Fantastická zvířata a kde je najít – překračuje svět Harryho Pottera. (© Warner Bros. Pictures)
Fantastická zvířata a kde je najít – překračuje svět Harryho Pottera. (© Warner Bros. Pictures)

J. K. Rowlingová pokračuje v psaní a rozvíjení světa čarodějnických učňů, který vykreslila v úspěšné kouzelnické sáze pro děti sledující osud mladého Harryho Pottera.

Postavy dětských kouzelníků z jejích knih vyrostli a její nová kniha i filmový scénář pokračují zhruba v generaci u níž skončil polední díl Relikvie smrti. Nyní však děj přemísťuje z Bradavic, školy čar a kouzel stojící v Evropě, do „Nového světa“, kam přijíždí z Bradavic vyloučený mladý čaroděj Scamander přezdívaný „Mlok“. On a  jeho tajuplný kufřík na jedné straně a problémový kouzelník Gellert Grindelwald se stávají hlavními hybateli událostí.

Jak je u Rowlingové zvykem, řeší na pozadí příběhů zásadní mezilidské vztahy i rozmanité duchovní podtexty. Určitým jmenovatelem, který v novém dobrodružství  Fantastická zvířata zaujímá ještě podstatnější místo, je krása světa čar a kouzel a jeho kontrast s každodenní realitou světa běžných lidí.V příběhu zjišťujeme, že Bradavice nejsou jedinou škol čar a kouzel na světě. Samozřejmě již v díle Ohnivý pohár se hovoří o škole v Krásnohulkách nebo škole v Gruvalu. Nyní se dozvídáme o existenci čarodějné univerzity na americkém kontinentu a místních vztazích mezi lidmi a „mudly“, tedy těmi, co neumějí kouzlit, které zde nazývají „nečarové“.

Rowlingová nyní do příběhu dostává více humoru a díky tomu, že se děj časově posunul, mohl filmový štáb pod vedením režiséra Davida Yatese najmout starší herce, kteří přirozeně nabízejí větší rozsah hereckého umění a životní vyzrálost, což snímek posouvá do jiných sfér, než jsme byli u ságy Harryho Pottera zvyklí. I když věk postav pokročil, hodnoty dobrotivosti, vzájemné pomoci a rozvíjejícího se přátelství propaguje autorka i zde.

Při poslechu filmové hudby Jamese Newtona Howarda, a vlastně při poslechu filmové hudby vůbec, nepřestávám obdivovat orchestrální muziku a klasické nástroje. I když divákovi hudba zpravidla splývá s dějem filmu a často si ani neuvědomuje, že právě poslouchá početné těleso hráčů na housle, violoncella, klarinety a hoboje, je pro mě právě klasická hudba tím nejcennějším na současné hudební scéně. Pokud jde o tento snímek, byl jsem s vytvořenou orchestrální hudbou opět přirozeně spokojen.

Pokud přičteme skvěle zvládnuté zvláštní efekty a herecké výkony, můžeme hovořit o zdařilém filmovém díle, které v určitých ohledech překonalo předchozí ságu.

Filmoví tvůrci a spisovatelka již ohlásili přípravu dalších dvou pokračování.

Hodnocení:
 
ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *

20161130-fantasticka-zvirata-recenze2

20161130-fantasticka-zvirata-recenze3
Fantastická zvířata a kde je najít – překračuje svět Harryho Pottera. (© Warner Bros. Pictures)