Málo bylo Havla! (Divadlo Husa na provázku)
Málo bylo Havla! (Divadlo Husa na provázku)
Divadlo Husa na provázku se rozhodlo k blížícím se nedožitým osmdesátým narozeninám Václava Havla uspořádat týdenní festival, který se bude konat ve dnech 4.–10. října 2016 v areálu tohoto divadla a dalších spřízněných souborů. Program festivalu zahrne přehlídku nejen Havlových divadelních her, ale také debaty na aktuální téma nebo třeba filmy a výstavy.

Tisková mluvčí Divadla Husa na provázku Alžběta Nagyová k tomu poznamenala: Centrum experimentálního divadla koná veliký společný festival věnovaný nedožitým osmdesátinám Václava Havla – Málo bylo Havla!, který pracovně nazýváme „Sedm dní, které otřesou Brnem“. Festival představí některá známá Havlova díla, ale také i ta méně známá. Celý týdenní festival odstartuje 4. října 2016 předpremiéra Havlovy hry Zítra to spustíme v režii Vladimíra Morávka.

V průběhu týdne budou následovat debaty o stavu společnosti, happening v Uličce Václava Havla a uvedení několika Havlových inscenací. HaDivadlo představí slavnou inscenaci Vernisáž v režii I. Buraje, na Sklepní scéně bude uvedena hra Audience – Katastrofa v podání Divadla U stolu v režii I. Krobota. V pátek 7. 10.  2016 se ve Kongresovém sále zase představí v současnosti velmi populární recesistická skupina ZTOHOVEN, která se mimo jiné proslavila vyvěšením obřích červených trenýrek na Pražském hradě. Představitelé této diverzně – umělecké skupiny povedou performerskou debatu o umění i stavu současné společnosti.

Z dalších Havlových her se divákům představí Klicperovo divadlo z Hradce Králové s inscenací Asanace v režii A. Kroba nebo k vidění bude také jediná pantomima Václava Havla Perpetuum Mobile aneb 7 dní Pana A., kterou si připravilo HAMU Praha ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. Neděle 9. října bude zasvěcena půldenní filmové prezentaci snímků o Václavu Havlovi, které se budou promítat od 12 do 24 hodin. Divadelní přehlídka děl Václava Havla bude pokračovat derniérou inscenace Prase aneb Václav Havel´s Hunt For a Pig, která bude uvedena v Zrcadlovém sále tentokráte naposledy v Brně.

O úplný závěr divadelní přehlídky se postará v pondělí 10. října v 19 hodin uvedení hry Asanace ve Velkém sále, kterou představí  ukrajinské Národní akademické dramatické divadlo I. Franka z Kyjeva v režii Břetislava Rychlíka. I zde se bude jednat o jediné brněnské uvedení této kyjevské inscenace.


Úplný program festivalu a více informací: malobylohavla.cz.

20160928-havel3
Foto z inscenace Málo bylo Havla!: Zítra to spustíme. (Magdalena photography / Divadlo Husa na Provázku)