DESIREE MARTIN/AFP/Getty Images)
DESIREE MARTIN/AFP/Getty Images)
Jaký vánoční stromek

Nejprve k vánočním stromečkům, bez kterých Vánoce nemohou být. V určité době se doporučovalo pořídit na Vánoce umělý stromeček, aby se „ušetřily ty lesní“. Dnes Greenpeace upozorňují, že je to jinak.

„I když umělý stromek vydrží i desítky let, ekologičtější alternativou stále zůstává ten živý,“ sdělují zelení odborníci a vysvětlují:

„Umělé stromečky jsou většinou z PVC, při jehož výrobě vzniká mnoho nebezpečných látek, které kontaminují životní prostředí. Navíc bývají tyto napodobeniny stromků často dovážené zdaleka, například z Číny.“ A doporučují:

„Nejlepší variantou je pořídit si český stromeček zasazený v květináči, který navíc vydrží o mnoho déle, než jen po dobu svátků. V létě může zdobit balkón či zahradu, případně jej můžete i někde vysadit. 

Fungují také firmy, u nichž si můžete stromky v květináčích pronajmout jen na dobu vánoční. O živý stromek se musíte starat, zalévat ho a chránit ho před teplotními šoky, odměnou vám ale bude krásně provoněný dům či byt. U řezaného stromku je pak více než vhodné, aby pocházel z přirozených lesních prořezávek a nebyl pěstovaný jen pro vánoční byznys. Stromek pak důkladně odstrojte a nevyhazujte do popelnice, ve většině obcí se počítá s jejich odvozem. Pak může ještě sloužit například na výrobu štěpky.

Anebo můžete použít prastarý recept – vzít vánoční ozdoby a svíčky, zajít do lesa, tam si vybrat stromek, ozdobit a nadělit si dárky. Navíc vás to vytrhne z pohodlí, přejídání a konzumního zírání na televizi.

Eko elektronika – než koupíte nový spotřebič

I zde platí již trošku okřídlené heslo Reduce, Reuse, Recycle. Kupujte elektrospotřebiče, až když je skutečně potřebujete. Kupujte takové, které dlouho vydrží, dají se upgradovat včetně baterie. Použité mobily či notebooky běžnému spotřebiteli velmi dobře poslouží, dostanete je za zlomek ceny a nezatěžujete zbytečně životní prostředí.  Nenechte si vnutit něco, jen pro to, že se vám někdo snaží namluvit, že to je trendy. Trendy je být svůj a eko.  

Na trhu i díky kampani Greenpeace bez problému naleznete elektrospotřebiče bez bromovaných zpomalovačů hoření, PVC a ftalátů, vyrobené s použitím energie z čistých zdrojů a recyklovaných materiálů.

Zůstává tu však jedno velké „ale“. Všechno to očištění a ozelenění výroby a zlepšení nakládání s elektroodpadem nestačí tempu, jakým elektro výrobky konzumujeme. Sice si kupujeme spotřebiče s menším množstvím toxických látek a energeticky šetrnější, ale tempo, jakým je střídáme, znamená, že ekologická stopa elektroprůmyslu je stále vysoká a cesta k udržitelnosti daleká.

V roce 2014 se na světě prodalo  asi 2,5 miliardy telefonů, tabletů a počítačů. Většina z těchto přístrojů je designována tak, že vydrží jen pár let. Výsledek bude roční nárůst objemu elektroodpadu na nějakých 65 milionů tun (odhad pro 2017). Spotřeba zdrojů pro elektroniku, ať už v podobě energie na výrobu nebo surovin je značná, stejně jako ekologická stopa její výroby. Brzy budou emise CO2 z elektroprůmyslu stejné, jako roční emise celé Belgie. Řada nerostů pro výrobu elektra, například coltan – smutně proslavený dokumentem Krev v mobilu – se získává v nestabilních oblastech za nelidských podmínek pro dělníky, jimiž jsou často děti.

20161221-eledeti
Coltan – smutně proslavený dokumentem Krev v mobilu – se získává v nestabilních oblastech za nelidských podmínek pro dělníky, jimiž jsou často děti. (Greenpeace)

Tím nejednodušším co můžete udělat je nepodlehnout tlakům výrobců a jejich reklamám, kteří vás nutí kupovat to, co vůbec nepotřebujte.