Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny – inspirující snímek.
Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny – inspirující snímek.
 
Žánr: Životopisný, drama, válečný, romance

Režie: Mel Gibson

Scénář: Andrew Knight, Robert Schenkkan

Hudba: Rupert Gregson-Williams

Hrají: Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving, Teresa Palmer  a další

Mel Gibson se jako režisér několikrát osvědčil, ale se snímkem Hacksaw Ridge se pouští jak do osobního tématu, tak do nesnadné cesty představit zásadní otázky víry jednoho člověka uprostřed masového zabíjení II. světové války.

Je zajímavé si uvědomit, že do první linie šla řada křesťanů, kteří vnímali boj s nepřítelem jako boj se Satanem, nebo jim to alespoň tak bylo řečeno. Jeden z nich ale odmítl porušit „boží přikázání - nezabiješ“.

Protože odmítal sáhnout na zbraň, armádní velení se ho snažilo všemi dostupnými způsoby zbavit a poslat do civilu. Jak by to vypadalo, kdyby všichni křesťané odmítli útočit a drželi se desatera přikázání? To byla pro armádu hodně obtížná představa.

Nakonec ani armáda neuspěla a vojín Desmond Doss absolvoval základní výcvik a nastoupil do přední linie jako zdravotník 307. pěšího pluku 77. pěší divize, která se zapojila do útoku na Okinawu.

Mel Gibson se chytl inspirativního příběhu vojína Dosse, který jako jediný americký voják ve II. světové válce bojoval v první linii neozbrojený. Na scénáři se podepsali držitel Pulitzerovy ceny Robert Schenkkan a Andrew Knight. Scénář i režie se skutečně povedly, a to v různých ohledech. Filmařský tým a herci se dobře sehráli a podařilo se jim vzít dobrý námět za správný konec. Snímek rozhodně stojí za zhlédnutí.

Příběh samozřejmě graduje, když jde do tuhého. Dossova rota má za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhají na vrchol, dostávají se do těžké palby, a rota se stáhne zpět. Jen jediný zdravotník zůstal sám v přední linii a začal snášet jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících dvanácti hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů. Za jeho čin mu prezident Harry Truman předal nejvyšší ocenění – Medaili cti.

V hlavních rolích excelují Andrew Garfield, Vince Vaughn, Sam Worthington, Hugo Weaving a Teresa Palmer.

Snímek je skvělý koncert s nádechem surové reality přední linie.

 
Nevhodný do 12 let; * ČSFD * IMDB * WEB * Facebook *20161117-hacksaw-ride-film-recenze1
Andrew Garfield a Teresa Palmerová. (Photo by Mark Rogers - © 2016 - Cross Creek Pictures Pty Ltd)

20161117-hacksaw-ride-film-recenze2
Andrew Garfield ve snímku Hacksaw Ridge tahá zraněné v přední linie. (Photo by Mark Rogers - © 2016 - Cross Creek Pictures Pty Ltd)

20161117-hacksaw-ride-film-recenze3
Andrew Garfield ve snímku Hacksaw Ridge tahá zraněné v přední linie. (Photo by Mark Rogers - © 2016 - Cross Creek Pictures Pty Ltd)