Testy ukážou, zda přišli do hejna pelikánky nebo pelikáni. (Richard Viduna / Zoo Jihlava)
Testy ukážou, zda přišli do hejna pelikánky nebo pelikáni. (Richard Viduna / Zoo Jihlava)
Vysočina – Minulý týden doputovali tři bílí pelikáni z Budapešti do jihlavské zoo a doplnili stávající skupinu šesti pelikánů bílých. Mladí ptáci pochází ze Zoo Budapešť, kde se vylíhli v roce 2015.

Protože původní skupina pelikánů v zoo je tvořena převahou dospělých samců, snažili se zaměstnanci budapešťské zoo pro tu jihlavskou vybrat menší ptáky s předpokladem, že budou samice. Zda se to chovatelům povedlo, prozradí výsledky genetického vyšetření, které se dozvědí přibližně za týden. V současnosti uvidí návštěvníci jihlavské zoo na rybníku hejno s devíti pelikány. Tři noví mladí jedinci se dají bez problémů poznat podle hnědého zbarvení křídel. S novými pelikány se budou moci návštěvníci blíže seznámit na Dni ptactva při jejich komentovaném krmení ve 13,00 hod.

Den Ptactva již tuto sobotu

Zoo Jihlava pořádá již tradiční Den ptactva na apríla v sobotu 1. dubna od 10,00 do 15,0 hodin. Pestrý doprovodný program o ptácích připravili členové ČSOP Jihlava. Návštěvníci se mohou těšit na povídání o ptačí potravě i na její ukázky. Děti si budou moci zasoutěžit, něco drobného si vyrobit a o ptácích se dozvědět spoustu nových informací.

Žáci ZŠ Třešť ve spolupráci se zoo připravili v rámci programu „Děti dětem“ pro dětské návštěvníky hry, kvízy a různé soutěže. V zoo také vystoupí orchestr Žako, což je zkratka žákovského komorního orchestru z Chotěboře. Chybět nebude ani speciální komentované krmení pelikánů bílých ve 13,00 a letové ukázky dravců a sov, které se budou konat v 11,00 a ve 14,00 hod za příznivého počasí.

Po skončení odpoledních letových ukázek bude probíhat na louce u dravců slosování o vyhlídkový let.   
           
Tak jako každý rok budou mít návštěvníci s ptačím příjmením na Den ptactva 50% slevu na vstupném. Protože ptákem roku 2017 je datel černý, tak lidé s příjmením DATEL, DATLOVÁ budou mít vstup do zoo zdarma.

Všichni návštěvníci s ptačím příjmením, ale i návštěvníci bez ptačího příjmení oblečení jako datel, tedy v černém oblečení, s červenou čepicí, se navíc mohou zúčastnit soutěže o vyhlídkový let od společnosti Air Jihlava – service s. r. o. Registrace ptačích příjmení a návštěvníků „datlů“ bude probíhat u hlavního vstupu.

Afrika – (skoro) vše, co běhá, skáče, plave, potápí se…

V africké vesnici Matongo, v chýši nazvané škola, bude od soboty 1. dubna výstava obrazů výtvarníka Daniela Havla. Ten se dlouhodobě zaměřuje na portréty afrických zvířat, které ztvárňuje různými výtvarnými technikami.


Zdroj: TZ