Bio značka. (Greenpeace)
Bio značka. (Greenpeace)


Vánoční jídlo, tradice a ne-tradice

Přejděme k potravinám, které pokládáme na náš stůl, nejen na Vánoce. Tradice vzniklé v průběhu let přikazují lidem tradiční nákup vánočního kapra, napéci plno cukroví, zadělat těsto na vánočky, nakoupit alkohol, udělat bramborový salát... Po svátcích však následuje další tradice – spotřebitelé si stěžují, kolik kilo zase přibrali, nebo jak jim bylo z jídla špatně atd.

Tuto značku může používat pouze ten výrobce, jehož potravinářský výrobek:

1. splnil všechny legislativně stanovené podmínky pro ekologické zemědělství,

2. prošel přísnou kontrolou jedné z kontrolních organizací, podléhající Ministerstvu zemědělství,

3. obdržel „certifikát o původu biopotraviny”.

Použití této značky u potravin, které nepocházejí z ekologického zemědělství, je přísně postihováno.

Bio potraviny či kosmetika jsou vyrobeny z produktů ekologického zemědělství. Pro něj je charakteristický způsob produkce potravin, který je šetrnější k přírodě a životnímu prostředí a který využívá maximálně „udržitelné“ postupy. Díky těmto postupům lze předejít ztrátě biologické rozmanitosti, zvýšit úrodnost půdy a udržet kvalitu vody.

Konvenční, intenzivní zemědělství s využitím umělých hnojiv a chemických prostředků na ochranu rostlin přineslo obrovské zvýšení výnosů, ale také znečištění životního prostředí, ohrožení půdy erozí, její vyčerpání, zdevastování krajiny a nekvalitní potraviny.

Konzumenti proto začínají hledat výrobky, které vznikly v podmínkách zemědělského hospodářství bez použití chemie a zatěžování životního prostředí, s co nejmenším obsahem cizorodých látek, poškozujících zdraví. Takové nároky splňuje ekologické zemědělství. Je to způsob hospodaření kombinující nové poznatky s tisíciletými zkušenostmi našich předků, bez používání umělých hnojiv, chemických přípravků, postřiků, hormonů a umělých látek, zatěžujících životní prostředí a kontaminujících potravní řetězce. Je zdrojem kvalitních potravin, čistého životního prostředí a základem udržitelného rozvoje.

Podpořte svůj kraj

Kupovat si výrobky, které do vašeho nákupního košíku cestovaly přes půlku světa, má vedle ekologických důsledků jednu další velkou nevýhodu: většinou nevíte, kdo je vyrobil a za jakých podmínek.

U mnoha výrobků máte možnost dát přednost lokální variantě. Ušetříte energii potřebnou na přepravu a dáte šanci místním výrobcům, kteří vydělané peníze vrátí zpět do lokální ekonomiky.

Jídlo z nedalekých farem je čerstvé, zdravé a chutné. Navíc s ním nekupujete kamiony na silnicích, znečištěné ovzduší ani zbytečné obaly.

Máte možnost upřednostnit lokální variantu potravin. Ušetříte energii vynaloženou na přepravu a dáte šanci místním výrobcům potravin.

Přidejte se k tisícům lidí, kteří nakupují potraviny přímo od farmáře nebo prostřednictvím komunitou podporovaného zemědělství (KPZ), bedýnek a bio-klubů a podporují tak místní zemědělce, rozvoj venkova a udržitelné hospodaření v české krajině.

Najít nejbližšího farmáře, KPZ, bedýnky nebo třeba farmu nabízející vzdělávací program pro školy vám pomůže například aplikace kolegů z Hnutí DUHA.

Ryby z udržitelného chovu a lovu  

Pokud  si na vánoční tabuli nedokážete odpustit mořské ryby nebo mořské plody, vybírejte s ohledem na životní prostředí lokálně vyprodukované býložravé a všežravé druhy a vyhněte se mořským masožravým druhům. Pokud si však tyto ryby nebo mořské plody nedokážete odpustit, vybírejte podle spotřebitelského průvodce Greenpeace, abyste měli jistotu, že nejíte ryby ohrožené, ze zdecimovaných populací nebo ulovené destruktivní metodou.

Mnoho populací ryb ve světových oceánech je bohužel na hranici kolapsu kvůli nadměrnému průmyslovému rybolovu a jeho nešetrným metodám.

Chov ryb ve farmách paradoxně problém mnohdy ještě prohlubuje. Mladé ryby jsou často odloveny v oceánu a krmeny opět rybami z oceánů nebo krmivem s obsahem rybí moučky a oleje. Hustě chované ryby jsou náchylnější k nemocem a parazitům, což vyžaduje použití léčiv. Uniklé ryby, např. lososi, ohrožují původní genofond. A kvůli chovu krevet se ničí nejcennější pobřežní ekosystémy – mangrovové háje.

Férové každé sousto

20161226-fair1
Značka Fair Trade. (Wikimedia)
Fair trade je způsob obchodu, který poskytuje pěstitelům, zaměstnancům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Výrobci v rámci systému fair trade dostávají za svou práci výkupní cenu, která odpovídá nákladům na pěstování či výrobu a zároveň umožňuje důstojné živobytí.

Fair trade zaručuje férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv nebo šetrnost k životnímu prostředí.

Základní principy fair trade jsou:

  • výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí

  • dlouhodobé obchodní vztahy

  • dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)

  • zákaz nucené a dětské práce

  • dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit

  • kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie

  • zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin

  • šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

Fairtradovým výrobkem rozumíme výrobek pocházející od certifikovaných výrobců Fairtrade International a od členských organizací World Fair Trade Organization.

Více info: fairtrade.cz

Zkuste to bez masa nebo je omezte

„Méně masa, méně oteplování. Více života!” – Arnold Schwarzenegger

Zažijete něco nového a zároveň snížíte svou uhlíkovou stopu.  

Klimatické změny, kterým čelíme, jsou nepochybně veliká výzva. Snižovat svoji ekologickou stopu ale můžeme jednoduše každý den, když omezíme ve svém jídelníčku masné (zejména hovězí) a mléčné výrobky. Je to snadná cesta, kterou může pomoci každý z nás.

I bez masa je možné jíst chutně, zdravě a do syta. Máme k dispozici velké množství alternativ, jako je tofu, robi, seitan, tempeh a další sojová či rostlinná „masa“, které můžete koupit v běžném supermarketu i specializovaných zdravých výživách. Mají mnoho různých tvarů a chutí, díky kterým se nemusíme připravit ani o takové klasiky, jako je třeba guláš nebo svíčková.

Bez palmového oleje

Pochutnávejme si na cukrovinkách bez příchuti zničených tropických deštných lesů.

Výrobci mnoha sladkých i slaných dobrot, ale i jiných potravin dnes nahradili řepkové, slunečnicové a jiné rostlinné oleje pro ně výhodnějším palmovým olejem. Palma olejná, která je zdrojem palmového oleje se pěstuje v oblastech původních deštných tropických lesů Afriky, Jižní Amerika a především jihovýchodní Asie. Kvůli bezohlednosti a vysoké poptávce po palmovém oleji se tak likvidují pralesy po celém světě, a dochází k nevratným škodám.

Na obalech potravin musí být uvedeno, jaké oleje daný produkt obsahuje. Máme tak možnost vybírat odpovědně, a dát tak výrobcům najevo, že si ničení tropických deštných lesů nepřejeme.


Čtěte také:
 
Vánoční dárky – které jsou vhodné? Doporučení nyní náleží těm ekologickým

Palma olejná – co dává a co způsobuje


Guatemala: Palmový olej a boje skryté v pozadí