Vizuál k představení Dynastie.
Vizuál k představení Dynastie.
Italský dramatik a režisér Stefano Massini není na českých divadelních prknech příliš známým autorem. Z jeho her byla v Čechách uvedena pouze inscenace Ohlušující pach bílé, kterou v roce 2013 uvedlo v režii Lucie Bělohradské Národní divadlo. Divadlo Husa na provázku se rozhodlo vdechnout život zdramatizované verzi Massiniho hry – Lehman Trilogy, kterou brněnské Divadlo  Husa na provázku uvede pod názvem Dynastie ve středu 3. května 2017 v režii Michala Dočekala.

Trilogie o klanu Lehmanů

Když Massini napsal v letech 2009 – 2012 trilogii Lehman Trilogy – ohromující dramatický opus o vzestupu a pádu bankovního impéria Lehman Brothers, byla hra posléze přeložena do celé řady jazyků a během několika let byla uvedena na několika evropských jevištích. Pařížské uvedení inscenace v koprodukci divadel Comedie de Saint-Etienne / Les Théâtres de la Ville de Luxembourg / Théâtre du Rond-Point v režii Arnauda Meuniera získalo Velkou cenu francouzských kritiků jako Nejlepší hra roku. Následovaly inscenace v Drážďanech, Linci či Barceloně. Zatím největší ohlas vyvolala inscenace milánského Piccolo Teatro v režii slavného Luky Ronconiho, jež získala celkem 5 prestižních cen Ubu včetně ceny za nejlepší text. Nedávno se v tisku objevila zpráva, že hru hodlá inscenovat oscarový režisér Sam Mendes v National Theatre v Londýně.

Hra nabízí pohled  pod pokličku amerických průmyslových dějin

Více než 150 let hráli Lehman Brothers významnou úlohu ve finanční a obchodní historii Spojených států. Jejich roli je třeba vyzdvihnout zejména při rozpoznávání potenciálu slibných odvětví a při pomáhání financování jejich vývoje a dalšího rozšiřování. Historie této firmy tak nabízí pozoruhodný vhled nejen do vzniku a vývoje amerického průmyslu a technologií, ale i na zrod moderních korporací.

Text, který okouzlí

Překladatelku Irenu Novotnou, která na překladu Dynastie strávila několik měsíců, text doslova okouzlil: „Stefano Massini zamýšlel původně text o Lehmanech jako projekt určený pro scénické čtení. Studiu klanu věnoval tři roky a zjistil, že Lehmani dali společnosti pouze to, po čem prahla. Autor popisuje budování a fungování kapitalistického systému, výseče ze života Lehmanů i Ameriky. Snažila jsem se zprostředkovat originál co nejlépe, především pak dynamiku, dech beroucí rytmus, náboj a průraznost sdělení. Vyprávění bez označení postav proudí totiž s rytmickou kadencí, jen místy přerušuje epický tok dialog nebo monolog.“

20170430-dynastie.jpg
Dynastie. (archiv DHNP)

Příběh podobný pouti Argonautů

„Příběh tří generací Lehmanů je příběhem plavců do Země zaslíbené i plavců za Zlatým rounem. Stejně jako v tom starém příběhu tu jde o odvahu, chytrost a vytrvalost, ale i o onu zpupnou nenasytnost, kterou nazývali hybris: chtít víc než smím. Následovat příkladu héroů v jejich odvaze i píli a nepodléhat svodům velikosti, jimž oni podléhali, to je pro nás, obyčejné, těžký úkol. Nejsme žádní polobozi...“ říká o inscenaci Dynastie režisér Michal Dočekal.

Hru Stefana Massiniho Dynastie uvede Divadlo Husa na provázku v režii Michala Dočekala a v překladu Ireny Novotné v české premiéře 3. května 2017. Scénu k inscenaci vytvořil Dragan Stojčevski, kostýmy pochází z dílny Sylvy Zimuly Hanákové. Hudbu k inscenaci složil Ivan Acher.

Hrají: Adam Mašura, Jan Kolařík, Tomáš Milostný, Dalibor Buš, Milan Holenda, Martin Donutil a Tereza Marečková.     

20170430-dynastie3.jpg
Dynastie. (archiv DHNP)