Naučte se vnímat signály svého těla a poznat, co vám říkají. (Vimeo)
Naučte se vnímat signály svého těla a poznat, co vám říkají. (Vimeo)
Moderní lékařství učinilo v posledním století úžasné pokroky, a přesto se nevyrovná našemu nejúčinnějšímu diagnostickému nástroji – moudrosti těla.

Moudrost těla je naše schopnost naslouchat vjemům svého těla a správně si je vykládat. Je to proto, že naše tělo nás vede k tomu, co potřebujeme, tvrdí Rachel Carlton Abramsová, rodinná lékařka a autorka knihy Moudré tělo: Objevte inteligenci svého těla pro celoživotní zdraví a uzdravení se (Bodywise: Discovering Your Body’s Intelligence for Lifelong Health and Healing).

Abramsová v této knize vysvětluje, jak se můžeme naučit vnímat toto často ignorované vedení. Většina z nás zvládá přijímat základní signály těla – hlad, žízeň a nutkání k močení –, ale uniká nám spousta menších vzkazů, jež nám tělo vysílá. Když neslyšíme anebo odmítáme poslouchat, volání organismu se stává čím dál hlasitější ve snaze naléhavě upoutat naši pozornost.

„Když s námi začne tělo hovořit poprvé, je to ťukání na dveře. Když neposloucháme, tělo zakřičí. Pokud opravdu stále neposloucháme, flákne nás po hlavě. A pak tu skutečně máme fyzický problém,“ uvádí Abramsová.

Tento model je běžný u lidí, kteří tráví většinu dne za stolem. Tato pozice se může zdát neškodná, ale není to pozice, pro kterou je naše tělo určeno a nemůže v ní fungovat dlouhé hodiny. Proto se u lidí se sedavým zaměstnáním často objevují bolesti hlavy a krku a syndrom karpálních tunelů.

„Je to ignorování těchto tělesných signálů, co umožňuje, aby to přešlo od malého bodnutí ke skutečnému patologickému stavu,“ píše lékařka.

Odvěká moudrost

20170508-dr
Dr. Rachel Carlton Abramsová (Margot Duane Photography)
Moudrost těla je nové jméno pro starý pojem. Je to ten instinktivní pocit v nitru, který máme, když je něco pravda, byť nedokážeme vysvětlit, proč.

Podle Abramsové je moudrost těla v dnešní společnosti na historicky nízkých hodnotách a je to dáno tím, že žijeme daleko víc ve své hlavě než v srdci. Lidé dnes pohotově odmítají předtuchy nebo živý sen, zatímco naši předci těmto instinktům důvěřovali, aby se vyhnuli nebezpečí, měli úspěch při lovu nebo bezpečně dopluli k cíli. Protože na tom záviselo jejich přežití, byli vnímaví k jemným signálům prostředí i svého těla.

Technologie minimalizovala řadu těžkých situací, kterým naši předci čelili, ale Abramsová říká, že s tím se také oslabila naše tělesná moudrost. Ve světě, kde si můžeme objednat jídlo po internetu, vydělat si peníze prostřednictvím počítače a s minimálním úsilím cestovat, kamkoliv se nám zamane, se velmi dobře vyladěné vnímání našich předků stává nepotřebným.
 
Technologie nahradila moudrost těla také v medicíně. Než přišly rentgeny, echokardiogramy a magnetická rezonance, lékaři bedlivě zkoumali pacientovy symptomy, zvyky a prostředí. Spojovali pozorování s intuicí, aby odhalili skrytou nerovnováhu v těle, a pak přišli s léčbou, která měla tuto nerovnováhu napravit. Tyto praktiky lze stále najít u čínské a tibetské medicíny, u ajurvédy a několika dalších tradičních lékařských systémů, které přetrvaly po tisíce let.

„Je to opravdu smutné. Sebrali jsme lékařům jejich brilantnost. Dáváme jim kupu dat a říkáme: napravte to. Občas to funguje, ale většinou ne,“ uvádí Abramsová. To neznamená, že by se sama ve své praxi vyhýbala nástrojům moderní medicíny. Používá je rovněž, ale obává se, že celý systém se odchýlil od základních aspektů lékařství.

20170508-lekari1
Lékaři dnes nemají čas brát ohled na intuici, ilustr. foto. (Pixabay)
Dnes už se lékaři zpravidla intuicí vést nenechávají a většinou je to způsobeno faktem, že zkrátka nemají dost času, a tak se diagnóza a léčba spoléhají na výsledky vyšetření moderními přístroji. Tyto nástroje mohou podle Abramsové sice poskytnout přesné detaily, které umožní vyloučit konkrétní problémy, ale nedokážou vyřešit problémy týkající se celého těla a zlepšit celkové zdraví.

„Devadesát procent nemocí ve Spojených státech je způsobeno životním stylem. Něco takového nespravíte v laboratoři nebo magnetickou rezonancí,“ píše autorka a dodává: „Musíte opravdu být s tím daným člověkem, který jí u McDonald’s a tvrdě dře 12 hodin denně a ptát se: Jak můžu pomoct v této konkrétní situaci tomuto konkrétnímu člověku?“

Sen jako nápověda

Sama Abramsová si prožila něco podobného, když dříve pracovala na specializované klinice. Po sedmi letech v zaměstnání začala mít bolesti hlavy. Hledala úlevu různými způsoby léčby, ale bolest přetrvávala. Pak si její osteopat něčeho povšiml: bolesti hlavy se u ní vynořily pouze ve dny, kdy byla v práci.

„Vždycky jsem měla lékařinu ráda, ale praxe, kde máte každých 10 až 15 minut nového člověka, je bolestivá pro někoho, kdo se snaží přijít na to, proč jsou lidé nemocní, a nejen vydávat předpisy,“ říká Abramsová. Po tomto uvědomění se rozhodla, že s touto prací skončí a bolesti hlavy se vzápětí vytratily. Jakmile zareagovala na vzkaz svého těla, bolest zmizela.

Když se moudrost těla zkombinuje s moderním lékařstvím, výsledky mohou být až čarovné. Jedna z pacientek doktorky Abramsové byla Sophia, 26letá matka, která se bála, že nebude moct mít druhé dítě. Její strach vycházel z opakujícího se snu, ve kterém ji had štípe na krku a na hlavě. Abramsová dala na svou intuici a poslala Sophii na vyšetření mozku, kde objevili, že žena má rakovinové nádory na podvěsku mozkovém a na příštítném tělísku, přesně tam, kde ji ve snu uštípl had.

20170508-lekari2
Když neslyšíme anebo odmítáme poslouchat, volání organismu se stává čím dál hlasitější. (Pixabay)

Sophia sice už další děti mít nemohla, ale moudrost jejího vlastního těla jí pomohla zachytit rakovinu včas a ona se plně zotavila. Její otec, inspirován tím, co zažila, vyhledal lékaře a úspěšně se vyléčil z podobné choroby.

V ordinaci, kde Abramsová působí nyní, se věnuje každému pacientovi jednu hodinu. Má tak čas získat hlubší pochopení svých klientů. Ale aby člověk uslyšel, co mu tělo říká, nepotřebuje k tomu doktora. Stačí, když se naladí na frekvenci svého těla, a k tomu slouží podle Abramsové následující čtyři stupně.

Měření: mějte přehled o svém krevním tlaku, tepové frekvenci, poměru tuku versus svalstvo, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte atd. Mít přehled o změnách v těchto číslech může pomoci při signalizování problému.

Vjemy: Co ve svém těle cítíte? Jaké vjemy to přesně jsou? Napětí, elektřina, horko, hutnost? Vyčistěte si mysl, párkrát se zhluboka nadechněte a nechte ten vjem, aby vám sdělil svůj příběh.

Pocity: Zkuste identifikovat, zda má vaše bolest nějaký emoční obsah. Může souviset s bojováním, frustrací nebo snad traumatickou zkušeností, na níž byste nejraději zapomněli? Například bolesti v břiše mohou znamenat vředy, onemocnění močového měchýře, zánět slepého střeva anebo mohou signalizovat problémy v manželství.

Soudnost: shromážděte všechny informace a z nich sestavte smysluplný příběh o vzkazu, který vám vaše tělo posílá.

Maskování tělesných vzkazů

Je-li život cesta, pak moudrost těla slouží jako navigační systém. Mapou jsou to, co Abramsová nazývá základy zdraví: jíst, spát, pohybovat se, milovat, být součást komunity a mít smysl života.

Někdy holt musíme dočasně ignorovat své tělesné potřeby, ale v dlouhodobém horizontu to rozhodně není udržitelná životní strategie. Abramsová, která má ordinaci poblíž Silicon Valley, často vidí lidi, pro které se stalo ignorování životních potřeb životním stylem.

„Nespí, dobře nejedí, pracují 16 hodin denně a dřou se až na kost. A nevypadá to dobře. Všichni vypadají kolem o 15 let starší, než je jejich skutečný věk,“ podotýká lékařka a vysvětluje, že je to zrovna to samé, jako by se sportovec při tréninku zranil a místo, aby si odpočinul a zašel na fyzioterapii, začne pravidelně užívat ibuprofen a přitom pokračuje dál v tréninku jako obvykle.

20170508-ekari 4
Farmaceutika pouze utišují vzkaz, který nám tělo dává. (Pixabay)
Lékaři jsou dnes vycvičeni, aby při zdravotních potížích jako první doporučovali změnu životního stylu, ale taková změna není nic snadného a doktor má na každého pacienta omezený čas. A tak to skončí u pár obecných prohlášení o dietě a cvičení, jenže pokud nejsou pacienti sami motivováni, obvykle hned po vykročení z ordinace spadnou do starých kolejí. Výsledkem je, že systém se automaticky obrací k lékům.

Abramsová souhlasí, že farmaceutika jsou čas od času nezbytná, ale většina léčiv pouze utiší vzkaz, které se nám tělo snaží dát. Příkladem může být třeba situace, kdy člověk nezmění svůj způsob stravování, protože Prilosec se postará o jeho překyselený žaludek anebo Lipitor vyřeší jeho cholesterol.

Moderní medicína je jedinečná v tom, že jde o jediný léčebný systém, který nemá výraz pro obecnou energii, tzv. „životní sílu“. Neexistuje tu žádný ekvivalent pro čínskou čchi (qi) nebo pro indickou pránu, a přesto jde o zásadní pojem, který kdysi, než jsme začali všechno ověřovat vědeckým zjišťováním, určoval zdravotní péči na celém světě.

Abramsová proto pro optimální zdraví doporučuje, abychom alespoň některé tyto staré myšlenky přivedli zpátky do našich životů a nalezli rovnováhu mezi moderní lékařskou vědou a prastarými tradicemi.


Z angličtiny přeložil Ondřej Horecký; originální článek: small United States