Fotografie z předchozího ročníku soutěže. (prostredoskolaky.cz)
Fotografie z předchozího ročníku soutěže. (prostredoskolaky.cz)
 
„Na střední můžeš objevit svůj talent. Nebo ho taky pohřbít na zbytek života,“ uvádějí organizátoři projektu Nejaktivnější středoškolák 2017.

Projekt Pro středoškoláky pořádá již třetí ročník soutěže, ve kterém oceňuje studenty, kteří se ve svém volném čase věnují mimoškolním aktivitám. Z několika set přihlášených porota vybírá dvacet nejaktivnějších středoškoláků, jejichž profily zveřejní s úmyslem představit jejich příběhy a inspirovat ostatní studenty.

Níže publikujeme krátký rozhovor s jedním z organizátorů i zakladatelů soutěže, Filipem Iblem.

Proč akci pořádáte a co si od ní slibujete?

Všichni, kdo jsme nyní v týmu ProStředoškoláky, jsme si na střední škole vyzkoušeli, jak mohou být mimoškolní aktivity přínosné pro náš rozvoj či nalezení profese, která nás bude v životě bavit. Jsou často dost praktické nebo vás nutí si něco reálně vyzkoušet, to se bohužel nedá říci o většině předmětů ve škole. Zároveň jsme si všimli, že neexistuje platforma, která by oceňovala snahu studentů v mimoškolních aktivitách, a tak jsme před třemi lety založili soutěž Nejaktivnější středoškolák, kde oceňujeme studenty pouze za jejich výsledky mimo školu. Kromě ocenění aktivních studentů chceme ostatním studentům a veřejnosti ukázat, že vzdělávání mimo školu má smysl a získává čím dál větší důležitost.

Jaký má podle vás akce reálný dopad na studenty?

Myslím, že studenty se nám daří přesvědčovat o tom, že mimoškolní aktivity mají smysl. Poslední dva roky se také více zaměřujeme na propojení těch nejaktivnějších středoškoláků mezi sebou. Během minulého ročníku jsme připravovali setkání a akce, aby se studenti mohli mezi sebou seznámit. Letos vezmeme 30 nejaktivnějších středoškoláků na víkendovou akci do Jizerských hor. Vidíme, že propojování aktivních studentů mezi sebou má potenciál. Někteří studenti, kteří se v minulosti na soutěži potkali, poté společně založili třeba vlastní firmu.

Vzpomněl byste si na nějaké projekty nebo aktivity studentů, které vás v rámci soutěže zaujaly nebo překvapily?

Vždycky mě hodně překvapí, jak jsou studenti zcestovalí a tráví hodně času v zahraničí. Ať už se jedná třeba o rok na střední škole v USA či třeba léto strávené rozvojovou pomocí dětem v Africe. Při hodnocení příspěvků se hodně díváme právě na zahraniční zkušenost a dobrovolnické aktivity. Vrcholem pak samozřejmě je, když někdo dokáže prorazit na mezinárodních soutěžích. Marie Čejnová, vítězka minulého ročníku, se svým hudebním duem vyhrála soutěž v Jižní Koreji. Středoškoláci, s ohledem na svůj věk,  jsou velmi často neskutečně odvážní. Sami se pouštějí do těchto aktivit a ve finále si projdou něčím, s čím se třeba většina jejich učitelů nikdy v životě nesetkala, a nemá tedy takové zkušenosti jako oni.

Citace: Středoškoláci, s ohledem na svůj věk,  jsou velmi často neskutečně odvážní. Sami se pouštějí do těchto aktivit a ve finále si projdou něčím, s čím se třeba většina jejich učitelů nikdy v životě nesetkala, a nemá tedy takové zkušenosti jako oni.

Mladým lidem dnes chybí především sociální dovednosti v důsledku rozmachu výpočetních technologií a sociálních sítí, které je uzavírají do života ve virtuálním světě. Pomáhá vaše soutěž studentům vyrovnávat se s těmito jevy?

Při organizaci dáváme velký důraz na rozvoj tak zvaných „soft skills“. Finalisté se tak již nyní mohou těšit, že na společném víkendu kromě jiného zažijí i přednášky s nejrůznějšími inspirativními osobnostmi právě na toto téma. I když se možná zdá, že se kdekdo dnes zaměřuje na rozvoj těchto aktivit, stále je v tomto ohledu v Česku co vylepšovat.

Jak se stavíte k názoru, že přílišná očekávání a ambice mohou vést k nadměrnému stresování nebo přetěžování studentů?

Život se skládá přece jenom z více věcí, které jsou jistě stejně důležité, jako je studium a mimoškolní aktivity.

Samozřejmě je velmi důležité najít správnou míru mezi volným časem a studiem nebo prací. Právě u mimoškolních aktivit je ale skvělé, že při nich často sklouznete k zábavě, a je to tudíž takový aktivní odpočinek. S organizací ProStředoškoláky, takovou naší mimoškolní aktivitou, jsme začínali na střední škole v posledním ročníku a dali jsme do ní hodně času. Osobně jsem neměl pocit, že bych přicházel o něco jiného. Myslím, že by studenti měli mít spektrum aktivit co nejpestřejší a nezabývat se pouze jedním oborem. Máte pak možnost vytvořit si síť různých přátel, se kterými vás bude bavit trávit volný čas. Mimoškolní aktivity by měly především bavit, je to přece váš volný čas. Záleží vždy jen na tom, jakým aktivitám se věnujete.

Máte pak možnost vytvořit si síť různých přátel, se kterými vás bude bavit trávit volný čas.

Nedávno jsem pojednával v několika článcích a rozhovorech o jevu Hikikomori, který se masově šíří v japonské společnosti. Jedná se o extrémně asociální chování u mladých i starších lidí, kteří více než půl roku nevycházejí z domu. Jedním z důsledků tohoto jevu jsou přílišné nároky, očekávání a podprahový tlak ve společnosti. Berete v úvahu i tento faktor?

Je to problém dnešní společnosti, doba je opravdu až příliš rychlá. Je dobré znát své limity, kdy už například nebudu pracovat, ale raději vypnu a budu relaxovat. Ke zmiňovanému trendu určitě napomáhá i to, že jsme se svými telefony v kapse pořád online. Je proto dobré si vymezit čas, kdy radši nechám telefon vypnutý. Ve finále prospěje i změna prostředí. Odjel jsem například takto během letních prázdnin do africké Tanzánie a strávil dva měsíce s úplně novými lidmi prací pro místní univerzitu a cestováním po západní Africe.

Jaký má vaše akce ohlas u samotných studentů?

Můžu říct, že studentů, kteří se se svými aktivitami hlásí do soutěže, je stále více. Jejich ohlasy jsou pozitivní, něco takového v České republice chybělo. Můžu říct, že jsou dvě kategorie studentů, u prvních vzbudí největší ohlas možnost setkat se stejně aktivními středoškoláky, u druhých pak hodnota cen, které mohou vyhrát. Letos se mohou těšit na ceny v hodnotě více než 120 000 Kč.

Máte také nějakou zpětnou vazbu od rodičů nebo učitelů?

Od rodičů máme vesměs pozitivní reakce, jsou rádi, že jsou jejich děti oceněné. Od některých maminek jsme po vyhlášení výherců dostávali děkovné dopisy. Ale setkali jsme se třeba i s tím, že se rodiče nedokázali smířit se skutečností, že jejich dítě nevyhrálo, a pak nás zaplavovali výhružnými emaily. U učitelů to je vždy individuální, vidíme, že některé učitele naše soutěž zaujme, a doporučují ji svým žákům. Z některých škol pak máme opravdu nadprůměrné množství přihlášených.

Děkujeme za rozhovor.



Stránky projektu naleznete na prostredoskolaky.cz.
 
Epoch Times ČR je mediálním partnerem soutěže Nejaktivnější středoškolák 2017