Akce Měsíc v kleci. (OBRAZ))
Akce Měsíc v kleci. (OBRAZ)
Organizace na ochranu zvířat Svoboda zvířat uspořádala ve čtvrtek 18. května celorepublikovou akci Česko kožešiny nenosí. Cílem setkání bylo upozornit zákonodárce na to, že česká společnost kožešiny nenosí a je pro zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat. 

Setkání proběhla v 13 městech a obcích. Svoboda zvířat uspořádala jedno setkání v Praze a Plzni, všechna ostatní si ale domluvili lidé sami přes sociální média. Kromě lidí z Prahy a Plzně se spontánně přidali občané a občanky Brna, Českých Budějovic, Českého Krumlova, České Lípy, Milevska, Olomouce, Opavy, Pardubic, Prostějova, Trutnova a Vendolí. Ti, co se nemohli na organizované setkání dostavit, vyjádřili podporu alespoň posláním fotografie z domova. Celé akce se zúčastnilo přes 320 lidí napříč Českou republikou. 

„Šlo o akci milou a přátelskou. Lidé se společně vyfotili s transparenty 'Praha/Plzeň/Pardubice atd. kožešiny nenosí' a hastagem #vesvekuzi. Chtěli jsme tím ukázat, že zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat podporujeme, protože my kožešiny nenosíme,“ říká Lucie Hemrová, organizátorka akce z organizace Svoboda zvířat.

20170521-13 obcí
13. obcí a měst se přidalo k zákazu chovu kožešinových zvířat. (Svoboda zvířat)

20170521-c krumlov
Ve své kůži – příspěvek z Českého Krumlova. (Svoboda zvířat)

Zákaz kožešinových farem má podporu veřejnosti. To ukázal i nedávný reprezentativní průzkum veřejného mínění, podle nějž se zákonem zakazujícím chov tzv. kožešinových zvířat souhlasí 83 % občanů a občanek České republiky.

Čeká se na 3. čtení

Zákon zakazující kožešinové farmy v České republice již prošel 2. čtením, ale Svoboda zvířat neusíná a pokračuje intenzivně v kampani. Novelu zákona čeká v Poslanecké sněmovně ještě 3. čtení, během něhož poslanci a poslankyně budou o novele zákona a všech jejích pozměňovacích návrzích hlasovat. Třetí čtení novely by mohlo přijít na řadu již na květnové schůzi Poslanecké sněmovny. 3. čtení zákona ho posune dále, do Senátu ČR.

Česko kožešiny nenosí bylo setkání občanek a občanů, kterým není lhostejný osud zvířat chovaných primárně za účelem získání kožešiny. Cílem setkání je upozornit zákonodárce na to, že česká společnost kožešiny nenosí a je pro zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat, jak ostatně ukázal i nedávný reprezentativní průzkum veřejného mínění, podle nějž  se zákonem zakazujícím chov tzv. kožešinových zvířat souhlasí 83 % občanů a občanek České republiky. 

Zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat již přijalo 10 evropských států např. Velká Británie, Rakousko či Chorvatsko.


Zdroje: www.protisrsti.czwww.vesvekuzi.com www.facebook.com/events/230204790799878