Haptické mapy. (mapy.cz)
Haptické mapy. (mapy.cz)


Mapy vždy sloužily hlavně pro lidi vidoucí, kteří je mohli pohodlně používat ke své potřebě. Nevidomí vždy potřebovali mít průvodce, který se o ně stará. Letošní podzim však přinesl způsob, jak zavedené způsoby změnit.

Haptické mapy

Mapy.cz zpřístupnily internetovou mapu Slovenské republiky pro nevidomé. Takzvané haptické mapy jsou výsledkem unikátní technologie, která generuje podklady pro hmatové mapy na základě map vizuálních. Mapový portál na ní spolupracuje s univerzitními středisky ELSA Českého vysokého učení technického v Praze a Teiresiás Masarykovy univerzity. Haptická mapa Slovenska je k dispozici v přibližném měřítku 1:1200, stejně tak jako mapa České republiky.

Mapa Slovenské republiky pro nevidomé je veřejně k dispozici, lidé ji najdou v počítači v nabídce mapových vrstev na Mapy.cz pod odkazem „Změnit mapu“. Jednotlivé listy mapy pro tisk ve formátu A4 zobrazují území o velikosti 250 × 350 metrů v přibližném měřítku 1:1200.

„Takto jednoduše dostupné haptické mapy států jsou světovým unikátem. Nevidomým lidem můžeme v podstatě během několika minut vytisknout hmatatelný reliéf libovolného území České republiky a Slovenska. Doposud používané postupy výroby hmatových map byly naproti tomu značně časově náročné,“ uvádí Radek Seifert, koordinátor služeb střediska ELSA. Přitom, jak ukazuje zkušenost z České republiky, zájem o tuto službu je. 

Takto jednoduše dostupné haptické mapy států jsou světovým unikátem.

Haptické mapy jsou založeny na unikátní technologii generování podkladů na základě map vizuálních. 

„Vybraný mapový podklad je v souladu se zásadami hmatového vnímání konvertován do grafického dokumentu optimalizovaného pro technologie využívající takzvaný mikrokapslový papír. Na jeho svrchní vrstvu citlivou na teplo se předloha na běžné tiskárně natiskne a ve speciálním zařízení pomocí infračervené lampy zahřeje. Tím potištěné kontury a plochy nabudou na objemu, vystoupí nad povrch papíru a vytvoří hladký, dobře hmatný reliéf,“ vysvětluje Petr Červenka, geograf a instruktor prostorové orientace střediska Teiresiás.

Ke vzniku mapového podkladu tak byla potřeba data, kterými disponují Mapy.cz, a speciální mapový klíč pro jejich zakreslení. O ten se postarala střediska ELSA Českého vysokého učení technického v Praze a Teiresiás Masarykovy univerzity. Prvním výsledkem jejich spolupráce byla právě haptická mapa České republiky, jejíž spuštění Seznam.cz oznámil na jaře roku 2014. Letos k ní přibyla i Slovenská republika a pracuje se na několika dalších novinkách. Těmi nejbližšími je přidání přehledné mapy na úrovni obcí v zoomu 14 a také mapy na úrovni krajů v zoomu 9. Zatímco díky prvnímu zmíněnému přiblížení si nevidomí lidé udělají představu o tom, jak vypadá silniční a železniční síť mezi obcemi a struktura větších měst, tak naopak zoom 9 jim odhalí základní síť hlavních komunikací mezi velkými městy. Aktuálně je k dispozici detailní zoom 19, uvádí na blogu Petr Červenka.

„Jen za poslední rok od října 2015 do října 2016 jsme u haptické mapy ČR zaznamenali téměř 360 tisíc zobrazení a 868 unikátních návštěvníků denně. Není se čemu divit. V České republice je podle ČSÚ zhruba 18 tisíc lidí s těžkou vadou zraku,“ doplňuje Martin Fuks, manažer týmu Mapy.cz.  

Stopař

20161206-mapy1
Mapy – funkce stopař. (mapy.cz)

Po nedávno spuštěné navigaci Mapy.cz přidaly další dílek do cestovatelské skládačky. Do Android aplikací uvedly funkci pro zaznamenávání stop, pro kterou vybraly příhodné označení Stopař.
 
Mapy.cz umí ode dnešního dne zaznamenávat každý krok. Výletníkům, ale i řidičům, cyklistům a fanouškům běhání stačí jeden klik a funkce Stopař spustí ukládání stop až do té doby, než ji v cíli zastaví. Vykreslené stopy včetně informací o vzdálenosti, času, průměrné rychlosti a výškovém profilu lze v aplikaci uschovat do takzvaného Batůžku, kam si lidé vkládají i svá oblíbená místa a výletní trasy. Zaznamenané stopy se přihlášeným uživatelům synchronizují z mobilních telefonů na web, odkud je možné je sdílet na sociální sítě. Stopař je zatím k dispozici v aplikaci Mapy.cz pro Android.

„Ať už cestujeme do zahraniční nebo na výlet do Jeseníků, scénář bývá vždycky podobný. Člověk se nejprve někde inspiruje, vybere trasu, spustí navigaci a po návratů domů o své cestě vypráví. A zatímco dříve si lidé vozili suvenýry na památku, dnes raději ukazujeme ušlé kilometry a seznam navštívených míst,“ uvádí Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz, a dodává, že „Stopař je funkce, se kterou inspirujete své okolí a uchováte si vzpomínky a záznamy z absolvovaných cest. Ať už je řeč o výletech českou krajinou nebo o pravidelných cyklistických výkonech.“  

Stopař je funkce, se kterou inspirujete své okolí a uchováte si vzpomínky a záznamy z absolvovaných cest.

Haptické mapy pro nevidomé zájemcům vytisknou v centrech ELSA a Teiresiás.