Marvel záměrně zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha (Prastarý) za mnišku keltského původu (teď Prastará) a změnil její oděv i národnost, aby se snímek dostal i do kin v Číně. (Screencrush)
Marvel záměrně zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha (Prastarý) za mnišku keltského původu (teď Prastará) a změnil její oděv i národnost, aby se snímek dostal i do kin v Číně. (Screencrush)
Společnost Marvel velmi pravděpodobně cenzurovala snímek Doctor Strange, aby se vyhnula kritice čínského režimu. Marvel záměrně zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha (Prastarý) za mnišku keltského původu (teď Prastará) a změnil její oděv i národnost, aby se snímek dostal i do kin v Číně, kde například Iron Man III vydělal 95 milionů dolarů.

Nově dosazená postava s nově vymyšleným původem, který neevokuje tibetské duchovní, by podle tvůrce komiksu C. Roberta Cargilla neměla čínský režim znepokojovat. V její roli na plátnech kin uvidíme Tildu Swintonovou. Marvel sice nevysvětluje, jak se objevila nově dosazená keltská kouzelnice uprostřed Himálaje, ale to je jedno, v očekávání jsou miliony z Číny. Peníze napomohly změnit i národnost Mandarína ve snímku Iron Man III, nebo vymodelovat postavu učitele kung-fu ve snímku Karate Kid IV.  

Sledujte pořad Čína bez cenzury - Was Doctor Strange Changed to Please China? (Anglicky)

Marvel zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha za mnišku keltského původu. V její roli na plátnech kin uvidíme Tildu Swintonovou. (Screencrush)
Marvel zaměnil původní komiksovou postavu tibetského mnicha za mnišku keltského původu. V její roli na plátnech kin uvidíme Tildu Swintonovou. (Screencrush)

A co k tomu přesně řekl tvůrce komiksové postavy C. Robert Cargill?

„Postava Prastarého je původem z Tibetu, a když si uvědomíte, že to místo je Tibet a postava je Tibeťan, riskujete, že čínská vláda řekne, váš snímek nebudeme promítat, protože jste se rozhodli zapojit do politiky,“ uvedl C. Robert Cargill.

Cargill na svém Twitterovém účtu následně popřel, že by s ním někdo z Marvelu hovořil o Číně. Ať už se říká cokoliv, změny ve filmu jsou zcela jasné. Žana místo muže, běloška místo Asiata, keltka místo Tibeťana a velký zájem Marvelu vstoupit na čínský trh. Koneckonců podobné „tahy“ se objevily i u řady jiných snímků, takže nic nového pod sluncem.

Na seznamu nežádoucích osob má čínský režim již několik filmových hvězd, jako Brada Pitta (kvůli snímku 7 let v Tibetu), představitele Batmana Christiana Bale (za to že se během natáčení v Číně vydal navštívit vězněného právníka Čchena Kuang-čchenga), Miss Kanada Anastasia Lin (za její lidskoprávní aktivity), Richard Gere (za jeho veřejný přátelský vztah s dalajlámou) atd.

Filmový průmysl se jednoznačně uchyluje k autocenzuře, aby ho čínský režim pustil na čínský trh. To je alespoň můj dojem z celé situace. 


Čtěte také:

Pozoruhodné kostýmy ve filmu Doctor Strange

Čínský Hollywood – cenzura v každém záběru