi novinkami najdete plnokvěté odrůdy v barvách od bílé přes červenou až po fialovou. Rozrůstají se do téměř dvoumetrové šíře i do výšky, mají rády chráněnou polohu na mírném slunci nebo v polostínu. Pivoňka nemá ráda přesazování, tak dobře vybírejte, kde ji chcete pěstovat. Nařezané pivoňky se doma ve váze nádherně vyjímají.

20170612-pivonky2
Pivoňka. (Pixabay.com)

Královské názvy

Paeonia lactiflora / P. chinenesis) je nejvíce prošlechtěný a pro zahrady nejcennější druh. Mají poetické názvy: Kőnigin Wilhemina – lososově růžová, Bunker Hill - světle červená, Marie Lemoine – slonovinově bílá, pozdní. nebo Moutan atd. Platí, že čím starší keř, tím krásnější.

Rané odrůdy rozkvétají již koncem května, pozdní kvetou až do července. Vděčné jsou za občasné přihnojení, před zimou potřebují zakrýt chvojím po obvodu kořenového balu.

Jako bylina se pivoňka používá i v léčitelství, ale to vyžaduje dohled zkušeného odborníka. Pomáhá léčit šílenost, křeče a epilepsii. Jedna z nich má přímo lékařský název - pivoňka lékařská (Paeonia officinalis) s tmavě zelenými lesklými listy, velmi raná, rozkvétá po polovině května vonnými, purpurově zbarvenými plnými květy.

Keře rostou na světadílech severní polokoule, ve Středomoří, na Kavkaze. V Japonsku a v Číně bylo vypěstováno mnoho odrůd, oblíbené byly plnokvěté. Pivoňky ozdobí zahradu nejen v době kvetení, ale po celý rok svými dekorativními listy. Přes svou okázalou krásu jsou  pivoňky nenáročné na pěstování, jde o trvalku, která poroste velmi dlouho.

Zahrada pivoněk v Čchan-čchunu

Čínské město Čchan-čchun v provincii Ťi-lin  v doslovném překladu znamená „věčné jaro“. Jde o krásné město, ve kterém se v květnu roku 1992 poprvé začal cvičit tehdy oblíbený qi-kung Falun Gong. O několik let později byla okolo paláce Mingfang v Ťi-linské univerzitě založená zahrada Mu-tan-jüan, kde se nacházejí nádherné keře pivonií.

20170612-pivonky3
Kvetoucí pivonie Moutan, známá jako královna květin, je elegantní, majestátní a krásná. Pivoňky kvetoucí v Mu-tan-jüanu, v Čchan-čchunu, provincie Ťi-lin. (minghui.org)