Paj Ken-ti. Obrázek vpravo ji ukazuje v nemocnici poté, co byla přinesena dozorci. (Minghui.org)
Paj Ken-ti. Obrázek vpravo ji ukazuje v nemocnici poté, co byla přinesena dozorci. (Minghui.org)
Zpráva ze srpna minulého roku uvádí, že postarší Číňanka od vězeňských dozorců údajně utrpěla vážná zranění, v důsledku čehož u ní k došlo k „bezvědomí a zvracení“ spolu s prasknutím lebeční kosti.

65ti letá Paj Ken-ti byla podle zprávy ze stránky Minghui, která dlouhodobě monitoruje vývoj represí čínského režimu proti duchovnímu hnutí Falun Gong, poslána na pohotovost do Sung-ťiangské lidové nemocnice v Šanghaji. Předtím byla zadržována v Šanghajské ženské věznici, kde trpěla mučením, neboť ji čínský režim označil jako „nezbytnou k převýchově“.

V praxi je smyslem jejího věznění donutit ji k aktu zřeknutí se svojí víry a přijetí vedení komunistické strany. Falun Gong je duchovní disciplína buddhovské školy obsahující meditaci a nauky o rozvoji charakteru, která začala být čínským režimem pronásledována poté, co počet jejích příznivců v roce 1999 o deset milionů překročil počet členů komunistické strany. 20. července 1999 ji tehdejší vůdce strany Ťiang Ce-min postavil mimo zákon.

Zpráva z Minghui.org popisuje příběh paní Paj od roku 1999, kdy byla zatčena, uvězněna a mučena. Nejprve dostala trest dvou let nucených prací. Tři měsíce poté, co byla propuštěna, byla znovu zatčena a dostala další tři roky nucených prací. V roce 2006 byla opět zatčena a odsouzena k více než čtyřem letům vězení. Později v roce 2012 ji úřady znovu zatkly a odsoudily k šesti a půl roku vězení.

Mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International po nástupu represí uvedla, že čínský režim provedl velké množství svévolného zadržení, která následovaly zinscenované procesy a další porušování lidských práv vyplývající z pronásledování.

Fotografie publikované na webových stránkách Minghui ukázují paní Paj na nemocničním lůžku s hadičkami v nose. Dozorci údajně rodině řekli, že se „sama poranila, když spadla ze židle“. Protože její zranění byla fraktura lebky doprovázená silným krvácením, má její rodina podezření, že její zranění způsobilo bití ve vězení.

Rodinní příslušníci vypověděli, že byla v zimě umístěna do samovazby (samotka), kde jí v chladné cele bez vytápění přinutilo vedení věznice nosit letní šaty s krátkými rukávy. Následně trpěla podchlazením a bolestmi.

Její případ je pouze jedním z mnoha průběhu rozsáhlých represí. Od roku 1999 přibývá zpráv o případech bití a mučení následovníků Falun Gongu v čínských věznicích, kde jsou dle jejich výpovědí po propuštění podrobováni různým formám zneužívání.


Článek přeložil Jan Černík; originální článek: small United States