20161121-zuby4
Ilustr. foto. (Volné dílo)
Když nás bolí zub, jsme opravdu nešťastní. Spěšně vyhledáme lékařskou pomoc v touze najít co nejdříve úlevu. Níže uvedený citát profesora Sedelmayera* by se mohl stát prevencí pro zástupy zoufalých pacientů zubní pohotovosti:

„Čistý zub se nezkazí. Nenechte se zmást povídačkami o špatném životním prostředí a výmluvami na dědičnost. Zuby se kazí prostě proto, že jsou špinavé. Myli jste někdy porcelánové umyvadlo? Když z něho kartáčkem vydrhnete ten měkký povlak, v němž se usazuje špína, zbude tvrdý povrch, na němž se nemá šanci nic uchytit. Nepotřebujete žádnou chemii. Potřebujete kartáček a trpělivost. “ prof. Jiří Sedelmayer, stomatolog**

Zeptali jsme se paní Marie Plešingrové, Dis, ze zubního centra Artdent, jak správně dbát na zubní hygienu dětí a jak předcházet kazům.

Děti jsou taková samostatná kapitola v čištění zubů. Od jakého věku doporučujete, aby si děti začaly čistit zoubky, nebo potažmo rodiče aby jim čistili zuby?

U dětí je to velmi individuální s věkem – některé dítě to zvládne: v pěti, šesti letech si vyčistí zuby. 

Některé není tak zručné, třeba se to naučí až v osmi letech. Doporučujeme zhruba do 8-12 let, aby rodiče kontrolovali a dočišťovali zuby dětem. V podstatě to záleží na šikovnosti toho dítěte. V tom školkovém období, asi ve 3 letech, dát dítěti kartáček, aby si vyčistilo zoubky, a rodiče je pak zkontrolují a dočistí.

Učíme již tak malé děti, aby se učily ty „kroužky“, aby Bassovu techniku zvládly, protože je to docela náročné. Když to zvládnou, tak krůček po krůčku se učíme další věci. Rodiče sami chodí s malými dětmi na dentální hygienu, když třeba doma mají problém.

20161121-zuby
Marie Plešingerová, Dis. (Artdent)
Zoubky se tedy dětem čistí od tří let?

Ne, dřív. Rodiče však musí začít hned po prořezání zoubků dětem. Jakmile tam jsou už ty dva řezáčky, tak začnou zoubky čistit. Již od prvních zubů je třeba čistit, aby si dítě vytvořilo návyk, že o zuby musí pečovat.

Ale většinou to děti zvládnou opravdu se učit až kolem tří let. Menší žvýkají kartáček nebo si s ním hrají. Nedokáží si zoubky ještě dobře vyčistit.

To znamená, že zuby se začínají čistit od 7 měsíců?


Ano. Jakmile se prořežou první zoubky, už je potřeba je čistit. Dnes to souvisí se stravou a návyky. Teď je mnoho různých lákadel, nebo jsou výrobky, které ulpívají na zubech, a třeba si to maminky dětí ani neuvědomují. Když pijí džusy obsahující cukr, Kubíky, ovocné nápoje nebo citrusové a podobně. Je dobré, když dítě pije, aby mělo pitný režim. Maminka by měla vědět, že takový nápoj může destruovat zubní sklovinu, když to dítě popíjí třeba celé odpoledne. Můžeme naučit dítě pít z hrnečku a nápoje prostřídávat s vodou. Banány, piškoty – to vše může dělat neplechu na dětských zubech. Tvoří to povlak, ulpívá na zoubkách. A jsou to vlastně miminka, která to konzumují a mají první zuby.

Dnes je sladkostí a dalších věcí mnohem více, než bývalo dřív. Takže zuby dětí jsou více ohroženy.

Můžete doporučit nějaké méně sladké nebo alternativní mlsoty pro děti? Pamlsky, které neobsahují bílý cukr?

Nedoporučuji zcela jinou alternativu, ale řeknu maminkám, že když dají dětem sladkou věc, tak aby to neprobíhalo celé odpoledne, aby neměly jeden bonbón za druhým. Ale mohou jim dát jeden bonbón nebo v rámci jídla sní nějakou sladkost, a potom tedy aby udělaly rozestup mezi tím, kdy je sklovina narušována cukrem či jídlem. Měl by být odstup. Nemá docházet k tomu, že děťátko má stále něco v puse a kyseliny stále destruují sklovinu.

Když děťátko docucá bonbón nebo sní pamlsek a má pak dvě hodinky odstup, tak co se po ty dvě hodiny v puse děje?

Tam dochází k tomu, že jak po jídle vzniklo v ústech kyselé prostředí, během 2 hodin dochází k tomu, že kyselé prostředí se vlastně neutralizuje. Slina a minerály, které jsou v ní obsažené, nám pozvolna likvidují kyselost v dutině ústní. Zabere to zhruba 2 hodiny, než je sklovina ve fázi, kdy není oslabovaná. Kdy je tam prostředí, které je vyhovující pro ústní dutinu, a kdy může opět začít proces jídla. Při něm opět vznikají kyseliny.

Pokud se jídlo podává v menších časových intervalech, je sklovina obíraná o minerály. Je oslabovaná.

Nemá docházet k tomu, že děťátko má stále něco v puse a kyseliny stále destruují sklovinu.

Je nutné opravit dětem i mléčné zuby?

Opravu je třeba provést z toho důvodu, že když mají kaz, tak to bolí. Aby děti netrpěly, kaz se vyspraví. Nejde to úplně vždy, ale pokud to lze, vyspravují se. A taky proto že ten kaz je zdrojem infekce pro dítě. Bakterie, které jsou pak roznášeny do celého těla, organismu. Je to zátěž pro celé tělo, nejen u dítěte, ale i u dospělého.

Děkujeme za rozhovor.



Čtěte také: Jak správně na zubní hygienu a jak účinná je Bassova metoda (rozhovor)


* bakalářská práce Jany Pavlů o dentální a orální hygieně

** Správná technika čištění zubů je pojmenovaná po doktoru Charlesi C. Bassovi, který vytvořil jednoduchá a efektivní pravidla, jak o zuby a dásně správně pečovat. Jeho heslo bylo prosté: „Čistý zub nemůže onemocnět.“