Várnici s čerstvým jídlem přinášejí dobrovolníci pěšky na místo. (Z. Danková / ET ČR)
Várnici s čerstvým jídlem přinášejí dobrovolníci pěšky na místo. (Z. Danková / ET ČR)
Vysočina – Déšť ustal, ale duje silný vítr. Skupinka lidí bez domova se choulí na známém místě, kam jim každou sobotu odpoledne přinášejí várnici plnou horkého jídla. Za pár chvil suita mladých lidí, dobrovolníků, přináší várnici a nerezové misky s příbory. Jdou pěšky. Postaví nádobu k plotu, odklopí víko a začnou nabírat horkou směs do misek. V sáčcích nesou také nakrájené kousky chleba. Bezdomovci s batohy na zádech váhají a potom vysloví svoje přání – nefoťte nás. Pak se teprve pustí do jídla.
 
Někteří si stěžují, že přišli o zimní noclehárnu, kterou na jaře město zrušilo. Znovu se ocitli na ulici.

Zeptám se Árona, jednoho z mladých lidí:

Kde vezmete ingredience na vaření? Kupujete je, najdete, dostanete?

Z toho, co je dneska ve várnici, jsme část našli včera v kontejneru u Alberta. Dokupoval jsem k tomu něco za 50 korun, nějaké luštěniny. Také jsou v tom dary nebo česnek z vlastní zahrádky.

Jde vám o to spotřebovat ingredience (nebo pomáhat hladovým)?

Snažíme se i upozorňovat na příčiny negativních jevů ve společnosti (jako třeba bezdomovectví). Vaříme jídlo veganské, bezmasé.

20170326-uvar2
Jídlo se vydává s úsměvem, dokud si nenaberou všichni potřební. (Z. Danková / ET ČR)

Kde vaříte?


Vaříme po bytech, střídáme se, u koho se bude vařit.

Co by vám pomohlo v této činnosti, co byste potřebovali?

Nejvíc asi lidi. Dobrovolníci a dobrovolnice.

Na jaké narážíte ve městě překážky? Co vám ztěžuje tuto službu?

Konkrétní problém je, že se nelze dostat do kontejnerů s vyhozenými potravinami. Kontejnery s jídlem u supermarketů jsou zamčené nebo jsou za ostnatým drátem. A pak – na místě výdeje uvařeného jídla občas přišli sekuriťáci střežící prostor autobusového nádraží (AN), ale jen se podívali a šli. Toto je veřejný prostor města.

20170326-uvar
Várnici s čerstvým jídlem přinášejí dobrovolníci pěšky na místo. (Z. Danková / ET ČR)
Původně vydávali jídlo na parkovišti u Billy, avšak supermaraketu se nelíbilo, že se na místo stahují bezdomovci.

Ve várnici zbylo jídlo, také dostávám ochutnat. Dobrovolníci jen litují, že dnes zapomněli sklenice, do kterých se jídlo mohlo přelít a ještě rozdat. Hodilo by se třeba na zítra. Nebo k večeři.

Dozvídám se, že tato služba funguje ve světě 35 let, v Jihlavě již asi 15 let. Radnice se k tomu dosud nijak nevyjádřila.

Kdo jsou dobrovolníci, beroucí potraviny z kontejnerů?

Mají zkratku FNB (Food Not Bombs) a jsou volným uskupením lidí, které působí po celém světě. Zkratka FNB znamená „jídlo místo zbraní“. Poznatky ukazují, že na zbrojení jsou vynakládány ročně velké částky, přičemž ačkoliv žijeme v pokročilé moderní době, stále jsou na světě lidé, kteří hladoví. A to byl jeden z podnětů, který spustil činnost uskupení. Dalším důvodem je zviditelnit mezilidskou solidaritu a nezištnou pomoc. V neposlední řadě je důvodem recyklace potravin, které již byly odepsány ke zkáze.

20170326-uvar4
Jídlo se vydává s úsměvem, dokud si nenaberou všichni potřební. (Z. Danková / ET ČR)
Lidé z uskupení se snaží využít potraviny, které obchodní předpisy určily jako neprodejné. Potraviny mají prošlou lhůtu trvanlivosti nebo poškozený obal. Jídlo přitom není zdravotně závadné. (Můžete také klidně ochutnat.)

Snaží se upozornit, že hladovění, které sužuje značnou část lidstva na planetě, není zapříčiněno populační explozí, ale nesprávnou distribucí potravin.


Více na: food-not-bombs.cz.