Bill Boland, autor metody BodyFix. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Bill Boland, autor metody BodyFix. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
V životě je snadné upadnout do špatných návyků. Zranění může vést k pokulhávání, to vytváří špatné postavení těla, a ze špatného postavení těla vyroste návyk. Anebo může jít o něco malého – drobnou změnu v pohybu, která za desítky let nakonec vyústí v jiné problémy, zranění nebo chronickou bolest.
 
Moderní lékařství se zaměřuje na léčbu těchto neduhů za pomoci léků a operace, ale aby se nalezla příčina, je třeba hlubšího pátrání. A zároveň je třeba angažovanost samotného pacienta, který by měl být ochotný učinit změny a nechat pracovat čas a přirozenou hojivou schopnost těla.

20170306-zdravi3
Napravování těla metodou BodyFix. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
A právě v této úrovni pracuje Bill Boland, autor metody BodyFix. On a jeho tým používají směs fyzioterapeutických technik, aby vyléčili pravou příčinu bolesti, nerovnováhy a problémů ve svalech a v zažívací a nervové soustavě.

„Vycházíme ze základního předpokladu, že jste se do tohoto bodu nedostali přes noc. Nestalo se to jen tak,“ říká Boland. Největším problémem v dnešní společnosti je podle něj neschopnost zkoumat dál, než za hranicemi přímého problému, a investovat do opravdového vyléčení. „Žádné rychlé řešení neexistuje. Je to v nastavení mysli, jde o změnu životního stylu. Tak se na to musíte dívat.“ A pokud to pacient dokáže, řešení je možné.

Moudrost pramenící ze zkušenosti

Bolandovi je 75 let, ale tolik energie, co má, by mu záviděl i leckterý třicátník. Vždy to tak ale nebylo. Celý život býval nadšený sportovec a rád běhal, ale před dvaceti lety se ocitl ve velkých bolestech a sotva mohl chodit.

Úlevu se mu nepodařilo najít a nechtěl se s takovým životem smířit. Vyzbrojen svými znalostmi z biologie, chemie a kineziologie strávil dva roky učením se, jak si svoje neduhy vyléčit. Cestoval po světě, aby se poradil s předními odborníky na lidské tělo, zúčastnil se různých kurzů a získal certifikáty v řadě rozdílných metod – to všechno, zatímco pracoval na svém uzdravení.

20170306-zdravi4
Napravování těla metodou BodyFix. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
Od lidí, kteří věří, že oni znají tu jedinou správnou léčbu, se naučil jádro jejich metod, ale Boland sám se domnívá, že různé cesty ke zdraví a různé situace si vyžadují rozdílné přístupy. „Nemám všechny odpovědi, ale neexistuje pouze jedna jediná cesta. K pravdě vede hodně cest,“ myslí si Boland.

Metoda BodyFix

Metoda BodyFix staví na různorodých technikách a terapiích a jejím cílem je vyléčit celé tělo. Například pro navrácení těla do jeho ideálního postavení používá Boland a jeho tým neuromuskulární a osteopatické techniky, převýchovně-svalové techniky a techniky na korekci nesení těla. Zároveň se nevyhýbá ani metodám myofasciálního uvolnění, józe, Pilates, Rolfingu a vůbec čehokoliv, co by mohlo pomoci.

Prvním krokem u BodyFix je vyplnění formuláře. Pak se klientovo tělo nafotí v 360stupňovém úhlu, aby se odhalily nerovnováhy těla. Snímky se používají společně s formulářem k sestavení osobního léčebného plánu.
 
Úvodní návštěva zabere obvykle dvě hodiny, někdy déle. Cílem je dostat se na kořen problému a ničemu se nevyhýbat. Vymknutý kotník na střední škole se může zdát jako irelevantní příhoda, ale všechno spolu souvisí, tvrdí Boland. Jeho tým se sice snaží ulevit od akutní bolesti nebo napravit zranění a klienti často cítí úlevu již po prvním sezení, přesto to není to nejdůležitější.

Jádrem léčby podle Bolanda je soustava na míru sestavených cviků, které mají klientům pomoci naučit se, jak se svým tělem správně pohybovat, aby se zbavili svých problémů. V tomto smyslu jsou tedy terapeuti BodyFix jakýmisi osobními trenéry.

Od vozíčku k běhání

Jednašedesátiletý Bernie Gans přichází do ordinace na pravidelné sezení. Poprvé sem dorazil před třemi lety, kdy ho trápily chronické potíže s levým kolenem. Bolest byla tak intenzivní, že nevydržel stát déle než pár minut. Známý mu doporučil Bolanda a výsledky byly dramatické.

20170306-zdravi5
Bolandův tým. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
„Byl jsem víceméně odkázaný na vozíček. Měl jsem tři různé operace kolena, byl jsem u několika fyzioterapeutů a u lidí, co se specializují na bolest. Pak jsem potkal Billa a časem se to zlepšilo. Teď si můžu dvacet minut zaběhat na běžícím páse a při chůzi v podstatě necítím bolest,“ svěřuje se Gans.

Do ordinace chodí jednou až dvakrát do týdne a zbytek času cvičí doma. Je poctivý, cvičí každý den a o víkendech si ještě přidává, protože má cviky rád. Koneckonců mu to vrátilo zdraví, aniž by musel užívat léky, chodit po operacích nebo jezdit na invalidním vozíčku.

20170306-zdravi6
Terapeutka metody BodyFix při práci. (Benjamin Chasteen / Epoch Times)
„Bolest přijde, když nedáváme pozor,“ říká Boland a doplňuje: „Musíme si být vědomi změn a účinků, které se nám dějí, když něco děláme.“ Terapeut odmítá názor naší západní kultury, že stáří musí nutně vést ke ztuhlosti kostry, zpomalení a k častějším úrazům. Stejně tak neuznává, že by operace a farmaceutika byly jedinými cestami, jak léčit bolest a udržet si důstojnou kvalitu života.

Jeho pacient Bernie Gans je rozhodně vděčný, že má své zdraví zpátky. Právě se vrátil z dovolené, kde spolu s kamarádem vystoupali do kopců, aby si tam v restauraci dali chutný oběd. A právě takové dobré zprávy Bolanda opravdu těší.


Přeložil: Ondřej Horecký; zdroj: small United States