Klára Cibulková a Martina Krátká, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)
Klára Cibulková a Martina Krátká, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)
Nová inscenace Srdce patří za mříže ve Švandově divadle nabízí výpověď nejmladších divadelníků o násilí a sebelásce v globálním světě a o tom, jak snadné je v dnešním světě ztratit lidské srdce.
 
Ve hře mladého dramatika Davida Košťáka se nahlas ozvou exponáty z právě probíhající výstavy lidských těl na Praze 7. Řeč bude o krutém pronásledování příznivců Falun Gongu v Číně a doslechneme se o transplantační turistice, kdy si dostatečně bohatí pacienti na čínských klinikách mohou koupit orgán získaný od politických či jiných vězňů – nedobrovolní dárci však tuto „výhodnou transakci“ nepřežijí…

„Inscenaci Srdce patří za mříže vytvořila nejmladší generace současných divadelníků, kteří v ní po svém a zároveň velice bystře reagují na témata, která nás obklopují,“ říká Dodo Gombár, umělecký šéf Švandova divadla.

Inscenace reflektuje nejkontroverznější případy osmnáct let dlouhého pronásledování duchovního hnutí Falun Gong, v Číně. Hlavní kostra příběhu je založená na příjezdu Číňana do Prahy, který zde hledá srdce svého otce, který zemřel ve vězení a jeho srdce bylo trasnplantováno někomu z České republiky. Přichází také na výstavu Body The Exhibition, aby na ní hledal těla svých příbuzných. Pohled Číňana na nepotrestané zločiny je samozřejmě tristní.

Hru Srdce patří za mříže napsal mladý dramatik a básník David Košťák přímo pro studiovou scénu jako třetí a poslední inscenaci uvedenou v letošní sezóně v rámci cyklu „Intimita – Anonymita – Agresivita“. O agresivitě, násilí i sebelásce v globální společnosti autor říká: „Násilí mi přijde nejhrozivější ve chvíli, kdy si člověk neuvědomuje, že se ho dopouští – denně třeba využíváme produkty, jejichž vznik se vážně podepisuje na kvalitě života jiných lidí. Jejich volání o pomoc však nikdy neuslyšíme. I proto jsem chtěl na jeviště předvolat nejen „pachatele“, ale i „oběti“ tohoto stavu. V určité míře totiž v sobě máme oboje,“ uvádí David Košťák, jinak také překladatel z angličtiny a kmenový dramaturg Divadla LETÍ.

Vedle tématu lidské odpovědnosti a lidských práv inscenace připomene i některé komičtější momenty z českého prostředí. Tím je třeba podivuhodné přátelství malého kresleného hrdiny s cizokrajnou Pandou nebo oblíbený televizní pořad složený ze srdceryvných lidských příběhů těch, co se navzájem ztratili a zase našli…

Hru režíruje Alžběta Burianová, absolventka DAMU. „Nepřímého násilí, u kterého nevidíme, jaký konkrétní dopad naše činy mají, se dopouštíme často. A ne vždy se při tom nutně cítíme jako pachatelé. Vnímám však, že se citlivost k těmto věcem ve společnosti postupně zvyšuje – čím dál víc lidí se například zajímá o to, kde a jak se vyrábí zboží, které si kupují,“ uvažuje režisérka.

V inscenaci hraje Martina Krátká, Jacob Erftemeijer, Tomáš Červinek, Petr Buchta, Marek Pospíchal a Klára Cibulková, která vnímá agresivitu zejména v médiích a na sociálních sítích. „Co mě hodně zajímá, je skrytá agrese a manipulace, kterých se při zkoušení dotýkáme. A celé to téma pronásledování lidí praktikujících Falun Gong a transplantační turistiky v Číně je zrůdné. A málo se o tom ví, i já jsem se mnoho informací dozvěděla až teď,“ komentuje svou čerstvou zkušenost Klára Cibulková.

Scénář napsal David Košťák, který je spolu s Liborem Vodičkou také dramaturgem, scénu a kostýmy vytvořila Anna Brotánková, hudební doprovod je dílem Robina Schenka.


Zdroj: svandovodivadlo

Premiéra: sobota 29. dubna 2017
Reprízy: 2. a 29. května a 8. června 2017
Vstupenky:svandovodivadlo.cz

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo2
Klára Cibulková, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo3
Petr Buchta, Klára Cibulková, Tomáš Červinek, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)

20170419-srdce-patri-za-mrize-hra-svandovo-divadlo4
Klára Cibulková, Martina Krátká, Marek Pospíchal, Srdce patří za mříže. (foto Štěpán Wait)