Hrajeme Tibetsky. (Brontosauři v Himalájích)
Hrajeme Tibetsky. (Brontosauři v Himalájích)
Alternativní skupina Zrní slaví neuvěřitelných patnáct let své existence. Původně pouliční seskupení patří již léta ke špičce české klubové scény. K narozeninám si nadělili účast na projektu Hrajem tibetsky. Celoroční oslavy zakončí Česko-tibetským turné 2016, na kterém je doprovází tibetský hudebník Loten Namling. V netradiční a inspirativní kombinaci zahrají v brněnském hudebním klibu Fléda 7. prosince 2016.

Hudba z produkce Zrní je hypnotická, rytmická, plná textů s nezaměnitelnou poetikou, žánrově těžko zařaditelná. Její členové ji označují za „něžný artbrut, kladenskej uhelnej zen.“ Klasické nástrojové složení housle, kytara, baskytara, bicí prokládají beatboxem, elektronikou, harmonikou nebo flétnou. Inspirují se přírodou, jejími principy, krajinou, lidovou hudbou i elektronickou dobou. Vše, čeho dosáhli, dosáhli díky své pracovitosti a lidskému pohledu na svět.

„Jsme zrnka písku, který maj schopnost říct si, že vyšplhaj na vrchol duny a taky že tam vyšplhaj, když fakt chtěj. Není to až tak těžký, vlastně si stačí svojí moc, možnost natáčet kola osudu, jen skutečně uvědomit,“ říkají ve vzpomínce na Leonarda Cohena. (Bandzone/Zrní). Nejsou loutkami v rukou hudebního průmyslu, mají vlastní hudební názor, rádi chodí bosky a busking (pouliční vystupování) považují za životní potřebu podobnou dýchání. Ekologii považují za samozřejmost, podporují Greenpeace, park Šumava, stavbu školy v Malém Tibetu.

Nikdy nestojí dlouho na jednom místě, neustále experimentují s hudebními žánry, nástroji, s prvky jiných hudebních kultur. Jejich muzika se vyvíjí s každou deskou. Příští rok vyjde nové album, k němuž vypustili ochutnávkový singl Kdo to budí medvěda? Je v něm slyšet další hudební posun, tentokrát k taneční a elektronické hudbě. Není nijak dramatický, ale vzhledem k tomu, že na desce spolupracují se slovenským producentem a elektronickým experimentátorem Jonatánem Pastirčákem, jde o změnu promyšlenou, která bude stát za to, dodává Ondřej Bača, dramaturg klubu Fléda. Původně pouliční kapela Zrní nezapomněla, odkud vzešla. Proto u příležitosti svých patnáctých narozenin před každým koncertem provozuje busking na náměstích jako oslavu muzikantství a svobodného prostoru. V den koncertu na Flédě budou hrát v 16,30 hod. na Zelném trhu.

20161202-zrni
Host skupiny Zrní tybetský zpěvák Loten Namling. (Hithit.com / Brontosauři v Himalájích)

Kapela je patronem neziskové organizace Brontosauři v Himálajích (s níž staví školu v Malém Tibetu), která organizuje projekt Hrajem tibetsky systematicky zaměřený na rozvíjení česko-tibetských vztahů. Každý rok pozve jiného tibetského umělce, aby představil svou tvorbu na koncertech české skupiny. Projekt odstartuje Loten Namling, tibetský hudebník žijící ve švýcarském exilu, v hudební symbióze se skupinou Zrní. „Zajímá nás téma Tibetu a obecně lidská práva,“ říká zpěvák kapely Honza Unger, „rádi využijeme popularity a vlivu, který máme, k tomu, abychom tomuhle krásnýmu projektu pomohli.“ Zrní letos opakovaně vyjádřili podporu Tibeťanům svou hudební účastí na protestech před čínskou ambasádou a na demonstraci při příjezdu čínského prezidenta do České republiky. Zahráli také Jeho Svatosti, 14. dalajlámovi, u Hradčanského náměstí.
 
Loten Namling je charismatická osobnost, zpěvák tradiční tibetské hudby, kterou kreativně přetváří do moderní podoby. Jeho Svátost, 14. dalajláma, ho poctil přezdívkou „a singer with a voice“. Loten Namling žije v exilu ve Švýcarsku. Tamní veřejnosti se výrazně zapsal do povědomí, když se pěšky vydal z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev znázorňující „umírající“ tibetskou kulturu. Tento tichý protest inspiroval režiséra Dodo Hunzikera k natočenídokumentárního filmu Tibetský bojovník (Tibetan Warrior, 2015). V posledních letech proniká Namlingova hudba i do Tibetu, kde se těší velké popularitě. Loten to považuje za „největší zadostiučinění svého života“.

V roce 2012 získali Zrní sošku Anděla za Objev roku 2012 díky desce Soundtrack ke konci světa, jež byla nominována téměř na všechny hudební ceny v ČR. Jejich zatím poslední deska Následuj kojota byla nominována na cenu kritiky Apollo, a také na Cenu Anděl 2014 hned ve třech kategoriích: kapela roku, alternativní deska roku a klip roku (Loďky, námět, režie a animace: Jakub Čermák). V roce 2014 byli vybráni jako jediný český headliner pro prestižní showcasový festival Nouvelle Prague. Zaujali i ředitelku Colours of Ostrava, Zlatu Holušovou, díky které vzniklo unikátní propojení Zrní & Janáčkovy filharmonie Ostrava. To mělo svou premiéru na hlavní scéně festivalu Colours of Ostrava v roce 2015 hned po Björk. Letos si spolupráci zopakovali na slovenské Pohodě a na festivalu Na jednom břehu v Hradci Králové. Za zmínku stojí výtvarná prezentace kapely. Za grafiku k desce Následuj kojota získal její autor výtvarník Aleš Fulín prvenství v soutěži o nejlepší hudební design Megaton Fashion Show.